يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 05
کد خبر: ۲۱۶۷۸۷
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۴
رئیس پلیس فتا بوشهر:
رئیس پلیس فتا استان بوشهر از شناسایی فردی که در فضای مجازی خود را مهندس و بازرگان معرفی و مبلغی بالغ بر 500 میلیون ریال کلاهبرداری کرده بود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، سرهنگ مهدی قاسمی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: چند روز پیش خانم جوانی به پلیس فتا مراجعه و اظهارداشت فردی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی با من آشنا شده و خود را مهندس و فعال در امور بارگانی معرفی کرده و پس از جلب اعتماد من، اعلام نمود که می تواند در فعالیت های غیرحضوری و مجازی بازرگانی مرا شریک نموده و از این طریق سود سرشاری داشته باشم، من هم فریبش خورده و مجموعا حدود 500 میلیون ریال به وی پرداخت کردم و در ادامه ارتباط مجازی خود را قطع کرده و متوجه شدم که کلاهبردار بوده است.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر در ادامه افزود: با پیگیری های علمی و تخصصی افسران پی جوی جرائم سایبری و ردیابی سرنخ های جرم، متهم که از استان های همجوار بوده شناسایی و وجه کلاهبرداری شده نیز به حساب مالباخته عودت گردید.

سرهنگ قاسمی ، از کاربران اینترنتی خصوصا زنان جوان خواست با توجه به پنهان بودن هویت کاربران در فضای مجازی علی الخصوص شبکه‌های اجتماعی موبایلی صرفا بر اساس اظهارات مورد ادعای آن کاربر بوده و صحت و سقم ادعای آنان نیز مشخص نمی باشد به هیچ عنوان به افراد غریبه آنلاین در فضای مجازی اعتماد نکرده و این احتمال داده شود که امکان دارد هویت کاربر واقعی نباشد.

این مقام انتظامی خاطرنشان ساخت: طراحی سایت‌های کاریابی جعلی یکی از روش‌های رایج برای سوءاستفاده از اعتماد کاربران و کلاهبرداری از آنها بوده که معمولا با هویت های جعلی و اعلام تبلیغ و ادعاهای دروغین،مبالغ هنگفتی را تحت عناوین مختلف از جمله صدور کارت فعالیت، تسهیل در امور اداری کار، مقدمات رسمی کردن اشتغال و ... دریافت می نمایند.

وی راهکارهای پیشگیری از خطرات فضای مجازی  از جمله کلاهبرداری، ارتقاء دانش اینترنتی و شناخت صحیح از استفاده اصولی و ایمن از ظرفیت ها و قابلیت های اینترنت و فضای مجازی می باشد که توجه به توصیه های پلیس فتا نیز در ارتقاء دانش تاثیر بالایی دارد.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر در پایان بیان کرد: کاربران فضای مجازی می‌توانند جهت ارتقاء دانش اینترنتی خود از مطالب آموزشی در سایت پلیس فتا به آدرس   www.CyberPolice.ir  مراجعه و جهت ارتباط با پلیس فتا از طریق ثبت گزارش مردمی در این سایت اقدام کنند.

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد