سه‌شنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - 2019 September 24
کد خبر: ۲۲۰۵۰۶
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۴
سوک بررسی می کند
وقت آن رسیده که نیروی انتظامی به عنوان ضابطین قوه قضاییه به شکل جدی به این موضوع ورود کرده و ویروسی که در هوای بوشهر در حال انتشار است را با هر اقدامی که قانون گذار به آنها اجازه داده، ریشه کن کنند.
به گزارش سوک، در حالی که سخنگوی قوه قضائیه هرگونه سگ گردانی در معابر عمومی را جرم و بر برخورد با آن تاکید دارد اما همچنان در شهر بوشهر و در ساعات مختلف شبانه روز این اتفاق در حال رقم خوردن است و گویا برنامه ای جامع در این بخش برای برخورد با این موضوع دیده نمی شود.

بر اساس این گزارش ، ۳ ماده قانون مجازات اسلامی اعم از ۵۰۱، ۵۱۲ تاکید دارد که هر عملی که موجب ترس، مصدومیت و یا مرگ شخص شود، صاحب سگ به پرداخت دیه محکوم می‌شود و توقف سگ در مکانی که نباید متوقف شود، در صورتی که دچار خسران و زیان عابران شود، نیز سبب پرداخت خسارت صاحب سگ و عامل این خسران خواهد شد.


البته چندی پیش نیز واحد اطلاع‌رسانی پلیس بوشهر، سگ گردانی در خیابان‌ها و معابر را ممنوع و آن را مصداق بی توجهی به امنیت اخلاقی دانسته که نیروی انتظامی برخورد لازم را در این زمینه داشته است.

نکته اساسی این است که پدیده سگ گردانی که بیشتر برای خودنمایی و خرید و فروش با قیمت‌های آٖن چنانی است نه تنها سلامت روانی جامعه را نشانه گرفته بلکه فضولات این حیوانات در گوشه کنار مراکز تفریحی، سلامت جسمی مردم نیز تحت شعاع قرار داده است.

در صورتی که فکری به حال این موضوع نشود به زودی و با فراگیر شدن نگهداری از سگ و از آن مهمتر سگ‌گردانی، تبعات بهداشتی و فرهنگی این رفتار نه فقط صاحبان این سگ‌ها بلکه دیگران را نیز در‌ بر‌ می‌گیرد، چراکه با سگ‌گردانی، فقط خانه صاحبان این حیوان نیست که آلوده می‌شود بلکه معابر عمومی نیز صحنه حضور این حیوان و تبعات آن خواهد بود.

Image result for ‫جنوب نیوز سگ گردانی‬‎

در هر حال این آسیب اجتماعی باید به دقت مورد کنکاش قرار گیرد تا با یک پیوست فرهنگی و آموزش های لازم در کنار برخوردی متناسب با جرم، زمینه در خطر افتادن امنیت فیزیکی و روانی مردم با سگ گردانی ایجاد نشود.

اگر سگ گردانان اطلاع داشتند که طبق ماده 688 مکرر قانون مجازات اسلامی گرداندن حیوانات خطرناک یا حیواناتی که مضر برای سلامت عمومی بوده یا نجس لعین هستند از قبیل سگ در اماکن و معابر عمومی و وسائط نقلیه ممنوع و مرتکب علاوه بر جزای نقدی از یک میلیون تا پنج میلیون ریال جریمه و به ضبط حیوان مذکور محکوم می شود، شاید شاهد فراوانی آن در سطح شهر بوشهر با آن دورهمی های نهان و پیدا نبودیم.

Image result for ‫سگ گردانی در بوشهر‬‎

وقت آن رسیده که نیروی انتظامی به عنوان ضابط قوه قضاییه به شکل جدی به این موضوع ورود کرده و ویروسی که در هوای بوشهر در حال انتشار است را با هر اقدامی که قانون گذار به آنها اجازه داده، ریشه کن کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد