سه‌شنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - 2019 September 24
کد خبر: ۲۱۷۷۴۸
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۳
با وجود یارکشی های محفلی
بر اساس تحقیقاتی که از سوی «طرح جامع مسکن» در سال ۹۴؛ درباره جامعه زیر خط فقر مسکن انجام گرفته است، پس از استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان، بوشهر سومین استانی است که در وضعیت فقر مسکن قرار دارد.
شاخص های نماینده مجلس شورای اسلامی؛ تراز انقلاب اسلامی از نگاه مقام معظم رهبری

سوک: کمی بیش از یک سال تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است، احزاب و گروه های بزرگ در حال تدارک مقدمات برای چینش لیست های انتخاباتی هستند. در حوزه های کوچکتر، از مدتها پیش؛ کاندیداها در حال ارزیابی زمینه ها برای حضور یا عدم حضور خود هستند. شب نشینی هائی که رنگ و بوی انتخاباتی دارد بیشتر و بیشتر می شوند،  یارکشی های پنهانی کم کم آشکارتر می گردند و معمولاً در همه اجتماعات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و حتی مراسم و مجالش ماتم یا سرور، چهره های شاخص انتخاباتی حاضر هستند.

اگر نمایندگان مجلس به جمع بندی نرسند و نتوانند براساس اصل۶۴ قانون اساسی تعداد نمایندگان را برای مجلس یازدهم افزایش دهند، استان بوشهر کماکان دارای ۴حوزه انتخابی در مجلس آینده خواهد بود یعنی همان تعدادی که از مجلس ششم تاکنون از آن برخوردار بوده.

فارغ از تعداد نمایندگان؛ آنچه اهمیت دارد کیفیت نمایندگان است، حتی اگر ده نماینده به تعداد نمایندگان استان بوشهر در مجلس آینده اضافه شود اما کارائی لازم را نداشته باشند؛ آش همان خواهد بود و کاسه همان. نه از صف بیکاران کاسته می شود، نه گَرد محرومیت از چهره نجیب استان کنار میرود.

 بهترین نماینده کیست؟ مقام معظم رهبری در بیانی کلی می فرمایند: «بهترین کیست؟ من نسبت به شخص، هیچ‏گونه نظرى ابراز نمی‏کنم؛ اما شاخصهائى وجود دارد.» این شاخص ها کدامند؟ یادداشت پیش رو قصد دارد نماینده تراز انقلاب اسلامی و در شان ملت ایران را از نگاه مقام معظم رهبری برشمارد.

لطفا به اشراف رای ندید!


بر اساس تحقیقاتی که از سوی «طرح جامع مسکن» در سال ۹۴؛ درباره جامعه زیر خط فقر مسکن انجام گرفته است، پس از استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان، بوشهر سومین استانی است که در وضعیت فقر مسکن قرار دارد. طبق این گزارش؛ در استان بوشهر، ۳۶% از مردم برای تامین مسکن(حداقل ۶۰ متری) در مضیقه بوده و توان مالی کافی ندارند. در گزارشی دیگر بیان شده ۱۶% از جمعیت بوشهر در فقر مطلق زندگی می کنند.

در مقاله ای با عنوان «پهنه بندی توزیع و شدت فقر چند بعدی در مناطق شهری و روستائی ایران» که در فصلنامه پژوهشی «برنامه ریزی و آمایش فضا» در تابستان سال ۹۳ منتشر شد؛ بیان گردیده استان عزیز ما بعد از سیستان، کرمان و هرمزگان؛ چهارمین استان از لحاظ فقر در مناطق شهری است. بدبختی آنکه! طبق آخرین سرشماری در سال ۹۵، ۷۵% از جمعیت استان شهرنشین هستند و آمار فقر نه فقط روستا بلکه شهرهای استان ما را هم در نوردیده است!

در مرکز استان ما که ظاهراً وضعیت بهتری نسبت به ۸۲ نقطه شهری دیگر در سراسر استان دارد؛ بنا به گفته  مدیرکل کمیته امداد استان در سال ۹۷ «متوسط سن فقر در شهر بوشهر به ۴۵ سال رسیده است، در حالی که قبلا این شاخص بالای ۵۰ سال بوده است و اگر در این خصوص آسیب شناسی نشود، این شاخص پایین تر می آید». مقاله ای با عنوان «توسعه منطقه ای در استان بوشهر» در شماره ۱۲ فصلنامه پژوهشی «برنامه ریزی منطقه ای» به نگارش در آمده است که ذکر آمار و ارقام آن از حوصله این بحث خارج است اما خروجی آن، به زبان ساده؛ یک جمله است: «حال بوشهر خوب نیست»

استان بوشهر با غنای فوق العاده در ابعاد فرهنگی، ورزشی، علمی و حوزه انرژی و کشاورزی کماکان در اکثر جدول های برسی شاخص آمار اقتصادی؛ در قسمت پائین جدول جا خوش کرده  و گوئی به قعر نشینی عادت نموده و قصد تکان خوردن ندارد!

کدام نماینده مجلس می تواند ادعا کند درد محرومان را می فهمد و میتواند برای محرومیت چاره کند؟ مقام معظم رهبری در این خصوص می فرمایند: «بهترین، آن کسى است که درد مردم را بداند، با مردم یگانه و صمیمى باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافیگرى خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافیگرى و تجمل ‏پرستى است»

کسی که عمر خود را در خانه ها و ماشین های آنچنانی گذرانده، نمی تواند درد محرومین را درک کند و برای آن چاره بیندیشد، کسی که حقوق چند ده میلیونی دارد چطور میتواند بفهمد کشاورز بیچاره ای که ثمرش را آفت و سیل و خشکسالی برده طی یک سال از کجا معاشش را تامین کرده است.

کسی که عمری را بر خودروهائی نشسته که چرخ هایش به اندازه تمام دارائی یک کارگر است چطور می تواند برای محرومیت زدائی برنامه ریزی کند؟ مقام معظم رهبری می فرمایند «بهترین، کسی است که با مردم یگانه و صمیمی باشد»، آیا کسی که عمری پای خود را به روستاهای استان نگذاشته و از وضع و حال کوچه پس کوچه های محروم بی خبر است و تنها در زمان انتخابات برای اولین و احتمالا آخرین بار! پای در این محلات و روستاها میگذارد میتواند حال و روز حاشیه نشینان را درک کند؟ حاشا و کلا هرگز نمی تواند.

نه اینکه هرکسی ثروتمند است لزوما نمی تواند مردمی باشد، خیر، آنچه فاجعه آفرین است خوی اشرافیگری است، مردم باید ببینند اولا از کجا آورده، ثانیا چه خیری از ثروت او به ملت رسیده و ثالثا  آیا این مال و اموال موجب تغییر سبک زندگی و ذائقه اجتماعی و در یک کلام در او ایجاد خوی اشرافی گری نموده یا خیر.

در پایان بخش اول این یادداشت باید عنوان نمود؛ چطور می توان از کسی که «هر جا سخن از فساد است، نام او می درخشد» انتظار داشت برای فساد زدائی قانون بنویسد. چطور می توان از کسی که ده ها پرونده تخلف و تقلب و رانت خواری دارد انتظار داشت منافع ملت را به منافع خود ترجیح دهد؟

یادداشت: الله کرم مشتاقی، دانشجوی دکتری روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبائی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
0
0
مهندس هاشم زاده اگر کوچه های خاکی سطح شهر بوشهر آسفالت کردی بهت قول میدم ان شالله نماینده ما در مجلس شما خواهی بود
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
0
0
متاسفانه تعدادی از کاندیداهای دوره‌ی قبل که رای نیاوردند٬ از فردای انتخابات شروع کردن به رفتن به مراسمات فاتحه و دیدنی‌های عتبات و حج مردم.
که یعنی ما با شماییم و شما هم اسفند ۹۸ به من رای بده!
در برخی از مراسمات فاتحه در یکی از شهریتانهای بزرگ استان٬ بنده همزمان پنج نفر از این کاندیداهای احتمالی را
برازجان
|
Congo, The Democratic Republic of The
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
0
0
متاسفانه نمونه های این افراد زیاده؛ طرف خودش متولد روستاست ولی الان داره مثل قارون زندگی میکنه.
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
0
0
زنده باد فقر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد