سه‌شنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - 2019 September 24
کد خبر: ۲۲۰۵۷۶
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان:
نخستین نشست رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر انجام و ضمن گزارشی از عملکرد سال گذشته این سازمان، پاسخگوی خبرنگاران بود.
به گزارش سوک، صبح امروز نخستین نشست رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر با حضور خبرنگاران  انجام شد تا ضمن گزارشی از عملکرد سال گذشته این سازمان، پاسخگوی خبرنگاران در حوزه مختلف کاری این سازمان نیز باشد.

رضا عوض پور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر

*در سال گذشته حجم منابع اعتباری در ابتدای سال 790 میلیارد تومان بود که در شورای برنامه ریزی استان و بر اساس چارچوب کارشناسی این میزان توزیع شد.

*در طول سال ، کمک های دیگر از سفر رهبری، سفر ریاست جمهوری، متمم اعتبارات نفت و گاز این اعتبارات به بالای 1200 میلیارد تومان رسید در حالی که مبنا را برای قیاس سال 98 همان 790 میلیارد تومان در نظر می گیرند.

*شرکت های مستقر در عسلویه با یک سری قوانین و تسری برخی از آنها به مناطق ازاد و ویژه، معافیت های مالیاتی فراوانی می گیرند که چیزی عاید استان نمی شود هر چند مدیریت ارشد استان رایزنی های فراوانی با مجلس و دولت دارد که اگر اتفاقاتی در این زمینه انجام شود سهم استان از محل درآمدهای عسلویه چشمگیر و وضعیت استان در حوزه زیرساخت ها و به خصوص میلمان شهری ارتقاء وسیعی می یابد.


*در پایان سال گذشته ، 76 درصد منابع در قالب اسناد خزانه و نقدینیگی ، نقد شد. در هفته دولت و  دهه فجر حدود دو هزار میلیارد تومان پروژه به بهره برداری رسید.

*پارسال از 2430 میلیارد تومان در امد مصوب، 2120 میلیارد تومان محقق و وصول شد. اعتبارت امسال حدود 900 میلیارد تومان تاکنون ابلاغ شده که در جلسه شورای برنامه ریزی هفته آینده تقسیم استانی آن انجام می شود. در مجموع حدود 16.4 درصد رشد اعتبارات در سال جاری داریم.

*از حیث رشد اعتبارات سال 98 نسبت به سال گذشته در سطح کشور اول هستیم. 243 میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای است که با 19.6 درصد رشد از میانگین 18 درصد کشور بالاتر است.


*از حیث درامدها ، امسال 3360 میلیارد تومان باید درآمد وصول کنیم که سال گذشته 2400 میلیارد تومان بوده است. این افزایش ناشی از افزایش سرجمع درامدهای کشور بوده که از 96 هزار میلیارد تومان به 135 میلیارد تومان افزایش یافته است.

*امسال 23 طرح ملی با 74 هزار میلیارد تومان اعتبار و استانی ویژه با 16 طرح با 102 میلیارد تومان اعتبار در دست داریم. به طور متوسط طرح های ملی در سال گذشته ، حدود 30 درصد تخصیصی داشته است.

 *حدود 720 پروژه نیمه تمام داریم که 1200 میلیارد تومان نیاز داریم تا پروژه ها به بهره برداری کامل برسد. 686 پروژه داریم که به اتمام رسیده اما مطالبات آن که 205 میلیارد تومان باید پرداخت شود. به دنبال این هستیم که از 900 ملیارد تومان امسال اگر تخصیص کامل یافت می توانیم 1405 میلیارد تومان بدهی را پرداخت کنیم.


* با این شرایط اصلا به دنبال شروع پروژه های جدید نیستیم مگر این که ناچار باشیم مثل سال گذشته که 18 پروژه را آغاز کردیم ، پروژه های جدید آغاز کنیم.

* نرخ بیکاری استان بوشهر از سال هشتاد تاکنون از 9 تا 13.3 درصد در نوسان بوده است. در سال های 81 ، 92  و 93 ، این میزان 9 درصد و در سال 89، 13.3 درصد بوده است . از سال 95 نرخ بیکاری کاهش و به 10.5 درصد تا سال گذشته رسیده که همه این آمارها در مرکز آمار ایران قابل مشاهده است.

* از ابتدای امسال فوق العاده مناطق عملیاتی برای نیروهای پیمانی و قراردادی نیز پرداخت می شود. بازنشستگان نیز در سال هایی که در دوران دفاع مقدس شاغل بودند از این مزایا می توانند استفاده کنند و مطالبات را از ابتدای سال ششم برنامه دریافت کنند.سه شهرستان بوشهر، گناوه و دیلم مشمول این طرح هستند.


* ماده قانونی در ارزش افزوده داریم که در خصوص توزیع اعتبارات آلاینده ها در استان های متاثر در آن صحبت شده است. در این خصوص کمیته ای در سازمان برنامه بودجه تشکیل می شود که دبیری آن با سازمان محیط زیست است که بر اساس داده های علمی و مستند مشخص می کند که چقدر اثار آلایندگی به استان های مجاور سرایت کرده است. تا کنون سه جلسه  برای بهره بردن دو استان همسایه از حق آلایندگی متاثر از پارس جنوبی گرفته شده شده اما گفته ایم چون منطقی در کار نداشته اید مدل شما را در تاثیر عسلویه در استان های همسایه قبول نداریم مگر این که به شکل علمی و دقیق این مسائل عنوان شود. از طرف استاندار بوشهر این موضوع با شورای امنیت و رئیس جمهوری مطرح شده هر چند در استان های همسایه نیز تلاش می کنند از این قانون استفاده کنند.

* افزایش قیمت ها سبب شده که برخی از پیمانکاران با پیمان قبلی کار نکنند که تلاش ما این بوده که قرارداد فسخ نشود اما اگر نتوانستند از طریق ماده 48، اعمال و با آنها بر اساس میزان کارکرد تسویه حساب و پیمانکار جدید انتخاب شود.

* 2053 میلیارد تومان مجموع اعتبارات سفر ریاست جمهوری در سال گذشته به استان بوشهر در قالب 60 طرح و 193 پروژه توزیع می شود. در یک طرح می تواند چندین پروژه هم قرار گیرد. از این میزان یک هزار و 6 میلیارد تومان در سال 98 و مابقی در سال 99 تخصیص و توزیع می شود.


*بوشهر با 24 پروژه با 327 میلیارد تومان، تنگستان با 21پروژه با  141 میلیارد تومان، جم با  15 پروژه و 104 میلیارد تومان ، دشتستان  با 22 پروژه و 482 میلیارد تومان، دشتی با 26 پروژه با 141 میلیارد تومان ، دیر با 15 پروزه با 102 میلیارد تومان ، دیلم با 14 پروژه و 85 میلیارد تومان،عسلویه با 9 پروژه با 92 میلیارد تومان، کتگان با 19 پروژه و 184 میلیارد تومان، گناوه با 15 پروژه و 132 میلیارد تومان و سطح استان 12 پروژه با 262 میلیارد تومان است.

* در سال گذشته 5 پروژه به بخش خصوصی به شکل بی او تی داده ایم که سه پروژه شیلاتی، یک پروژه ورزشی و یک پروژه درمانی است. پس از این که بخش خصوصی پروژه  ای را ساخت تا چندین سال هم بهره برداری می کند و سپس به دولت واگذار می کند. 21 پروژه نیز از ظرفیت خیرین ساخته می شود و بار آن از دوش دولت بر داشته می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد