چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - 2019 August 21
کد خبر: ۲۱۹۶۱۳
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۰
به یاد مرحوم حاج صدر الله رستمی
از نظر اصالت ، سخاوت ، مردم داری و مشروعیت پدر معنوی و شناسنامه تنگستان در کنار دیگر بزرگان این دیار شناخته می شود که "مردمداری"و "مردم محوری"رمز کردارش بود و سرفصل روابط خود در فامیل نیز صله رحم را علیرغم همه گرفتاری ها بر پا می داشت.آموخته بود در حق تعیین سرنوشت احساس مسئولیت کند و تلاش او برای مردم و فعالیت های اجتماعی و سیاسی کم نظیر بود.
به گزارش سوک، عبدالصمد دولاح وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای بوشهر در یادداشتی پیرامون فقدان حاج صدر الله رستمی یکی از سرشناس ترین افراد ساکن در شهرستان تنگستان، وی را فردی آزاد اندیش و انسانی بی ریا توصیف کرد که از نگاه مباحث نظری مدرن با عنوان «انسان بماهو انسان »رفتار و بیانش حقوق بشری بوده است.

در این یادداشت می خوانیم:

 بسم الله الرحمن الرحیم
کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال والاکرام

در فراق عمه زاده بی بدیلم مرحوم حاج صدر الله رستمی ،صدرنشین مجلس سخاوت و مردمداری

الا ای باد شبگیری بگو آن ماه مجلس را / تو آزادی و خلقی در غم رویت گرفتاران(سعدی)

اگر چه نگارش متن کوتاه برای بیان فضلیت های ایشان آسان نیست ؛ اما ننوشتن نیز بغض مرا فزونتر می سازد، به عنوان پسردایی شادروان از باب يادآوری چند نکته از فضائل خانواده به اختصار بازگو می نمایم.

*مرحوم حاج صدر الله رستمی فرزند مرحوم حاج حیدر زایر علی از یک تبار تاریخی و از خانواده اي اصیل دشتی و تنگستان است. قاطبه مردم تنگستان و دشتی این خانواده به ویژه مرحوم حاج صدرالله رستمی را به اصالت ،شجاعت و غیرت می شناسند.این ویژگی ها در طول تاریخ این خانواده برجسته و به شهادت تاریخ در همه دوران قابل رویت است.

*مرحوم زایر علی ( در کنار مرحوم عمه ام هاجر، زنی وارسته و مسئولیت پذیر) در جنگ تاریخ ساز و دوران ساز دلیران تنگستان ، یکی از اثرگذارترین بوده است ؛ آنهم در زمانی که خلیج فارس در سلطه ی بریتانیای کبیر وقت قرار داشت. چرا که کشورهای عربی مانند امارات ، کویت و بحرین مستعمره انگلیس بودند. با آغاز جنگ بریتانیا علیه ایران کمترکسی جرات داشت  حمایتی کند ، ولی مرحوم زایر علی ( داماد پدربزرگم) - به رغم خطرات بيشمار- این قدر شجاعت و بی باکي  داشت ، ریئسعلی دلواری و یارانش تنها نگذارد. او یک تنه مسئولیت تهیه و حمل و تحویل مهمات و اسلحه مورد نیاز جنگ را پذیرفت تا در جهنم آنروزخلیج فارس با بوم ها ی (لنج) خود به ساحل تنگستان برساند. با اینکه خواهر زاده اش در این راه از دست داد ولی تسلیم نشد و مسئولیت خود را با سربلندی به پایان رسانيد . اگرچه ماهها نیز اسیر و بر عرشه ناو انگلیس ها زندانی شد و سرانجام با دلیری  ،شبانه در حوالی بصره از دست دشمن فرار کرد . اما در پایان جنگ نام تنگستان را پرآوازه  نمودند تا آنجا که این عظمت توسط بریتانیا با قبول شکست تأیید شد و این برگ زرین در تاریخ جهان ماندگار است .

*در زمان جنگ تحمیلی نیز عموی مرحوم حاج صدرالله رستمی بنام شهید حاج اسماعیل رستمی در ماجرای حصر آبادان با همراه نمودن بیش از چهل لنج تنگستانی برای آزادی خاک وطن می جنگد و با سربلندی و پیروزی برمی گردد. مرحوم شهید حاج اسماعیل رستمی و فرزند رشیدش در زمانی دیگر و در جبهه به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و برگ  زرین دیگری بر ایمان، اصالت و شجاعت خانواده افزودند.

*مرحوم حاج صدراله رستمی فردی آزاد اندیش و در اخلاق مداری در یک کلام انسانی بی ریا بود و از نگاه مباحث نظری مدرن با عنوان «انسان بماهو انسان »رفتارش و بیانش حقوق بشری بود. از طرفی نیز به خاک کشور و وطن هم تعصبی معنادار داشت ؛ هم مسئولیت پذیر بود هم مردم دار . او که خود با طی مرارت ها،سال ها در کشور های عربی کار کرده بود. تیز بینی  شخصی اش او را به اقتصادی برتر در منطقه  رساند.


به تحولات منطقه ای و جهانی توجه ای خاص داشت و نزاع و جنگ کشور مسلمان و همسایه با همدیگر را با هر معیاری باطل می دانست. با تجاوز عراق به ایران اعتقاد داشت بايد از ایران رفع تجاوز شود . با همین دیدگاه شخصی کمکهای بیشماری به جنگ و رزمندگان نمود  از طرفی بوسیله کشتی های خود هدایای ایرانیان در کشورهای حوزه خلیج فارس؛ مدبرانه جمع آوری می کرد و به ایران می آورد و سپس شخصا به جبهه های جنگ گسیل می داشت.

همچنین بدلیل شناخت و تسلطی که به دریا داشت در یک سری عملیات نظامی و شناسایی برای از کار انداختن موتور جنگی نیروی دریایی عراق در همکاری با رزمندگان نقشی چشمگیر ایفا نمود. همه ی این خانواده ،پسرعموهای مرحوم فرماندهان جبهه های جنوب بوده اند. حاج صدرالله رستمی طی دهه ی اول انقلاب بخشی از واردات مورد نیاز استان های جنوبی ایران را تأمین می نمود.

با همه این وجود ، با بی مهری هایی نیز مواجه شد و این غصه ها به کرات با خود بیان می کرد در اینگونه مواقع، سرمایه اش ،صبر و حلم بود و نتیجه اش را با حضور پرفروغ و بسیار گسترده دوستدارانش به  در 27 فروردین 98 در روستای باشی در کنار پیکرش جلوه ایی بینظیر یافت.

* سخاوت خانوادگی و هوش موفق تجاری اش این شد که نام صدرالله ضرب المثل ایران و جنوب شد . اسکله بندر رستمی مادر اسکله های بخش ساحلی تنگستان با مرارت های زائد الوصفی بنا نهاد و قدمت فعالیت تجاری هزار ساله این خانواده در پناه دریا ادامه یافت و بدین طریق تلاش برای ارتزاق حلال از تجارت و صید در دسترس همه ی مردم تنگستان و استان قرار داد.

*در فرجام این اندیشه پاک ، او "اسطوره" شد و از نظر  اصالت ، سخاوت ، مردم داری ، شجاعت ، ایمان ، مقبولیت ومشروعیت پدر معنوی و شناسنامه تنگستان در کنار دیگر بزرگان این دیار شناخته می شود که "مردمداری"و "مردم محوری"رمز کردارش بود و سرفصل روابط خود در فامیل نیز  صله رحم را علیرغم همه گرفتاری ها بر پا می داشت.آموخته بود در حق تعیین سرنوشت احساس مسئولیت کند و تلاش او برای مردم و فعالیت های اجتماعی و سیاسی کم نظیر بود.

*او تا سن 82 سالگی علاقه منحصر به فردی به اهل بیت عليهم السلام و بر پایی عزاداری ابا عبدالله حسین(ع) داشت.و بخشی از زندگی اش درکنار جوانان سپری می کرد هم ورزشکار بود هم ورزش دوست.

*باید اذعان داشت در این زمانه به ندرت مردانی با چنین فرهیختگی و فرهمندی و خردمندی اجتماعی و فردی می توان یافت . او همچون گذشتگانش عصاره یک خانواده کهن هزارساله بود که می توانستیم تاریخ ده قرن خانوادگی ایشان در وجود او به نظاره نشست. من از جوانی درک کرده بودم آنچه مرحوم پدرم حاج احمد دولاح و مرحوم عمویم حاج غلامعلی دولاح از فضائل مرحومین حاج حیدر و حاج صدرالله بازگو می کردند صادق است، همانطوریکه همه دیدیم سیل مردم چگونه از سرشوق و خودجوش تا خانه ابدی و لحظه آخر در کنار او ایستاده  و اشک ریختند.

بهار بود، تو بودی، عشق بود و امید / بهار رفت، تو رفتی هر چه بود گذشت(حافظ)

فرصت را غنیمت دانسته از همه سروران و دوستانی که در این ضایعه اسفناک با ما ابراز همدردی نموده اند با آرزوی توفیق و سلامتی برای ایشان صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم .روحش شاد، یادش ماندگار و راه و مرامش مستدام باد./ به تاریخ : ۳۰ فروردین سال۱۳۹۸
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد