جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - 2020 January 17
کد خبر: ۲۲۲۴۹۴
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۴
مدیرکل فنی و حرفه ای استان بوشهر:
مدیرکل فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: با توجه به اینکه معتادان بهبود یافته و زندانیانی که آزاد می شوند در جامعه کمتر مورد اعتماد قرار می گیرند با ایجاد این کارگاه ها تلاش می شود که آن ها از مهارت های لازم برای کارآفرینی و اشتغال بهره مند شوند.
به گزارش سوک، عبدالمجید دراهکی روز چهارشنبه در آئین تجلیل از فعالان عرصه خبر به مناسبت روز خبرنگار، از نوشتن سند آموزش های مهارتی برای 10 جامعه استان بوشهر خبر داد که مهم ترین جامعه هدف آن ، دانشجویان دانشگاه های استان بوشهر هستند.
 
عبدالمجید دراهکی، مدیرکل فنی و حرفه ای استان بوشهر

* علم آکادمیک دانشگاه پاسخگوی نیاز صنایع استان نیست که با اخذ مجوز راه اندازی دانشکده کسب و کار در دانشگاه خلیج فارس بوشهر به دنبال مهارت آموزی دانشجویان هستیم به گونه ای که هیچ دانشجویی فارغ التحصیل نمی شود مگر اینکه مهارت آموزی شده باشد.

* سربازان وظیفه از دیگر جوامع هدف فنی و حرفه ای هستند که در همه پادگان های استان کارگاه های آموزشی و تولیدی راه اندازی شده است.

* معتادان بهبود یافته از دیگر جوامع هدف فنی و حرفه ای هستند. با توجه به اینکه معتادان بهبود یافته و زندانیانی که آزاد می شوند در جامعه کمتر مورد اعتماد قرار می گیرند با ایجاد این کارگاه ها تلاش می شود که آن ها از مهارت های لازم برای کارآفرینی و اشتغال بهره مند شوند.

* مهارت آموزی به بیکاران استان نیز از جمله جامعه هدف فنی و حرفه ای است.47 تفاهم نامه با نهادهای مختلف برای آموزش لازم به نیروهای جویای کار در صنایع انعقاد شده است. این افراد با داشتن گواهینامه مهارتی فنی و حرفه ای می توانند در داخل استان یا خارج از کشور مشغول به کار شوند. امضای تفاهم نامه تامین شش هزار نیروی کار برای پارس جنوبی و هشت هزار نیروی کار برای نیروگاه اتمی از جمله این تفاهم نامه هاست.

* در استان بوشهر 15 مرکز دولتی و 155 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای وجود دارد که در سال گذشته، تعداد 27 هزار نفردوره و سه میلیون و 590 هزار نفرساعت آموزش دیدند.حدود 47 درصد مهارت آموزان مراکز دولتی فنی و حرفه ای در استان بوشهر هم اکنون صاحب شغل هستند.

* در سال گذشته 13 هزار نفر دوره و 2 میلیون و 900 هزار نفرساعت اموزش در آموزشگاه های آزاد ثبت شده است. در مجموع در سال گذشته، 40 هزار نفر مهارت آموزی شده اند که در داخل و خارج کشور به صورت کارآفرینی یا غیرکارآفرینی مشغول به کار هستند.

* مراکز مهارتی این اداره کل با توجه به استانداردهای آموزش فنی وحرفه‌ای، توان تامین نیروهای مورد نیاز صنایع استان ازجمله نیروگاه اتمی بوشهر و پارس جنوبی را دارند.

* با وجود استقبال شرکت روسی از نیروهای ماهر این استان برای استفاده در ساخت راکتورهای جدید نیروگاه اتمی بوشهر، این نیروگاه تقاضای تامین یک هزار و 100 نفر نیروی ماهر کرده است که با وجود فراخوان داده شده اما از سوی افراد ماهر استقبال چندانی نشده است.

* تنها راه حل خروج از بحران بیکاری توسعه مهارت آموزی و فراگیری آموزش های مهارتی است. تاکنون در 120 روستای با جمعیت بالای یک هزار نفر استان بوشهر کارگاه های آموزشی مهارتی تاسیس شده است. امروز اقتصاد جامعه و هرکشوری وابسته به مهارت وکارآفرینی است و نیاز است که افراد برای حضور در بازار کار مهارت‌های لازم را داشته باشند. در روستاها نیز در حال استحصال نیازها هستیم تا آموزش‌ها متناسب با نیاز روستاها ارائه شود و کارگاه‌های سیار در روستاها در حال فعالیت هستند.

* 270 نفر از نیروهای کاری که مدرک فنی وحرفه‌ای در سطح کشور دارند به دیگر کشورها اعزام می‌شوند که از این تعداد 19 نفراز استان بوشهر معرفی شدند.

* در استان بوشهر مشکلی در زمینه تامین تجهیزات آموزشی وجود ندارد اما در بخش تجهیزات سرمایشی کارگاه ها با مشکلاتی روبرو هستیم.برای ارائه آموزش های نوین نیازمند امکانات و تجهیزات ویژه‌ای هستیم که تامین اعتبارات لازم در این زمینه باید تامین شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد