سه‌شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - 2020 January 21
کد خبر: ۲۲۱۹۵۴
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۰
در نشست خبری مطرح شد
سرپرست دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان بوشهر به مناسبت سال روز شکل گیری شورای نگهبان میزبان خبرنگاران بود تا ضمن ارائه گزارشی از فعالیت دفتر این شورا در بوشهر ، پاسخگوی سوالات خبرنگاران در حوزه های ماموریت این مجموعه باشد.
به گزارش سوک، خلیل رضایی به مناسبت سال روز شکل گیری شورای نگهبان میزبان خبرنگاران بود تا ضمن ارائه گزارشی از فعالیت دفتر این شورا در بوشهر ، پاسخگوی سوالات خبرنگاران در حوزه های ماموریت این مجموعه باشد.


* با اشاره به نظارت استصوابی شورای نگهبان، قانون گذار در نظارت استصوابی اختیار را به شورای نگهبان داده است و شورا می تواند بر اساس نظارت استصوابی امر نموده و به شکل اورژانسی جلوی تخلفات را بگیرد.

*افرادی که نظارت استصوابی را زیر سوال می برند به خاطر این است که منافع حزبی و گروهی خود را ترجیح می دهند که ممکن است یا اطلاعی از قانون نداشته و یا مغرضانه اختیارات شورای نگهبان را زیر سوال می برند.

*قانون انتخابات است و در برخی از جاها به دلیل خلاء هایی که وجود دارد که مشکل آفرین و تخلف زا شده که باعث سوء استفاده می شود ضمن این که برخی از روش های آن نیز اشتباه می باشد پس اگر ضعف هایی وجود دارد ضعف نظارت شورای نگهبان نیست.

* یکی از وظایف شورای نگهبان رصد انتخابات است . التزام عملی به قانون اساسی یکی از ملاک های تائیدیه کاندیداهاست و کسانی که می خواهند وارد عرصه انتخابات شوند باید به قانون مقید بوده و فعالیت ها و تبلیغات زود هنگامی نداشته باشند.

* شورای نگهبان یک شورای مستقل و فرا قوه ای است که تا کنون صلابت و اقتدار خود را در همه عرصه ها به خوبی انجام داده است. شورای نگهبان برگرفته از قانون اساسی است و می تواند مظهر اقتدار کشور و ملت باشد و دشمنان با آگاهی از نقش مؤثر شورای نگهبان است که هجمه های زیادی را به شورا وارد می‌کنند.

* شورای نگهبان دشمنان را برای رسیدن به اهداف شومشان ناکام کرده است، آنها خواستار ورود افراد ناصالح به ارکان نظام هستند و شورای نگهبان تنها نهادی است که بعنوان فیلتر برای مقابله با این اتفاق عمل می‌کند.

* شورای نگهبان بر اساس قانون افراد را رد و یا تأیید می‌کند اما برخی افراد که باب طبعشان نیست با نقد خلاف واقع بدنبال تضعیف شورای نگهبان هستند. اگر شورای نگهبان وظایف خود را به خوبی انجام ندهد و با مصلحت اندیشی و یا حمایت از حزب یا جناح خاص فعالیت کند به این میزان همجه به آن وارد نمی‌کردند.

* همیشه در ماه های قبل و پس از انتخابات اوج تخریب ها به شورای نگهبان است، رسانه ها باید با مدیریت افکار سیاسی و اجتماعی در جامعه بتوانند جایگاه شورای نگهبان و ارکان جمهوری اسلامی را بیشتر معرفی کنند و نقشه های دشمنان را نقش بر آب کند.

* شورای نگهبان با وجود هجمه های گسترده به وظیفه خود قانونی عمل کرده و این حاشیه سازی ها به هیچ وجه در تصمیم گیری های شورای نگهبان تأثیر گذار نبوده است.

* رد صلاحیت‌هایی که صورت می‌گیرد سلیقه‌ای نیست و افرادی رد می شوند که از شرایط اولیه تأیید برخوردار نباشند پس این افراد باید واقع بینانه احساس تکلیف کنند.

*هنوز ترکیب جدید اعضای هیات نظارت بر انتخابات مشخص نشده تا پیرامون تخلفات کاندیداها صحبتی بکنم. ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی که ریاست آن را رئیس دادگستری برعهده دارد و تخلفاتی که به دفتر نظارت مربوط می شود را رصد و احصاء کرده و اگر نیاز باشد به کاندیداها یادآوری می کنیم ولی اگر ستاد پیشگیری شکل گرفت ستاد با کاندیداها برخورد خواهد کرد.

*فعالیت تبلیغاتی کاندیداها در فضای مجازی و جامعه رصد می‌شود و با این افراد طبق قانون برخورد خواهد شد.جلسات خانگی که کاندیداها برقرار می کنند اشکالی ندارد ولی بحث ها و موضع گیری هایی که در جلسات خانگی مطرح می شود برای ما حائز اهمیت است و همچنین تبلیغات کاندیداها در شبکه های اجتماعی از مصادیق تبلیغات زود هنگام به شمار می رود.

* برخی افراد به محکومیت های کیفری موثر خود اشراف داشته و می دانند براساس استعلام صورت گرفته از مراجع چهارگانه اطلاعات، دادگستری، نیروی انتظامی و ثبت احوال شرایط آنها برای حضور در صحنه کاندیداتوری احراز نمی شود، از این رو ثبت نام و ردصلاحیت چنین افرادی منجر به ایجاد هزینه برای نظام و کمک به تحلیل های نادرست دشمنان بیگانه می شود.

* توصیه می کنبم برخی از کاندیداها احساس تکلیف را فقط در سنگر انتخابات مجلس نبینند و در موقعیت های دیگر نظام هم می شود خدمت کرد، ضمن اینکه افراد با اشراف به قانون انتخابات و پایبندی به آن، الزام خود به قوانین را نشان دهند تا منجر به کاهش تخلفات احتمالی شود.

* در خصوص نام نویسی افراد یا نمایندگانی که در ادوار قبل ردصلاحیت شده و می خواهند امسال نیز کاندیدای ورود به مجلس شوند باید بگویم که قانون انتخابات منعی برای ثبت نام افراد در انتخابات ندارد و در هیات های اجرایی و نظارت صلاحیت ها طبق استعلام از مراجع چهارگانه و بررسی های صورت گرفته بررسی می شود. البته افرادی که چندین دوره ردصلاحیت شده اند، خودشان می دانند تخلفات آنها مانع تایید صللاحیت می شود، هرچند امکان رفع مشکل آنها وجود داشته باشد.

* در خصوص فعالیت زودهنگام و مصاحبه یکی از رسانه های استان با کاندیداهای احتمالی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی،  ما همه باید کمک کنیم و جوی ایجاد شود که اعتماد مردم به عوامل انتخابات زیادتر شده و اگر رسانه ای  فضایی ایجاد نماید و اطلاعاتی از کاندیداها تحت اختیار مردم قرار دهد مورد تائید ما و به نفع نظام خواهد بود. این که تنور انتخابات توسط رسانه ای گرم نگه داشته شود و زمینه جهت ظهور و حضور حداکثری مردم پای صندوق های رای فراهم شود بسیار خوب است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد