پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 19
کد خبر: ۲۲۱۱۵۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۵
تا دیر نشده فکری کنید
البته این شرایط شامل حال برخی از فرمانداران فسیل شده استان نیز می شود که وقتی سخنان آنها در جلسات مختلف از طریق خبرگزاری های رسمی بر روی خروجی مطبوعات قرار می گیرد، از شدن هایی حرف می زنند که گویا باید ساختار اجرایی دیگری آن را انجام دهد.
به گزارش سوک، اگر چه شاخص ترین الگو برای انتخاب یک مدیر دستگاه اجرایی نه موضوع بومی یا غیربومی بودن بلکه میزان شایستگی برای احراز یک سمت از دو بعد تخصص و تعهد است اما مروری بر کارنامه استاندار کنونی بوشهر نشان می دهد که تاکنون وی در نوع انتصاباتش چندان موفق عمل نکرده است.

بر اساس این گزارش، توقف طولانی قطار توسعه استان بوشهر در طی شش سال گذشته در ایستگاه بی تدبیری نه مربوط به انتخاب مدیران بومی و غیربومی در این استان بلکه محصول تفکری است که به جای شایسته سالاری به دنبال جاانداختن مدیرانی است که برخی از آنها حتی پس از گذشت چندین سال مدیریت در دولت های یازدهم و دوازدهم، همچنان در اخذ اعتبارات از وزارتخانه های متبوع خود موفق عمل نکرده اند، بماند این که برخی از روز اول نیز مدیر نبوده و قرار بوده است که بر روی سر استان بوشهر فوت و فن آرایشگری یاد بگیرند.

البته این شرایط شامل حال برخی از فرمانداران فسیل شده استان نیز می شود که وقتی سخنان آنها در جلسات مختلف از طریق خبرگزاری های رسمی بر روی خروجی مطبوعات قرار می گیرد، از شدن هایی حرف می زنند که گویا باید ساختار اجرایی دیگری آن را انجام دهد.

اگر رسانه های منتقد رفتارهای مدیریتی استاندار بوشهر، خواستار توجه گراوند به انتخاب مدیران لایق ، متخصص و متعهد بومی برای به دست گرفتن سکان مدیریت دستگاه های اجرایی در استان هستند صرفا به این دلیل است که می خواهند شرایطی ایجاد شود که این مدیران مورد توجه سازمان های مرکزی و وزارتخانه ها قرار گیرند و در یک دوره زمانی بتوانند با رفتن به مرکز و نشستن بر صندلی های مدیریت های کشوری، از مرکز برای استان تاثیرگذار باشند.

طبیعی است که رسانه های بیدار استان بوشهر در موضوع انتصابات مدیران به دنبال این نیستند که فقط یک فرد بومی رئیس و مدیر شود در حالی که نتواند سهمی در توسعه استان داشته باشند بلکه آنها خواستار این هستند که استاندار بوشهر افرادی از درون این استان برای هر پست مدیریتی انتخاب کند که بتواند مفید واقع شود و اگر به هر دلیلی این نوع افراد در استان وجود نداشته باشد از مدیران غیربومی استفاده کند که حداقل کارنامه ای قابل قبول در سایر استان ها داشته باشند.

متاسفانه طی شش سال گذشته بخشی از افرادی که وارد جرگه مدیریتی در استان بوشهر شده اند فاقد تخصص، تجربه و حتی تعهد برای قرار گرفتن در این سمت ها بوده و به دلیل عدم توانایی لازم نتوانسته اند در توسعه استان نقشی ماندگار و قابل استناد از خود بر جا بگذارند که شیب انتخاب آنها در طی دو سال گذشته بیشتر به سمت شهرستان های استان های دیگر شیف پیدا کرده است.

این وضعیت سبب شده تا در افکار عمومی ، شبهه بومی ستیزی بودن استاندار بوشهر برای انتخاب مدیران کل دستگاه های اجرایی شکل بگیرد که  آخرین نمونه آن نیز برای انتخاب مدیر میراث فرهنگی استان بوشهر از معاونت یک استان دیگر خود را نشان داده است.

در کنار این شرایط، تعلل های فراوان برای انتخاب فرمانداران و مدیران به جای سرپرستان نیز چالش جدی بوده که همچنان ادامه دارد به گونه ای که در استان بوشهر اگر برای انتخاب مدیری حتی بیش از هشت ماه زمان صرف بشود نباید چندان شک کرد.

شاید یکی از نمونه های آن، انتخاب فرماندار تنگستان پس از نه ماه و بخشی از دستگاه های اجرایی مانند میراث فرهنگی، آب، برق طی همین میزان است که نشان می دهد که چقدر انتخاب یک مدیر در استان بوشهر به کندی صورت می گیرد.

به هر ترتیب این شرایط همچنان پابرجاست. دشتستان به عنوان بزرگترین شهرستان استان بوشهر بیش از چهارماه است که فرماندار ندارد. برخی ادارات کل استان بوشهر با سرپرستی اداره می شوند و همچنان روزمرگی فرماندارانی که نقش آنها در رفع مشکلات مردم، سرمایه گذاری و توسعه استان در حد پایینی است و با وجود انتخابات پیش رو اگر فکری برای تغییر آنها تا سه ماه آینده انجام نشود عملا تا پایان سال برای استان ، زیان ده خواهند بود.

کلام آخر این که مردم برای دو سال آخر از استاندار بوشهر که نماینده دولت تدبیر و امید است، تلاش برای رفع مشکلات گسترده شان از فضاسازی برای ایجاد اشتغال تا رفع موانع تولید و تسهیل سرمایه گذاری و همچنین بهبود سطوح مختلف خدماتی خواستارند و برای آنها چندان تفاوتی نمی کند که این شرایط با مدیران بومی و یا غیربومی انجام شود، اما بشود.

یادداشت: دکتر مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
جمعی از اهالی شهر بوشهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
0
0
ناصر باستی کجایی که بداد این شهر برسی واقعا وقتی بودی با تمام وجود شبانه روزی کار میکردی خدایش ادم باید حرف حق بزنه ولی حالا کو کی کجا کار میکنند عمو دلسوز دیگه نداریم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد