پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - 2019 December 12
کد خبر: ۲۱۷۲۸۷
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۹
ثمره کار نیک یک هم استانی
چه اشک هایی که جاری شد و چه افرادی که آمده بودند که شاید در عمر خود نه دکترشفیعی این متخصص جراح قلب را دیده بودند و نه حتی ممکن بود گذارشان به ایشان افتاده باشد اما نتیجه و انعکاس رفتار دکتر را به چشم دیده و با تمام وجود لمس کرده بودند.اینها ثمره کار نیک است.
سوک: همه آمده بودند . پیر و جوان ، زن و مرد ، با ماشین و یا پای پیاده تا تسلیت بگویند غم از دست دادن همسری را به رادمردی که همه عمر خود را صرف خدمت به مردم و نجات جان بیماران این مرز و بوم نموده بود و جان ده ها هزار بیمار را بدون هیچ گونه چشمداشتی و تنها برای رضای خدا شفا داده بود .

تشیع جنازه بهانه بود تا پاس بدارند کارهای نیک را، تا نشان دهند دنیا تنها جای زراندوزی نیست ، تا به همه پزشکان یاد آوری کنند که در لباس مقدس پزشکی چه خدمات شایانی می توانند بکنند آن گونه که محبوب و تسخیر کننده قلوب مردم گردند.


در سالیان دراز عمر خود دیده بودم در تشییع جنازه ها آنگونه که رسم احترام هست در جاده ها ترافیک بوجود آید اما ندیده بودم دشتی پهناور به وسعت چندین هکتار مملو از ماشین و ترافیک شود آن گونه که جای سوزن انداختن نبود و به زحمت میشد جایی برای رد شدن پیدا نمود.اینها ثمره کار نیک است.

چه اشک هایی که جاری شد و چه افرادی که آمده بودند که شاید در عمر خود نه دکترشفیعی این متخصص جراح قلب را دیده بودند و نه حتی ممکن بود گذارشان به ایشان افتاده باشد اما نتیجه و انعکاس رفتار دکتر را به چشم دیده و با تمام وجود لمس کرده بودند.اینها ثمره کار نیک است.


صدا ها، شیون ها ، اشک ها ، داد و فریاد ها همه از اعماق جان بر می خواست و چون از صمیم قلب بود همه را متاثر کرده بود و حتی آنهایی که می توانستند خودشان را کنترل کنند اشکشان را سرازیر کرده بود.

همه می گریستند و به خویشتن خویش می نگریستند که دنیا چقدر کوتاه و گذراست ، هیچ وفایی ندارد و عقد اخوت با هیچکس حتی با بندگان صالح خدا نیز نبسته است آنگونه که پسر اشرف مخلوقات پیغمبر خدا هم در جوانی از دنیا رفت پس تا دیر نشده در دنیا و چند روزه عمر کوتاه خود ره توشه ای بهر آخرت باید فراهم نمود چون دیر یا زود همگی بایستی رخت سفر بست و رفت و اینگونه همه را به فکر فرو برده بود .اینها ثمره کار نیک است.


رفتار و گفتار دکتر شفیعی چه آن زمان که به عنوان یک جراح در برازجان بدون اخذ حتی حق ویزیت مردم را درمان و جراحی می کرد و چه در دیگر دوران خدمتش و حضور خود در مرکز استان همواره برای آنهایی که چشم و گوش و دلشان باز بوده سرمشق و مایه هدایت بوده است . حتی اینجا و در سوک همسرش هم نشان داد که با وجود همه سادگی می توان عظمت و شکوه و جلال وصف ناپذیر داشت.

در این گونه مراسم ها افراد معمولا ماشین های خوب سوار می شوند و دارایی های خود را به رخ مردم می کشند اما به چشم خود دیدم که در میان آن همه ماشین لوکس و مدل بالا که از شهرهای مختلف شرکت کرده بودند با پژو ۲۰۶ خود در پشت جنازه همسرش در حرکت بود هر چند که هم توان و هم امکانش برایش وجود داشت و فراهم بود اما او خود را همسنگ و همرنگ افراد پایین ترکرده بود و به هیچ کس فخر نفروخت و همین باعث می شود که او فخر مردم و باعث افتخار این منطقه گردد.اینها ثمره کار نیک است.


در مراسم فاتحه و ختم آنگونه که در منطقه مرسوم هست در و دیوار مسجد و منزل پوشیده از بنر و پارچه و پیام تسلیت می گردد . اما من ندیدم حتی یک پارچه نویسی بر دیوار مسجد یا درب منزل نصب شده باشد. همه چیز به سادگی برگزار شد اما عظمت و شکوه آن شاید بیشتر از صدها متر پارچه نویسی ‌و تبلیغات بود.

از اسراف در آوردن دسته گل خبری نبود. حتی از پخش پیام تسلیت کاغذی ساده هم که معمولا در اینگونه مراسم به صورت شایع توسط دوستان و ارادتمندان افراد مصیبت دیده در مراسم فاتحه در مسجد صورت می گیرد خبری نبود.


گویا دکتر به صورت رسمی اعلام منع این کارها را کرده بود . علت را جویا شدم و گفتم این که چیزی نیست و برای همه انجام می شود . جواب شنیدم که گفته اند چون اغلب پیام تسلیت ها از جانب ادارات دولتی از بودجه بیت المال صورت می گیرد و اسراف هست شاید احدی راضی نباشد و بدین ترتیب حق الناسی ضایع نشود .

هر چند دکتر به گردن همه مردم حق دارد اما او اینجا هم حواسش جمع بود و مواظب بود مبادا حق کسی ضایع شود. اینها ثمره کار نیک است.آنچه در این مراسم ساده دیدم وصف ناپذیر بود . بسیار پند آمیز بود. نکته های زیادی وجود داشت که اگر باز شود و بیان شود می شود الگویی برای سایرین و فرهنگ سازی و ارتقا سطح روابط اجتماعی در جامعه گردد .

نظم و انضباط مراسم که با همه شلوغی بیش از حد بدون هیچگونه مشکلی برگزار شد. همدلی و همکاری و احترام متقابل و رعایت حال سایرین همگی می توانند در سایر موارد هم تکرار شود اگر خوب دیده شود و الگو برداری و فرهنگ سازی شود. اینها ثمره کار نیک است.


سادگی ، عزت ، عظمت ، احترام متقابل ،همدلی ، همراهی، هم نوایی ، بازگشت به خویشتن ، نگاهی به درون همراه با نگاهی به برون ، دیدن عاقبت زندگی به فکر فرو بردن برای اندوختن ره توشه ای برای آخرت اینها مواردی بودند که شکوه و جلال صد چندان به مراسم داده بود و این جاست که باید گفت پیام تعزیت بیشتر از پیام تسلیت خود را نمایان می کرد. اینها ثمره کار های نیک دکتر شفیعی هست که بنیان گذار مرکز جراحی قلب در استان بوشهر طی 11 سال گذشته بوده است.


یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۴
مجتبی کریمی
|
France
|
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
0
0
خدا خیرشان دهد که همیشه و در همه حال به فکر و یاد مردم هستند
آری اینها همگی ثمره کار نیک است
علی رمضانی
|
France
|
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
0
0
اینگونه رفتارهای اجتماعی برای فرهنگ سازی و ارتقا سطح فرهنگ عمومی و معرفت افزایی جامعه بسیار مفید است و لازم است بیشتر تبیین شود و در گسترش اینگونه تفکرات هر چه بیشتر اقدام نمود
ناشناس
|
France
|
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
0
0
ایشان همیشه پیشرو بوده اند هم در علم و هم عمل.نخبکان جامعه را باید ارج گذاشت زیرا که پایه های استوار هر جامعه ای همواره بر دوش نخبگان و پیشگامان و نیک اندیشان خیرخواه جامعه سنگینی می کند و باعث هدایت جامعه و پیشرفت و ترقی آن می گردند
بهادری
|
France
|
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
0
0
من خود در جمع بودم و صحت تک تک جملات را تایید می کنم ضمن آنکه چیزهای بسیار زیادتری دیدم که پند آموز بود ولی قلم و توان بیان آنها را ندارم
کاش دوستان توانمندی که می توانند بسیاری از زوایا را بازتر می کردند چرا که سرمشق بسیار خوبی برای دیگران می باشد
سید حسین موسوی
|
France
|
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
0
0
موضوع مهم دیگری که من در این مراسم فاتحه مشاهده کردم برایم بسیار جالب بود و اینکه در موارد مشابه معمولا در مسجد وقتی فرد مهمی وارد می شود در بلندگو توسط قرآن خوان ورودش به مجلس را اعلام می کنند ولی اینجا با وجود حضور یافتن بسیاری از مقامات عالیرتبه اجرایی استان فقط خیر مقدم کلی بدون ذکر نام اشخاص اعلام می شد و بدین ترتیب پایینترین افراد حاضر در جلسه نیز همردیف مقامات بالا در نظر گرفته شدند که بسیار خرسند بودند چرا که در مسجد و خانه خدا مقرب ترین افراد پرهیزگار تا آنها هست که تنها خود خدا از این موضوع و درون افراد خبر دارد. به نظرم نکته جالبی بود که سایرین نیز در مراسم خود باید رعایت کنند تا مردم عادی هنگام حضور در مجلس ترحیم و مسجد احساس حقارت نکنند
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
0
0
مرسی معمار وجود خویشتن باید بود / معراج صعود خویشتن باید بود
بربام حریم خوشتن باید گشت / محراب سجود خویشتن باید بود
این همان گزاره وجود لایتناهی ظرفیت انسان است که از بحر ناپیموده الاهی سرچشه میگیرد
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
0
0
به درستی که هر کسی ثمره اعمال نیکش را در همین دنیا خواهد دید بخصوص که برای رضای خدا و بدون هیچ توقعی هم انجام شود.
خدا بیامرزدشان و به بازماندگان صبر عطا فرمایند آمین
مهدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
0
0
دكتر شفيعي بزرگمردي كه هيچگاه آخرتش را به دنيا نفروخت، تو اين دنيايي كه مال و ثروت و انواع تشريفات انواع زرق و برق جزيي جدا نشدني از زندگي مردم شده اين مردم نجيب هيچ وقت راه خود را گم نكرد و مروت و انسانيت را به هيچ قيمتي نفروخت ،ايشان را بايد از نزديك ديد و آشنا شد كه چه روح بزرگ و لطيفي دارد،ايشان در اين را همسر و همراه بزرگوار و مهرباني داشت كه هميشه همراه و موافق كارهاي خير خواهانه ايشان بود كه كلي از باز زندگي و خانواده را در عين حالي كه معلم بودند به دوش ميكشيد دكتر شفيعي و خانواده بزرگوار ايشان نه تنها الگوي تمام ايران كه الگوي تمام مردمان نيك سرشت و آزاده دنياست،به پاسداشت زحمات ايشان براي شادي روح همسر مرحومشون فاتحه اي ميفرستيم
تقوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
0
0
عکس ها هم آدم را به فکر فرو می برد گویی با آدم حرف می زنند و خود مهر تاییدی هست بر صحت متن و نوشته که نه تنها هر آنچه در این باره گفته اند و نوشته اند صحت دارد بلکه بسیار کمتر از آنچه که هست گفته اند و شاید به درستی حق مطلب ادا نشده باشد
برایشان طلب رحمت و مغفرت از درگاه خداوند متعال می نمایم
حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
0
0
آقای دکتر به گردن همه مردم استان حق زیادی دارند الهی به برکت همه خوبی ها و زحماتی که برای بهبود بیمارانشان کشیده اند همسرشان در بهشت اعلی جای گیرند.
خدا بیامرزدشان و رحمتشان کند
صفایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
0
0
سرای آخرت اعمال نیکویشان فریادرسشان خواهد بود
خدا رحمتشان کند و مورد مغفرت و رحمت واسعه الهی قرار گیرند
آمین یا رب العالمین
علوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
0
0
انشالله مورد رحمت و مغفرت الهی قرار گیرند
عزای این مرد نیکو و پاک سرشت و خدا پرست عزای همه مردم دشتستان است.
همه را در مصیبت خود شریک بدانید .
انشالله که در عمر با برکت خود هیچگاه در دگر بار رنگ غم و غصه نبینید
بهشت بهرسان باد . خدا رحمتشان کن.
الفاتحه مع الصلوات بر محمد و آل محمد
سیده فاطمه موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
0
0
تصاویر قابل تامل و تاثر بر انگیزیست. خیلی منقلب شدم و متاسف .
برای جناب دکتر از صمیم قلب آرزوی آرامش و تحمل مصیبت می نمایم.
به حق فاطمه زهرا که در آخرت این بانوی درگذشته با فاطمه زهرا محشور گردند و در بهشت جای گیرند.
ابراهيمي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵
0
0
انشائالله خداوند همسر جناب آقاي دكتر شفيعي را بيامرزد
امثال دكتر شفيعي را كم داريم. ايشان ميتوانستند با حضور در بيمارستانهاي خصوصي شيراز ماهيانه بيش از يك ميليارد درآمد داشته باشند ولي ايشان تمام وقت خودشان را با حقوق استادي دانشگاه وقف مردم استان كرده اند.
قطعا اين شخصيت و منش ايشان، علاوه بر ذات خود دكتر، بي تاثير از بزرگ منشي همسر مرحومه ايشان نمي باشد. اگر نبود از خود گذشتگي همسر ايشان، شايد تا اين اندازه ايشان موفق نبودند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد