سه‌شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 26
کد خبر: ۲۱۶۵۸۷
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹
رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: در شهر بوشهر 120 نفر پیوند کلیه و 20 نفر پیوند کبد گرفته‌اند.

علیرضا باقری شامگاه یکشنبه در نشست شورای شهر بوشهر ضمن تبریک ولادت امام حسن عسکری (ع) و گرامیداشت هفته پژوهش اظهار داشت: هر کدام از ما باید با نگاه به اینکه یک روز دریافت‌کننده عضو هستیم به فرهنگ‌سازی در خصوص اهدا عضو بپردازیم.

 اقدام 30 هزار نفر در استان برای دریافت کارت اهدا عضو
رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بابیان اینکه 30 هزار نفر در استان بوشهر برای دریافت کارت اهدا عضو اقدام کرده‌اند تصریح کرد: 26 هزار نفر در کشور ایران منتظر دریافت عضو هستند که هفت الی 10 نفر از آنان به خاطر نرسیدن عضو پیوندی می‌میرند این در حالی است که سالانه هشت هزار نفر در کشور دچار مرگ مغزی می‌شوند.
باقری بیان کرد: حدود چهار هزار نفرشان دارای اعضای قابل‌اهدا هستند که بین سه تا هشت نفر را به زندگی برمی‌گردانند اما متأسفانه فقط در حدود 800 نفر از این تعداد مرگ مغزی اعضای خود را اهدا می‌کنند.
عضو اصلی هیئت‌مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان بوشهر گفت: در سال 93 یک اهدا عضو در استان بوشهر صورت گرفته است که 18 اهدا عضو در سال رسانیده شد که در حال حاضر 47 نفر در استان بوشهر اهدا عضو شده است.
باقری افزود: در این سال‌ها ۴۷ اهدای عضو در استان بوشهر صورت گرفته درحالی‌که ۴۸۱ نفر در استان بوشهر پیوند عضو گرفته‌اند که 440 نفر از بیماران مرگ مغزی عضو دریافت کرده‌اند.
وی بابیان اینکه در حال حاضر 500 بیمار دیالیزی در استان بوشهر است که در انتظار پیوند هستند اظهار داشت: در شهر بوشهر 120 نفر پیوند کلیه و 20 نفر پیوند کبد گرفته‌اند.

فرهنگ‌سازی اهدا عضو در بوشهر جای کار دارد
رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ترویج فرهنگ اهدا عضو نیازمند همکاری همه سازمان‌ها و نهادها است و شورا و شهرداری نیز می‌توانند از طریق تبلیغات محیطی با اختصاص بیلبورد تبلیغاتی جهت فرهنگ‌سازی اهدای عضو مشارکت داشته باشد.
باقری اضافه کرد: در حق خانواده اهداکننده عضو کم توجهی شده است و انتظار داریم خانواده اهداکننده عضو در استان بوشهر توسط مسئولین تکریم شوند.
مدیر روابط عمومی و بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز ضمن تبریک ولادت امام حسن عسکری (ع) و گرامیداشت هفته پژوهش گفت: شورای اسلامی شهر، شهرداری و مجموعه فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری می‌توانند در فرهنگ‌سازی برای اهدا عضو نقش مثمر ثمر ایفا کنند.
سید مجید حسینی افزود: می‌توان با انجام کارهایی ازجمله تبلیغات محیطی، اختصاص قطعه نام‌آوران برای اهداکننده عضو، نام‌گذاری یک پارک به این امر و ایجاد دیوار یادبودی در همان پارک، نام‌گذاری خیابان و یا کوچه محل سکونت خانواده این عزیزان به نام اهداکننده عضو، غرص کردن یک نهال در پارک در زمینه تکریم و اطلاع‌رسانی اهدا عضو مشارکت کرد.
وی تصریح کرد: شورای شهر و شهرداری می‌تواند در زمینه تکریم خانواده این عزیزان نیز مشارکت داشته باشند.
مسئول سازمان‌های مردم نهاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: هزینه هر جلسه دیالیز 300 هزار تومان است و با توجه به اینکه هر بیمار دیالیزی باید هفته‌ای سه بار دیالیز شود که این هزینه‌ها برای بیماران رایگان است.
حجت‌الاسلام محمود عبدالهی بابیان اینکه ارج می‌نهیم ایثارگری خانواده‌هایی که با اهدا اعضای پیکر عزیزان خود موجب نجات جان بیماران می‌شوند افزود: دانشگاه علوم پزشکی با فعالیت‌های مستمر در امر فرهنگ‌سازی اهدا عضو در استان اقدام کرده است ولی باید در این خصوص تمامی سازمان‌ها و مردم پای کار بیایند.
مسئول سازمان‌های مردم نهاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی بوشهرتصریح کرد: موفقیت بیشتر در زمینه فرهنگ‌سازی همکاری و همراهی ترجمان‌هایی چون شورای شهر را می‌طلبد.
وی اضافه کرد: شورا و شهرداری می‌توانند با کمک و رسیدگی به خانواده‌های مستمند اهداکننده، شرکت در مراسم ختم اهداکنندگان و تقدیم شاخه گل و یا لوح تقدیر توسط شورای شهر و اقداماتی از این دست می‌تواند در امر فرهنگ‌سازی اهدا عضو کمک شایانی کند.
حجت‌الاسلام محمود عبدالهی گفت: دانشگاه علوم پزشکی دست تمام ارگان‌ها و نهادها و افراد حقیقی و حقوقی را که به هر نحو در امر فرهنگ‌سازی اهدا عضو در استان تلاش می‌کنند را به گرمی می‌فشارد.

آمادگی شهرداری برای فرهنگ‌سازی و ترویج اهدا عضو
شهردار بندر بوشهر نیز گفت: در خصوص فرهنگ‌سازی و ترویج اهدا عضو مجموعه شهرداری نهایت همکاری را با دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در این امر خداپسندانه خواهد کرد.
سید نورالدین امیری افزود: پیشنهاد بنده این است که انجمن اهدا عضو ایرانیان استان بوشهر درخواست‌ها و کارهایی که شهرداری در خصوص این کار بزرگ و خداپسندانه می‌تواند انجام دهد به صورت مکتوب ارائه دهد و ما نیز قول همکاری با تمام توان را می‌دهیم.
عضو شورای شهر بوشهر نیز گفت: ما قدردان آن خانواده‌هایی باید باشیم که با اهدا عضو عزیزان خود سلامت را به جامعه ارمغان می‌آورند.
عبدالخالق برزگر زاده افزود: شورا و شهرداری شهر بوشهر آمادگی هرگونه همکاری و همراهی برای فرهنگ‌سازی در خصوص اهدا عضو را دارد
کیوان هاشم زاده عضو شورای شهر بوشهر نیز گفت: باید به سمت تشویق مردم و فرهنگ‌سازی در خصوص اهدا عضو قدم برداریم.
وی تصریح کرد: به سهم خود از شهردار و زیرمجموعه وی درخواست دارم به صورت ویژه در خصوص فرهنگ‌سازی و تکریم خانواده ایثارگر اهداکننده عضو تمهیداتی را ارائه کنند.
وی تصریح کرد: باید به صورت ویژه به امر ترویج اهدا عضو در استان و شهر بوشهر بپردازیم و موضوعی با این اهمیت نباید لابلای بروکراسی اداری کم‌رنگ و در برخی موارد گم شود.
اکبر توسلی عضو شورای شهر نیز گفت: کار ارزشمند خانواده ایثارگر اهداکننده عضو بر هیچ‌کس پوشیده نیست و ما هم از این کار پسندیده حمایت می‌کنیم و اگر شورا و شهرداری بوشهر در این خصوص کاری بتوانند انجام دهند بدون شک کوتاهی نخواهند کرد.

 

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد