پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 13
کد خبر: ۲۲۲۴۹۲
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
به نام خبرنگار به کام مدیران
با وجود این که یکی از مهمترین وظایف خبرنگاران بحران زدایی از جامعه با انتشار اخبار دقیق و موثق در کمترین زمان از ایجاد یک واقعه است و این شرایط سبب می شود که التهابات و تنش ها توسط مدیران کنترل و بسترهای مناسب برای مدیریت فضای اجتماعی آماده شود اما در استان بوشهر این موضوع به نوعی دیگر تلقی می شود.
سوک: تقویم که ورق می زنید مناسبت ها هر کدام به نوعی تاریخ یک رویداد را برای شما بازگو می کند. رویدادهایی که هر کدام نشان از تلاش مردان و زنانی است که برای ایران افتخاری کسب کرده و حتی جانشان را برای سرفرازی وطن تقدیم کرده اند.

17 مرداد ماه سالروز شهادت محمود صارمی، خبرنگار کشورمان به همراه ۹ تن از دیپلمات‌های کنسول گری ایران در استان مزارشریف افغانستان در سال 1377 به دست تروریست های طالبان به عنوان روز خبرنگار در تقویم نام گذاری شده تا نشان داده شود  که چگونه این قشر زحمتکش برای ارتقاء سطح بینش مردم و مطالبات آنها در کنار نشان دادن کاستی ها و نقاط قوت دستگاه های اجرایی تلاش می کنند.

در چند روز قبل و بعد از این روز، سازمان ها و ادارات دولتی و برخی نمایندگان مجلس در راستای تجلیل از خبرنگاران نشست های خبری برگزار و با اهداء لوح تقدیر و هدایایی سعی می کنند که به نوعی سپاسگذار خدمات این قشر باشند اما کمتر فرصتی پیش می آید که دغدغه های این قشر بسیار زحمتکش دیده یا شنیده شود.

با وجود این که یکی از مهمترین وظایف خبرنگاران بحران زدایی از جامعه با انتشار اخبار دقیق و موثق در کمترین زمان از ایجاد یک واقعه است و این شرایط سبب می شود که التهابات و تنش ها توسط مدیران کنترل و بسترهای مناسب برای مدیریت فضای اجتماعی آماده شود اما در استان بوشهر این موضوع به نوعی دیگر تلقی می شود.

اگر چه بخش عمده ای از خبرنگاران هم استانی با داشتن اخلاق حرفه ای به اصل بی طرفی در تولید خبرهای خود همت می گذارند و به نوعی در فرایند نوسازی و توسعه استان تاثیرگذار هستند اما برخی از مدیران با ناتوانی از درک این شرایط به دلیل پایین بودن سطح سواد رسانه ای، حضور خبرنگاران را چندان بر نتافته و عملا با انسداد مسیرهای اطلاع رسانی به نوعی مردم را از فعالیت های دولتمردان در نظام اسلامی محروم می سازند.

این در حالی است که گراوند استاندار بوشهر و خورشیدی معاون سیاسی امنیتی وی در نشست های مختلف خواستار تعامل بیشتر مدیران دستگاه های اجرایی با خبرنگاران در راستای اعلام خدمات دولت در قالب نظام اسلامی شده و حتی از میزان تعامل مدیران با خبرنگاران به عنوان یک شاخص ارزیابی مدیران نام می برند.

نکته اساسی این است که به دلیل عدم اطلاع دقیق برخی از مدیران از کارکرد خبرنگاران، آنها به دنبال این هستند که تا جایی که امکان دارد خود را در معرض نگاه کنشگر اصحاب رسانه قرار نداده و به خطا فکر می کنند که خبرنگاران به دنبال مچ گیری از آنها هستند.

البته همان گونه که در هر صنفی، افرادی شیاد و دغل باز وجود دارد، در حرفه خبرنگاری نیز از این نوع آدم های روباه صفت در قالب خبرنگارنما افرادی پیدا می شوند که البته به دلیل ماهیت آشکار فنوتیپ شخصیتی آنها، نمی توانند چند صباحی در این حرفه مقدس تنفس کنند هر چند با سوء استفاده از عنوان شغلی خود به نام خبرنگار بخوانید خبرنگارنما، در همین مدت کوتاه نیز ضایعات بی شماری را بر نام و حرفه خبرنگار و خبرنگاری وارد می سازند.

نگارنده در طی بیست سال کار حرفه ای خبری در سطح خبرگزاری ها، خبرنگاران فراوانی را به عنوان همکار در عرصه مطبوعات، سایت های خبری و  رسانه های دیداری و شنیداری استان بوشهر دیده ام که با وجود استعداد بسیار مناسب به دلایلی از جمله نداشتن حقوق ثابت، پوشش بیمه ای پایه و تکمیلی و مسکن در عین عشق به رشته خبرنگاری ، از این حرفه بیرون آمده و در بهترین شرایط شاید جذب روابط عمومی دستگاه های اجرایی شده اند.

این در شرایطی است که بخش عمده ای از خبرنگاران به معنای خاص کلمه فاقد امنیت شغلی بوده و هر لحظه امکان از دست دادن شغل آنها به دلیل تغییر ذائقه مدیران بالادستی حوزه خبر دور از انتظار نبوده است.

حال با این شرایط اگر برخی از مسئولان استان بوشهر فکر می کنند که با یک کارت هدیه می توانند خبرنگاری را مطیع افکار خود کنند سخت در اشتباه هستند چرا که هیچ خبرنگاری حاضر نیست شرافت قلم خود را نه با صدهزار تومان بلکه با چندین صدهزارتومان ها هم معاوضه کند، بماند این که خبرنگار اگر خبرنگار باشد که وظیفه ای جزء نقد سازنده همراه با ارائه پیشنهاد برای بهتر شدن امور حاکمیتی مسئولان ندارد هر چند که بخش عمده ای از مدیران استان بوشهر انسان هایی فرهیخته با نگاهی نو بر کارکرد خبرنگاران هستند.

البته خبرنگاران استان بوشهر خواستار توجه مسئولان به رفع مشکلاتشان هستند و برایشان سخت است که در روز خبرنگار وعده های را از زبان مسئولان بشنوند که تا سال بعد به فراموشی سپرده می شود.

در طی سال های متمادی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر به عنوان متولی عرصه خبر در حوزه مطبوعات و سایت های خبری، متاثر از نگاه وزارت خانه اش به قشر خبرنگار، متاسفانه هیچ گونه فعالیتی متناسب با حمایت از این قشر انجام نداده که در دولت های یازدهم و دوازدهم این نوع بی توجهی کاملا مشهود و عملکرد آن غیرقابل دفاع است.

امسال که گذشت اما پیشنهاد می کنیم که در سال آینده در طول هفته منتهی به روز خبرنگار، در قالب برنامه های دو ساعته شبانه، ویژه برنامه هایی تدارک دیده شود که طی آن با حضور مردم و مسئولان در یک تالار، خبرنگاران مردم را با این حرفه آشنا کنند و فضای پرنشاطی را به مردم هدیه دهند والا روز خبرنگار که روز نشست خبری ، اهداء کارت هدیه و صرفا گفتن عملکرد مسئولین نیست.

یادداشت: دکتر مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد