کد خبر: ۲۱۷۳۷۱
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸
در مسیر توسعه
اگر تا پیش از انقلاب دو بیمارستان با امکانات بسیار سطحی کل استان بوشهر را پذیرش می داد و چندان از پزشکان ایرانی و تجهیزان به روز درمانی در آن خبری نبود اما با پیروزی انقلاب روند نوسازی در آموزش نیروی انسانی مجرب در کنار افزایش سطوح مختلف زیرساختی بهداشتی و درمانی در این استان اغاز شد.
به گزارش سوک، یکی از ساختارهای اداری که با انقلاب انقلابی در ارائه خدمات در آن ایجاد شده، حوزه بداشت و درمان است.

اگر تا پیش از انقلاب دو بیمارستان با امکانات بسیار سطحی کل استان بوشهر را پذیرش می داد و چندان از پزشکان ایرانی و تجهیزان به روز درمانی در آن خبری نبود اما با پیروزی انقلاب روند نوسازی در آموزش نیروی انسانی مجرب در کنار افزایش سطوح مختلف زیرساختی بهداشتی و درمانی در این استان اغاز شد.

اکنون و پس از چهل سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، شاهد دست آوردهای گسترده ای در این بخش هستیم که حتی یک شاخص آن قابل قیاس با پیش  از انقلاب نیست .

دکتر سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر صبح امروز در حاشیه برگزاری نمایشگاه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در بوشهر اظهار داشت: در حوزه سلامت پس از چهار دهه شاهد تغییرات چشمگیری هستیم که قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست.

وی افزود: اگر چه به شکل کاملا ابتدایی مراکز بهداشتی و درمانی شهری و واکسیناسیون کودکان از طریق خانه‌های بهداشت در سال های پیش از انقلاب به شکل کاملا ابتدایی انجام می شد اما با پیروزی انقلاب اسلامی شاهد یک دگردیسی وسیع علمی همراه با توسعه نرم افزاری و سخت افزاری بودیم .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: تا سال 57 ، استان بوشهر فاقد شبکه های بهداشت و درمان، خانه بهداشت، پایگاه سلامت شهری، مرکز خدمات جامع سلامت شهری ، مرکز خدمات جامع سلامت روستایی ، سمن های مردم نهاد ، اتاق احیاء ، کلینیک سیار دندانپزشکی  و مرکز پیشگری بهداشت و درمان بود.

کشمیری عنوان کرد: در حال حاضر و پس از چهار دهه از پیروزی انقلاب ، شاهد 10 شبکه های بهداشت و درمان، 223 خانه بهداشت
، 77 پایگاه سلامت شهری، 56 مرکز خدمات جامع سلامت شهری ، 30 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی ، 22 سمن های مردم نهاد ، 23 اتاق احیاء ، 10 کلینیک سیار دندانپزشکی  و 12 مرکز پیشگیری بهداشت و درمان است.

وی ادامه داد: در حوزه درمان شاهد وجود و خدمات دهی دو بیمارستان با امکانات بسیار محدود و با استفاده از پزشکان آسیای شرقی در استان بودیم که پس از انقلاب و با تربیت دانشجویان پزشکی این روند به تدریج اصلاح شد به گونه ای که هم اکنون یک هزار تخت فعال، 500 پزشک عمومی ، 300 پزشک متخصص و فوق تخصص و 320 دندان پزشک به مردم استان خدمت می کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به قرار گرفتن این دانشگاه در رده 10 دانشگاه برتر علوم پزشکی کشور، اظهار داشت: وجود 90 مرکز ارائه خدمات جامع، 10 کلینیک سیار با امکاناتی نظیر یونیت های دندان پزشکی و رادیولوژی پرتابل ، تجهیز 23 روستای استان به امکانات کامل احیاء قلبی ریوی، 35 پایگاه اورژانس جاده ی و 15 اورزانس شهری در کنار یک اورژانس هوایی با یک فروند چرخ بال اختصاصی زمینه ای ایجاد کرذه که خدمات وسیع پزشکی در دو خوزه درمان و بهداشت در کمترین زمان ممکن در دسترس احاد جامعه قرار گیرد.

کشمیری هدایت داشنجویان به سمت مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان را یکی دیگر از استراتژی های این دانشگاه در نسل سوم دانست و گفت: قبل از انقلاب چیزی به نام تربیت و آموزش دانشجو در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در استان وبوشهر وجود نداشت در حالی که ضمن فارغ التحصیلی تعداد بیشماری دانشجو طی سنوات پس از انقلاب از این دانشگاه، اکنون 546 دانشجو پزشکی، 211 دانشجو دندان پزشکی، 262 دانشجوی پرستاری، 100 دانشجوی مامایی و 100 دانشجوی پیراپزشکی و بهداشت در حال تحصیل هستند.

وی با اشاره به استرانژی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در ورود به دهه پنجم انقلاب ، عنوان کرد: این استرانژی ورود دانشگاه به فضایی است که کارش اموزش و پژوهش و تبدیل دانش به محصول و کارآفرینی است تا با ایجاد هسته های فن آور و مراکز تحقیقاتی ضمن رفع نیازهای آینده مردم به حوزه سلامت ، زمینه ساز کاهش بیکاری دانش آموختگان رشته های مختلف پزشکی و پیراپزشکی را دنبال و برای تولیدات محصولات نوین گام های اساسی بردارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اعلام وجود 35 رشته دانشگاهی در کنار  216 هیات علمی و 4 دانشجو پست دکترا در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، یادآور شد: با اخذ مجوزهای لازم و در راستای نیازهای توسعه ای استان بوشهر، از سال آینده دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اقدام به پذیرش دانشجو در رشته HSE می کند تا پاسخگوی نیازهای حرفه ای استان بوشهر شود.

وی در خصوص میزان پروژه های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در دهه فجر انقلاب اسلامی ، گفت: در مجموع 44 پروژه در این ایام با اعتبار 330 میلیارد ریال پیش بینی شده که عملیات اجرایی 12 پروژه با اعتبار 130 میلیارد ریال آغاز و 32 پروژه نیز با اعتبار 200 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد .

کشمیری ادامه داد: چهار مرکز درمانی در دست ساخت داریم که مهمترین آنها اورژانس هسته ای با اعتبار 300 میلیارد ریال و با پیش بینی 100 تخت دارای پیشرفت فیزیکی 60 درصد است ضمن این که بیمارستان 17 شهریور برازجان نیز با پیشرفت فیزیکی 30 درصد در حال اجرا می باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت و برشمردن مزایای آن در دولت تدبیر و امید، عنوان کرد: در طرح تحول در پنج سال اخیر، 27 هزار و 400 زایمان طبیعی به شکل رایگان در کنار چهار میلیون و 744 هزار ویزیت با تعرفه دولتی سه تا پنج هزار تومان در کنار بستری شدن 641 هزار و 800 نفر انجام شد که نشان می دهد از هر دو بوشهری یک نفر بستری شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد