دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - 2020 January 20
کد خبر: ۲۲۱۹۸۷
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱
قضات دیوان عالی کشور حکم قصاص مردی معتاد که در جریان تقسیم کبوتر‌های سرقتی همدستش را به قتل رسانده‌بود، تأیید کردند، بنابراین متهم در صورتی که موفق به رضایت اولیای‌دم نشود به زودی مجازات خواهد شد.
رفتن پای چوبه دار به خاطر سرقت کبوتر
به گزارش سوک، اعتیاد عاملی برای ورود افراد به دنیای تبهکاری است و افراد معتاد همیشه در معرض آسیب‌های روحی و جسمی قرار خواهند داشت. این افراد برای تأمین پول مواد دست به هر جرمی می‌زنند و مرتکب هر عمل اشتباهی می‌شوند که گاهی غیر قابل جبران خواهد بود. در پرونده‌ای که ۲۶‌آبان‌سال‌۹۲در کلانتری‌۱۷۴ ورامین به جریان افتاد، مأموران از قتل مرد جوانی در یکی از خیابان‌های شهر باخبر و راهی محل شدند.

جسد متعلق به ابراهیم ۳۰‌ساله بود که بر اثر اصابت چاقو به گردنش کشته شده بود. با انتقال جسد به پزشکی قانونی تحقیقات برای شناسایی عامل یا عاملان قتل آغاز شد تا اینکه ساعتی بعد مرد جوانی به پلیس آگاهی رفت و قاتل را به پلیس معرفی کرد.


او در توضیح حادثه گفت: «یکی از دوستانم به نام حبیب معتاد است و ساعتی قبل برای تهیه مواد به محله ما آمده بود. وقتی او را دیدم حال طبیعی نداشت و در حالیکه یک چاقوی خونی نشان داد مدعی بود ابراهیم را کشته است. مأموران بعد از گرفتن چاقو با اظهارات مرد جوان، حبیب را تحت تعقیب قرار دادند تا اینکه مشخص شد او به مکان نامعلومی گریخته است. دوسال از ماجرا گذشته بود تا اینکه مأموران حبیب را در یک کمپ ترک اعتیاد شناسایی کردند.

او که خودش را با اسم جعلی معرفی کرده‌ بود، بعد از دستگیری سعی داشت پلیس را گمراه کند تا اینکه در بازجویی‌های فنی بالاخره لب به اعتراف گشود و گفت: «مقتول دوست برادرم بود و به خانه ما رفت و آمد داشت. وقتی معتاد شدم با هم مواد مصرف می‌کردیم تا اینکه آخرین بار تصمیم گرفتیم برای تهیه مواد چند کبوتر سرقت کنیم، اما سر تقسیم کبوتر‌ها با هم درگیر شدیم. در آن درگیری او دست به چاقو شد و من هم برای دفاع از خودم چاقو را گرفتم و یک ضربه به گردنش زدم.»

با ثبت اظهارات متهم و بازسازی صحنه جرم، پرونده بعد از صدور کیفرخواست به شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده‌ شد. اولین جلسه محاکمه که به ریاست قاضی عبداللهی تشکیل شد، متهم بعد از درخواست قصاص از سوی اولیای‌دم خلاف اظهاراتش جرمش را انکار کرد. سپس در دفاع از خود گفت: «من ابراهیم را نمی‌شناختم و نمی‌دانم چه کسی او را کشته است.دوستم مرا اشتباه معرفی کرده و آن روز تحت فشار‌های بازجویی قتل را گردن گرفتم.»

وی در پاسخ به سابقه‌اش در پرونده که با مقتول به اتهام سرقت از صندوق صدقات در سال‌۸۵ بازداشت شده‌بودند بار دیگر به دوستی با مقتول و قتل اعتراف کرد و گفت: «من قاتل ابراهیم هستم و طبق اظهاراتم سر تقسیم کبوتر‌های دزدی با هم درگیر شدیم و با چاقو یک ضربه به گردن مقتول زدم. باور کنید قصد کشتن او را نداشتم. او بود که دست به چاقو شد وگرنه من چاقویی همراه نداشتم.»

در پایان هیئت قضایی وارد شور شد و حبیب را به قصاص محکوم کرد. این حکم به دیوان عالی کشور فرستاده شد و از سوی قضات شعبه‌۳۱‌دیوان عالی کشور مهر تأیید خورد. به این ترتیب در صورتیکه متهم نتواند رضایت اولیای‌دم را جلب کند، قصاص خواهد شد.

منبع: روزنامه جوان
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد