دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - 2019 December 16
کد خبر: ۲۲۱۲۶۷
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
سوک گزارش می دهد
وی ادامه داد: تعاونی های سازنده مسکن بر اساس بخشنامه های دولت های مستقر در اوائل دهه هشتاد و نود وجوه بسیار اندکی بابت بیمه و مالیات از متقاضیان مسکن مهر دریافت کرده اند و در حالی که این بخش قابل توجهی از این واحدهای مسکونی واگذار شده قادر به دریافت این حقوق بر اساس رای جدید دیوان از خریداران مسکن مهر نیستیم.

به گزارش سوک؛ در حالی که پروژه ساخت مسکن مهر به عنوان یکی مهمترین فعالیت های دولت نهم و دهم توانست مشکل بخش عمده ای از خانواده های فاقد مسکن در کشور و استان بوشهر را رفع کند اما خبرهای نگران کننده سبب شده تا مشکلاتی را برای متولیان این بخش ایجاد کند.

بر اساس این گزارش، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مصوبه هیئت وزیران در رابطه با تعرفه بیمه تأمین اجتماعی و نیز میزان مالیات پروژه‌های مسکن مهر را ابطال کرد.

با این شرایط و در حالی که علی عسکری رئیس کل وقت سازمان امور مالیاتی کشور در 6 شهریور سال 1394 در قالب بخشنامه خطاب به روسا و مدیران امور مالياتي آورده بود که «با توجه به اينکه به موجب مصوبه شماره ۳۰۵۶۲/ ت ۴۹۱۲۸ ه مورخ ۱۵-۰۲-۱۳۹۲ هيئت محترم وزيران مقرر گرديده «هيچ گونه ماليات ديگري به غير از ماليات بر ارزش افزوده بابت خريد مصالح به پروژه هاي مسکن مهر تعلق نمي گيرد» و با عنايت به اينکه معافيت مزبور بابت پروژه هاي مسکن مهر اطلاق داشته و خدمات پيمانکاري مسکن مهر را نيز در بر مي گيرد و با لحاظ اينکه مصوبات دولت وفق اصل (۱۳۸) قانون اساسي تا زماني که مورد ايراد مراجع مقرر قانوني قرار نگرفته اند لازم الاجراء مي باشند. لذا مصوبه فوق لازم الاجرا بوده و اخذ هر گونه وجهي بابت ماليات بر ارزش افزوده به جز مورد تعيين شده در مصوبه مجاز نمي باشد.» حال این بخشنامه از درجه اعتبار ساقط شده است.

البته موضوع ابطال معافیت بیمه ای نیز در رای جدید دیوان قرار گرفته تا خبری که در 19 شهریور 1393 نیز بر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت و  طی آن با ابلاغ نامه شماره ۵۰/۲۰/۹۳/۴۸۵۵ مورخ 17 شهریور 1393 از سوی سازمان تامین اجتماعی مشکلات بیمه مسکن مهر بر اساس مصوبه 15اردیبهشت 1392 هیات وزیران حل شده بود به ایستگاه اول برگردد.

مدیر سابق تعاونی مسکن مهر بوشهر در این خصوص در گفتگو با سایت سوک اظهار داشت: با رای جدید دیوان، تمامی حساب های مدیران تعاون یهای مسکن مهر در کشور و از جمله بوشهر مسدود و این افراد ممنوع الخروج شده اند.

علی اکبر رئوفی مقدم افزود: بخش عمده ای از واحدهای ساخته شده در قالب مسکن در استان بوشهر به اتمام و طی سالیان گذشته به متقاضیان تحویل شده است و هر نوع پیگیری برای اخذ بیمه و مالیات بر اساس رای جدید دیوان از مالکان مسکن مهر تقریبا غیرممکن است.

وی ادامه داد: تعاونی های سازنده مسکن بر اساس بخشنامه های دولت های مستقر در اوائل دهه هشتاد و نود وجوه بسیار اندکی بابت بیمه و مالیات از متقاضیان مسکن مهر دریافت کرده اند و در حالی که این بخش قابل توجهی از این واحدهای مسکونی واگذار شده قادر به دریافت این حقوق بر اساس رای جدید دیوان از خریداران مسکن مهر نیستیم.

مدیر سابق تعاونی مسکن مهر بوشهر بیان کرد: این شرایط سبب شده تا با ارقام میلیاردی پرداخت بیمه و مالیات مواجه شویم که به دلیل عدم استطاعت مالی برای پرداخت آن، هم اکنون ممنوع الخروج و تمامی حساب هایمان مسدود شده است.

وی عنوان کرد: از سران قوا درخواست داریم که با توجه به این که این مشکل مختص یک استان نبوده و کلیه سازندگان مسکن مهر در قالب تعاونی ها را درگیر کرده است، برای رفع آن چاره اندیشی کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد