شنبه ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 August 24
کد خبر: ۲۱۷۳۸۵
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
انقلاب اسلامی ایران در حالی به چهلمین سالگرد پیروزی خود رسیده است که دستاوردها و پیشرفت‌های آن در عرصه داخلی و بین‌المللی نمایان است.

 اکنون پس از گذشت ۴۰ سال از عمر گران‌مایه این شجره پر امید، نیکوست به بازخوانی برخی دستاوردهای فراوان و بی‌سابقه آن در حوزه‌های مختلف پرداخته شود.

جایگاه استان بوشهر در تولید ناخالص کشور با ۴٫۵ درصد در میان استان‌های کشور رتبه ششم را به خود اختصاص داده است.

میزان تولید کشاورزی این استان در چهار دهه گذشته از ۷۴ هزار و ۴۷۹ تن با رشد ۹۲۶ درصدی به یک میلیون و ۴۶۰ هزار تن رسیده است.

عملکرد واحد سطح در هر هکتار این استان در حوزه کشاورزی با ۷۲۶ درصد رشد از نیم تن به ۳٫۶ تن در هکتار افزایش پیدا کرده است.

۱۲۵ هکتار کشت گلخانه‌ای

در اول انقلاب این استان کشت گلخانه‌ای و سیستم آبیاری نوین نداشته که در این شاخص‌ها استان اکنون به ترتیب از ۱۲۵ هکتار کشت گلخانه‌ای و ۲۹ هزار و ۷۹۵ هکتار سطح زیر پوشش سیستم‌های نوین آبیاری برخوردار است.

افزایش ضریب پوشش مکانیزاسیون در بخش کشاورزی استان بوشهر در بعد از انقلاب

ضریب پوشش مکانیزاسیون در بخش کشاورزی استان بوشهر در ۴۰ سال گذشته از دو دهم درصد با رشد ۴۵۰ درصدی به ۱٫۱ دهم رشد پیدا کرده است.

در شاخص صنایع تبدیلی کشاورزی نیز استان بوشهر که در ۴۰ سال پیش از هیچ واحدی برخوردار نبوده اکنون ۲۳۳ واحد را در خود جای داده است.

میزان تولیدات دامی از سی هزار تن قبل از انقلاب اسلامی در استان بوشهر اکنون به هشتاد و پنج هزار تن رسیده است.

در مجموع ۶۹۰ سازه آبخیزداری در استان بوشهر احداث‌شده که حجم آبگیری (مخزن) این سازه‌ها در هر آبگیری حداقل ۲۰ میلیون مترمکعب است.

استفاده از زمین‌های شوره‌زار و غیرقابل کشت استان برای تولید میگوی پرورشی و تولید ۶۰ درصد میگوی پرورشی کشور از جمله مهم‌ترین دستاوردهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی بخش شیلات در استان بوشهر است.

تاکنون ۷ هزار هکتار زمین برای پرورش میگو در استان واگذارشده که از این میزان ۷۰ درصد معادل پنج هزار هکتار به عنوان سطح مفید تلقی می‌شود.

افزون بر این در زمان حاضر سه هزار و ۵۰۰ هکتار سطح قابل‌واگذاری نیز وجود دارد که به این ترتیب زمین‌های قابل کشت به بیش از ۱۰ هزار هکتار می‌رسد.

در زمان حاضر از پنج هزار هکتار سطح مفید پرورش میگو استان بوشهر چهار هزار و ۴۰۰ هکتار فعال است و تلاش می‌شود تا سال آینده این سطح به پنج هزار هکتار برسد.

افزایش ۳۷ برابری شاخص صدور پروانه صنعتی استان بوشهر

در شاخص صدور پروانه صنعتی استان بوشهر نیز در طول ۴۰ سال گذشته با افزایش ۳۷ برابری از ۱۷ پروانه به ۶۴۸ پروانه صنعتی رسیده است.

این استان در شاخص میزان اشتغال صنعتی نیز از یک هزار ۳۶۳ نفر با رشد بیش از ۱۷ برابر به ۲۵ هزار و ۳۵۹ نفر اشتغال صنعتی دست پیدا کرده است.

استان بوشهر در اوایل انقلاب حتی یک شهرک یا ناحیه صنعتی نداشت ولی اکنون با گذشته چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی از ۲۰ ناحیه و شهرک صنعتی برخوردار شده است.

در ۴۰ سال گذشته ۱۹ شهرک و ناحیه صنعتی در استان بوشهر راه‌اندازی شده است

در ۴۰ سال گذشته ۱۹ شهرک و ناحیه صنعتی در استان بوشهر راه‌اندازی شده است این در حالی است که درگذشته هیچ اقدامی در این بخش انجام نگرفته بود.

در زمان حاضر ۶ هزار واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری ۶۳ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۱ هزار نفر در شهرک و ناحیه‌های صنعتی استان بوشهر فعال‌شده است.

احداث سه کارخانه سیمان با تولید سالانه چهار میلیون تن، احداث ۱۸ واحد پتروشیمی با تولید بیش از ۱۰۰ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی و واگذاری حدود ۳۵۰ واحد معدنی با استخراج سالانه حدود ۱۵ میلیون تن و اشتغال بیش از ۲ هزار نفر از جمله دستاوردهای صنعتی استان بوشهر پس از انقلاب اسلامی است.


منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد