سه‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 01
کد خبر: ۲۱۹۴۵۰
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۷
در نشست شورای شهر
نشست علنی شورای شهر با حضور نمایندگان تاکسی داران بوشهری و بررسی مشکلات آنها به همراه موضوع مناقصه پروژه تقاطع غیرهم سطح میدان مطهری برگزر شد تا ابعاد این مناقصه بیشتر در معرض افکار عمومی قرار گیرد.
به گزارش سوک ، نشست علنی شورای شهر با حضور نمایندگان تاکسی داران بوشهری و بررسی مشکلات آنها به همراه موضوع مناقصه پروژه تقاطع غیرهم سطح میدان مطهری برگزر شد تا ابعاد این مناقصه بیشتر در معرض افکار عمومی قرار گیرد.

کیوان هاشم زاده، عضو شورا

*با اشاره به ابهاماتی در خصوص منافصه بزرگترین پروژه شهری شهرداری بوشهر ، در روز 27 اسفندماه مناقصه پروژه تقاطع غیر هم سطح میدان مطهری با اعتباری قریب به 18میلیارد تومان به مناقصه رفت که از جهاتی دارای ابهانات فراوانی بود.

*به عنوان ناظر مناقصه در این نشست حضور داشته ام. حضور سه پیمانکار بوشهری و شش پیمانکار از یک ناحیه کشور در شمال ایران ، تنظیم مختصات این مناقصه در راستای حذف پیمانکاران بومی، وجود نواقصات پیش پا افتاده در هر کدام از این پاکات در کنار شرط خاص مناقصه از جمله ابهانات این مناقصه بوده است.

*به جزء سه پیمانکار بومی، شش پیمانکار از شمال کشور در این مناقصه حضور داشتند که در مراحل رسیدگی به مدارک، نوع ردشدن این شرکت ها به گونه ای مشکوک بوده است.

*به عنوان مثال یکی از این شرکت های غیر بومی در حالی که پایه یک در رتبه تخصصی از سازمان برنامه و بودجه داشت و کلیه مدارک به همراه قیمت گذاری از برنده شدن این شرکت حکایت می کرد اما به شکل تعمدی و با درک وجود هر نوع خط خوردگی در قیمت اعلامی اسناد مناقصه ، این قیمت را به شکل خط خوردگی ارائه کرده بود که از این حیث رد شد.

*کار ردشدن هر یک از شرکت های غیربومی با اشتباهات پیش پا افتاده به سمتی رفت که فقط یک شرکت با قیمت سه برابری از دیگران، توانست به عنوان تنها شرکت کننده برنده این مناقصه شود.

* طبق قانون باید این مناقصه تجدید می شد اما از پیش مشاور این پروژه اعلام کرده بود که حتی با یک شرکت کننده هم می شود این مناقصه برگزار شود که کمیسیون سرمایه گذاری شهرداری نیز نظر مشاور مطالعاتی این پروژه را تایید کرده بود.

*با قدردانی از حساسیت شهردار بندر بوشهر، از انجا که هیچ مکری در درگاه خداوند پذیرفته نیست، این شرکت با یک گاف، به جای استفاده از فرم شهرداری برای درج قیمت پیشنهادی مناقصه از یک فرم خام استفاده کرده بود که به همین دلیل این مناقصه رد شد .

* شهرداری در ارتباط با نوسازی وسائل حمل و نقل شهری و ساماندهی وضعیت تاکسی های شهر بوشهر ضعیف عمل کرده است. یکی از مهمترین نقدها، وجود مسافرکش های شخصی فراوان در سطح شهر بوشهر است که از دو وجه به عنوان فرصت و تهدید قابل بررسی است.

*نکته اساسی این است که در شهر بوشهر هر فردی بخواهد می تواند بدون داشتن مجوز اقدام به مسافرکشی کند که از یک منظر تهدیدی برای امنیت مردم به شمار می رود. از طرف دیگر اگر بخواهیم از فردا با استفاده از ظرفیت پلیس، از کارکرد این مسافرکش های شخصی جلوگیری شود، مشخص نیست که مردم در خلاء ناوگان بسیار فرسوده شهری بوشهر چکونه باید جابجا شوند.

*تا زمانی که ناوگان فرسوده شهری نوسازی نشود و به اندازه کافی تاکسی در شهر نباشد چاره ای نداریم که از هرگونه فشار بر روی مسافرکش های شخصی جلوگیری به عمل آوریم. تاکسی های شهر بوشهر در خصوص تامین وسائل یدکی مشکل دارند، باید راهکاریی اندیشه شود تا با تامین فطعات،باری از دوش رانندگان تاکسی برداشته شود.

* اگر تاکسی به اندازه کافی در شهر وجود داشته باشد و به سمت نوسازی برود که مردم میل و رغبتی برای استفاده از آن داشته باشند، ممانعت از فعالیت تاکسی های شخصی کار سختی نیست.

ابوذر دهدار؛ رئیس شورا

*بر اساس قانون ، ممانعت از فعالیت مسافرکش های شخصی در حیطه وظایف پلیس است. در کنار نوسازی سیستم حمل و نقل شهری در بخش تاکسی های شهری، نیاز است در شورای تامین موضوع مطرح و زمینه جلوگیری از فعالیت مسافرکش های شخصی توسط پلیس به همراه هدایت آنها به پارکینگ انجام شود.

*یکی از خواسته های تاکسی داران از شهرداری و شورای شهر، افزایش کرایه هاست که معتقدیم هر نوع افزایش قیمت باید در یک چارچوب کارشناسی انجام شود هر چند باید به اقتصاد مردم، نیز توجه شود. واقف به مشکلات تاکسی ها هستیم،نیاز است برای رفع مشکلات تاکسی های شهری، گام های برداشته شود که البته شورا و شهرداری خود را در این خصوص مسئول می دانند.

* اگر دستگاهی خارج از مجموعه ها شورا و شهرداری به وظایف قانونی اش در خصوص حمایت از سیستم حمل و نقل شهری ،عمل نکند ناچاریم آن رسانه ای کنیم.

دکتر امیری ؛ شهردار بوشهر

*مشکل حمل و نقل شهر بوشهر را قبل از ورود به شهرداری مورد بررسی قرار داده ام که دارای چالش های فراوانی است. در ابتدای فعالیتم ، طرح جامع حمل و نقل شهری را مورد بررسی کردم که حتی تراموا را برای مسیر بهمنی به سمت مرکز شهر پیشنهاد و برای اخذ مجوز از وزارت کشور پیگیر کردم که وزارت کشور فقط این مجوز را به شهرهای بالای یک میلیون نفر ارائه می کند. کل اعتبار مورد نیاز برای این طرح نود میلیون تومان برآورد شده است.

*یکی از شهرهای که در عرصه حمل و نقل شهری بر پایه تاکسی در کشور موفق عمل کرده شهر مشهد بوده که سعی ما الگوبرداری از این شهر است.ارائه تسهیلات ارزان قیمت ، ایجاد تعاونی تاکسی داران به همراه رفع مشکل بیمه تاکسی داران از جمله فعالیت هایی است که می تواند مشکلات تاکسی داران بوشهری را رفع کند.

* از من انتقاد می کنند که اعضاء شورا در شهرداری چکار می کنند که گفته ام نقش نظارتی شورا ایجاب می کند که در شورا باشد. در خصوص فانوس دریایی قبل از امدن من این پروژه تعطیل شده بود. به محض که امدم خواستار تعیین تکلیف این پروژه شدم که در تهایت به این نتیجه رسیدم که یک سرمایه گذار بیایید و یک رستوران در بالا و یک طرح در پایین در این سازه بسازد که در حال بررسی است.

*معمولا در جلسات مناقصات شرکت نمی کنم . وقتی در جریان ماجرا قرار گرفتم گفتم اجازه نمی دهم که این مناقصه با این شکل انجام شود. وقتی متوجه بشوم که چه سهوا و چه عمدا تخلفی انجام شود جلوی آن را می گیرم. به مشاور گفته بودم که شرایط سخت بگیرد تا هر پیمانکار ضعیفی انتخاب نشود اما نه این نشود که تخلفی در ان صورت گیرد. البته اگر در سربرگ شهرداری هم نوشته بود اجازه نمی دادم که این طرح این گونه به پیمانکاری شود.

*بزرگترین امتیاز این است که فقط 5 میلیارد تومان از اعتبارات استانی است و طی دو سال و به ازاء هر سال 10 میلیارد تومان، استانداری متقبل پرداخت هزینه شده است.

*وقتی شاهد کنار رفتن شرکت های بومی با شرایط مشکوک و خارج عرف بودم که بعضا دارای شایستگی فنی خوبی بودند، همان جا  گفتم که از طریق دستگاههای نظارتی آن را باطل خواهم کرد و اگر نشد، خودم در این زمینه ورود می کنم.

* مشاور ما، مشاور تقاطع غیرهمسطح مطهری امیرکبیر شیراز است که بارها اجرای آن را تحسین کرده ایم. به دلیل ترسی که از اتفاقات تقاطع غیرهمسطح میدان آزادی گریبان گیر شهرداری شد و تاکیدی که در خصوص شرایط پیمانکار تقاطع مطهری داشتیم، باعث شد مشاور طرح شرایط دشوارتری را برای انتخاب پیمانکار تعیین نماید، ولی به نوعی از آن طرف بام افتادیم و منجر به تجدید مناقصه شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد