دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - 2020 January 20
کد خبر: ۲۲۱۸۹۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۳
دکتر مزارعی
غرض و غایت از این نوشتار نیز این بود که ما در بررسی و واگذاری موقعیت ها و منصب ها در جامعه نباید صرفا به ثروت و دارایی توجه کنیم بلکه باید به تحصیلات و امتیازات علمی و سرمایه اجتماعی هم توجه کنیم .
سوک: یکی از پدیده های سیاسی و اقتصادی در جامعه امروز کشور ما  که ذهن بسیار از مخاطبان را به خود جلب کرده است واژه ای است بنام نوکیسه یا همان مکتب لمپن ایسم . مکتبی که پیدا کردنشان سخت نیست و خودشان به آسانی معرف خوبی برای مجموعه اشان می باشد .

وقتی که این مفهوم و پدیده سیاسی را تعریف میکنیم به قشری از سطوح مختلف جامعه میرسیم که از نظر در آمد به طبقه بالا ولی از نظر فرهنگی و اجتماعی به طبقه ای دیگر وابستگی دارند.این گروه و طبقه که متاسفانه در جامعه  امروز کشور ما به جهت نبود عدالت اجتماعی در حال زیاد شدن نیز میباشند از مختصات و ویژگی هایی چون  تظاهر ، ریا ،  دیده شدن ، به رخ کشیدن و نوچه پروری برخوردار می باشند .

در یک نگاه کلی و گذرا به این طبقه از جامعه به این مهم میرسیم که این طبقه نو ظهور و به اصطلاح نو کیسه از یک طبقه اجتماعی مبدا به یک طبقه اجتماعی مقصد پرتاپ شده اند.

پرتاب ناگهانی که همراه با سرعت خیره کننده بوده است و  بر اثر یک اتفاق یا استفاده از رانت و شرایط و التهابات اقتصادی رخ داده است . یکی از مشکلات این طبقه و گروه در این است که از لحاظ فرهنگی و اجتماعی نه خود را به طبقه اجتماعی مبدا متعلق می دانند و نه با جایگاهی که اکنون کسب کرده اند، سنخیت و هارمونی لازم را دارند .

لمپن ها و نوکیسه برای این که به طبقه سابق خود ثابت کند که دیگر به آن ها تعلق ندارد ، مجبور به تظاهر می باشند و ساده ترین راه برای تظاهر، خرید دیوانه وار کالاهای تجملاتی ، لوکس،ماشین، عروسی های تجملاتی و خانه های آن چنانی شان است.

بخش اعظم جامعه متفاوت از نوکیسه ها می باشند و طبقات مختلف چون نخبگان علمی ، فرهنگی و شخصیتهای مذهبی از این از نوکیسه ها متنفرند . چرا که انها می دانند نوکیسه ها بر خلاف سرمایه واقعی شکل گرفته اند و سرمایه خود را نه در کار آفرینی بلکه در دلالی صرف می کنند .

غرض و غایت از این نوشتار نیز این بود که ما در بررسی و واگذاری موقعیت ها و منصب ها در  جامعه نباید صرفا به ثروت و دارایی توجه کنیم بلکه باید به تحصیلات و امتیازات علمی و سرمایه اجتماعی هم توجه کنیم . 

بنابراین باید از تبدیل این گروه و طبقه به جامعه مرجع در کشور جلوگیری کرد چرا که وجود انها در قدرت میتواند موجب باز تولید فکر و اندیشه انها در جامعه سنتی و اسلامی ما بشود . بنابراین ما راهی بجز عبور از این طبقه نوظهور نداریم و حذف این طبقه وارداتی در جامعه گذار امروز در کشور یک اصل اجتناب ناپذیر است که باید مورد توجه ویژه آحاد مختلف جامعه قرار بگیرد .

یادداشت: دکتر ایرج مزارعی، کارشناس علوم سیاسی و مدرس دانشگاه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
0
0
درود بر مرد بزرگ و نیک اندیش دکتر مزارعی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد