يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 15
کد خبر: ۲۲۰۵۳۴
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۱
راحت تر از یک لیوان آب
سکوت معنادار نماینده مردم بوشهر در مجلس به همراه تعلل های فراوان استاندار ، نشان می دهد که حق مردم بوشهر از خوردن آب یک لیوان یک بار مصرف هم راحت تر است مگر این که تا دیر نشده آقایان تدبیری بیاندیشند.
به گزارش سوک، با بی توجهی مجموعه مدیریتی استان بوشهر و در راس آن رئیس شورای آموزش و پرورش این استان تنها کارکرد درست سازمان انرژی اتمی ایران در بوشهر از  بوشهری ها گرفته شد.

بر اساس این گزارش، کار ساخت مدرسه شهدای نیروگاه اتمی بوشهر از سال 90 آغاز و طی تفاهم نامه ای که میان رییس سازمان انرژی اتمی، استاندار و مدیرکل وقت آموزش و پرورش استان در آن زمان امضاء شد، قرار بود این مرکز آموزشی به صورت هیات امنایی و کمک سازمان انرژی اتمی فعالیت نماید تا فرصتی برای حمایت از دانش آموزان مستعد تا پیش از ورود به دانشگاه فراهم شود.

این مرکز آموزشی که دارای سه طبقه و 36 کلاس درس، آزمایشگاه و فضاهای جانبی نظیر سالن آمفی تئاتر، بخش اداری و یک سری کاربری های دیگر آموزشی خواهد بود، طبق برنامه باید در سال 93 تکمیل می شد تا گامی کوچک در راستای مسئولیت های اجتماعی نیروگاه اتمی قلمداد شود.

در حالی که با تاخیر پنج ساله هنوز ساختمان این مجموعه آموزشی به بهره برداری نرسیده، دعواها برای نوع بهره برداری آن در سال گذشته به اوج رسید و اخبار ضد و نقیضی که از جلسات رسمی شورای آموزش و پرورش به ریاست گراوند استاندار بوشهر، رسانه ای شد این توهم را در مردم بوشهر ایجاد کرد که آنها هم می توانند دلخوش به مسئولیت های اجتماعی نیروگاه اتمی این شهر باشند.

البته مجری پروژه نیروگاه اتمی بوشهر در طی یک سال گذشته در نشست های مختلف رسمی از جمله دو بار در شورای آموزش و پرورش استان به ریاست استاندار در 27 تیرماه سال گذشته  و 21 فروردین ماه امسال اعلام کرد به علت هزینه یک و سپس 3 میلیارد تومانی سالیانه ، آموزش و پرورش استان بوشهر قادر به تامین هزینه های نگهداری این مدرسه نیست و از این رو نیاز است که این مدرسه توسط نیروگاه اتمی مدیریت شود.

حال خبر می رسد که در روز گذشته با یک دست خط ناقابل از طرف وزیر آموزش و پرورش ، کل قرارداد منعقد شده در سال 90 ، به بوته فراموشی سپرده شده و این مدرسه از حالت هیات امنایی خارج و به شکل کامل در تملک مدیریتی نیروگاه اتمی قرار گرفته است.

تا اینجای موضوع نیز شاید خیلی ها فکر کنند که با تزریق اعتبارات سالانه توسط سازمان انرژی اتمی، این مدرسه بهتر از اعتبارات ریز و قطره چکانی آموزش و پرورش به شدت سیاسی شده استان بوشهر مدیریت می شود که البته حرف به جایی است اما نکته اساسی این است که گفته می شود ورودی شهریه این مدرسه برای هر دانش آموزش سالانه 10 میلیون تومان آب می خورد.

این در حالی است که با توجه به جانمایی این مدرسه در چهارراه فضلیت و در محدوده ای که بخش عمده ساکنین پیرامونی آن از طیف متوسط رو به پایین جامعه از لحاظ وضعیت اقتصادی هستند، تقریبا خیلی از این خانواده ها حتی تا شعاع سه کیلومتری هم نمی توانند به دلیل عدم داشتن استطاعت مالی فرزندانشان را در این مدرسه که تاکنون بالای سه میلیارد تومان برای ساخت آن هزینه شده و البته هنوز به اتمام نرسیده نام نویسی کنند.

نکته پایانی

سکوت معنادار نماینده مردم بوشهر در مجلس به همراه تعلل های فراوان استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش این استان در این باب، نشان می دهد که حق مردم بوشهر از خوردن آب لیوان یک بار مصرف هم راحت تر است مگر این که تا دیر نشده آقایان تدبیری بیاندیشند تا اگر هم قرار است به هر دلیلی این مدرسه به نیروگاه اتمی واگذار شود حداقل موضوع ورودی دانش آموزان به این مدرسه از طریق یک تفاهم نامه مشخص و در آن از اخذ وجود میلیونی از دانش آموزان و یا هر شرایطی که سبب یک آپارتاید انسانی با توسل به منابع مالی یک قشر شود جلوگیری شود تا امید به دل همسایگان این مدرسه آموزشی برگردد.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد