پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 19
کد خبر: ۲۲۱۰۱۴
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
با بخشنامه وزیر آموزش و پرورش
نکته قابل توجه دیگر این است که با توجه به افزایش قیمت کاغذ، کتاب، کیف و نوشت افزار مسئولین کشوری می بایست باعث ثبات بخشی قیمت ها باشد نه تصمیمات خلق الساعه آنها افزایش هزینه های خانوار را در بر داشته باشد.
به گزارش سوک، وزیر آموزش و پرورش با صدور بخشنامه ای به سازمان دانش آموزی آموزش و پرورش اختیار داده که ده درصد هزینه دوخت لباس فرم دانش آموزان را از واحدهای تولیدی اخذ کرده و به عنوان درآمد این سازمان لحاظ کند!

طبق بررسی های روابط عمومی اتاق اصناف مرکز استان بوشهر در یک سال اخیر و در پی بروز شوک تورمی به اقتصاد ملی اقلام مختلف خیاطی از قبیل نخ، زیپ، پارچه، دکمه و... بیش از دو برابر شده است.

همین موضوع باعث شده که واحدهای تولیدی طرف قرارداد آموزش و پرورش شهرستان بوشهر با کاهش حاشیه سود خود از دوخت لباس فرم دانش آموزان به هفت تا ده درصد مانع از افزایش چشمگیر قیمت لباس فرم دانش آموزان شوند.

در نتیجه این اقدام عملا واحدهای تولیدی نمی توانند هزینه ای به سازمان دانش‌آموزی بپردازند. در نتیجه واحدهای تولیدی باید برای تامین سود خود قیمت تمام شده لباس فرم دانش آموزان را بیش از ده درصد بالا ببرند. طبق اخبار واصله مسئولان سازمان دانش آموزی نیز از این بخشنامه رضایت خاطر ندارد اما چون از جانب وزیر صادر شده است مجبور به اعمال آن هستند.

نکته مهم این است که هر یک از واحدهای تولیدی لباس فرم دانش آموزان با استخدام حداقل دو نفر خیاط، پرداخت اجاره بها، پرداخت هزینه برق، آب ، مالیات و... سودی معادل هفت الی ده درصد نصیبش می شود و سازمان دانش آموزی با اتکا به یک بخشنامه،سودی برابر تمام واحدهای تولیدی خیاطی شهرستان را کسب می نمایند.

نکته قابل توجه دیگر این است که با توجه به افزایش قیمت کاغذ، کتاب، کیف و نوشت افزار مسئولین کشوری می بایست باعث ثبات بخشی قیمت ها باشد نه تصمیمات خلق الساعه آنها افزایش هزینه های خانوار را در بر داشته باشد.

گفتنی است با وجود تحصیل بیش از 200 هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در سطح استان بوشهر که 61 هزار نفر آن در شهرستان بوشهر مشغول تحصیل بوده اند و با توجه به احتمال افزایش تعداد دانش آموزان در سال تحصیلی جدید، قیمت هر دست لباس فرم دانش آموزی از 70 هزار تا 140 هزار تومان بسته به مقطع تحصیل دانش آموزان با افزایش چشمگیری برای سال جدید تحصیلی همرا شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد