پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 28
کد خبر: ۲۲۱۱۸۵
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۲
به بهانه حق آلایندگی
حال چگونه در زمان تصویب این قانون خبری از نطق‌های به اصطلاح آتشین و در واقع بی اثر و نطق های به اصطلاح دلسوزانه و در واقع تبلیغاتی نبود؟! چرا در زمان تصویب این قانون صدای شلیک گلوله ای از سوی به اصطلاح تفنگ پدری شنیده نشد؟
سوک: چند روزی است مبحث حق آلایندگی به نقل محافل استان بوشهر و همسایگان تبدیل گردیده است. مسئولین هر سه استان درگیر این ماجرا در سطوح مختلف و از منظر خود و البته بر اساس نیت های متفاوت، بیاناتی داشته اند. اما در این میان شفاف سازی پیرامون برخی نطق های تبلیغاتی که به نوعی فرار به جلو محسوب می شود، از وظایف هر شهروند دلسوز منطقه می باشد.

همانگونه که مستحضرید بندها و تبصره‌های ذیل ماده 6 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (1396_1400) مصوب جلسه علنی روز شنبه مورخ 95/12/14 مجلس شورای اسلامی، در خصوص عوارض آلایندگی و مسائل مربوطه می باشد. قانونی که از نگاه برخی غوغاسالاران درب دیزی را باز گذاشته که حق نوزادان ناقص عسلویه و استان بوشهر را پایمال کنند!

حال چگونه در زمان تصویب این قانون خبری از نطق‌های به اصطلاح آتشین و در واقع بی اثر و نطق های به اصطلاح دلسوزانه و در واقع تبلیغاتی نبود؟! چرا در زمان تصویب این قانون صدای شلیک گلوله ای از سوی به اصطلاح تفنگ پدری شنیده نشد؟! مگر قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون از شاخص ترین وظایف وکلاء ملت نمی باشد؟ پس سوال اینجاست که این نطق های بی اثر در قالب کدام وظیفه انجام می پذیرد؟ قانون گذاری در خصوص موضوع عوارض آلایندگی  در سال 1395 صورت گرفته است و در آن زمان گوش صاحبان دریا، تشنه ی شنیدن کوچکترین ندای دلسوزانه ای بود اما حیف و صد حیف که شرکت در مراسمات فاتحه خوانی، عروسی و... مجالی برای ایراد نطق های موثر نگذاشت.

حال که با گذشت بیش از دو سال از تصویب قانون مربوطه موعد اجرای آن فرا رسیده است، نمایندگان زیرک و موقعیت شناس استان های همسایه بر اساس وظیفه ذاتی خویش که همانا نظارت بر حسن اجرای قانون است جولان می دهند و به یغما بردن بخشی از حق مسلم اهالی مظلوم استان بوشهر را در دستور کار خویش قرار داده اند.

چه بسیار از این دست ماجراهای تکراری که سبب گردیده است گروه هایی زیاده خواه و طماع، پا روی بدن نیمه جان مردم منطقه بگذارند. یادمان نرفته است ماجرای همین دو سال پیش را که ده ها بنر تبلیغاتی حامل پیام های حماسی و تعریف و تمجید پیرامون تصویب طرح ساماندهی کالای همراه مسافر (تهلنجی) در سرتاسر بنادر دیلم، گناوه، ریگ و امام حسن بر پا شد اما متأسفانه در زمان اجرای مصوبه، تمامی بنرها به پایین کشیده و شب را در گمرک سپری نمودند.

مع الوصف انتظار می‌رود ضرب المثل "نوش دارو پس از مرگ سهراب" را در ذهن تداعی کرده و در زمان تصویب قوانین، دستورالعمل ها، بخشنامه ها و... تنها به دنبال هیاهو و تبلیغات نبوده و دلسوزانه و متفکرانه عمل نماییم که در زمان اجرا با سری بالا و گلویی آرام نظاره‌گر بهره مندی ملت شریف منطقه از قوانین مصوبه باشیم و عاقبت به خیری را نصیب خود گردانیم.

در انتها پیشنهاد می گردد در راستای حفظ منافع عمومی و جهت جلوگیری از ضایع شدن حقوق حقه استان بوشهر در زمینه وصول عوارض آلایندگی، راهکاری اصولی و منطقی طراحی و با اجماع مسئولین دلسوز استان تا حصول نتیجه پیگیری و دست استان های غیر محق کوتاه گردد.

یادداشت: مهندس ضرغام حیدریه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد