جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - 2020 January 17
کد خبر: ۲۲۲۵۵۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۴
گزارش ویژه از سفری یک روزه
گرمای 50 درجه ای این روزهای استان بوشهر در مرداد ماه باعث نشد تا 42 نفر از خبرنگاران بوشهری از نزدیک با چند طرح حیاتی این استان که می تواند توسعه ای بی نظیر را برای آینده بوشهر رقم زنند آشنا نشوند.
به گزارش سوک، گرمای 50 درجه ای این روزهای استان بوشهر در مرداد ماه باعث نشد تا 42 نفر از خبرنگاران بوشهری از نزدیک با چند طرح حیاتی این استان که می تواند توسعه ای بی نظیر را رقم زنند آشنا نشوند.

بر اساس این گزارش، روابط عمومی استانداری بوشهر با دعوت از خبرنگاران بوشهری و بدون توجه به گرایش های سیاسی آنها اقدام به راه اندازی تور رسانه ای در قالب عمران و توسعه بوشهر کرد تا بتواند با حضور معاون امور عمرانی استانداری بوشهر و مدیران زیرمجموعه این بخش و تعدادی از مدیران دستگاه های اجرایی ، زمینه بازدید از میزان پیشرفت فیزیکی پروژه راه آهن شیراز به بوشهر، پروژه های آبیاری تحت فشار دشتستان ، ساخت اورژانس هسته ای بوشهر و طرح های آب شیرین کن ها را ایجاد کند.ایستگاه اول اهرم تنگستان

سد خائیز: در حالی که فقط 8 درصد از منابع آبی استان بوشهر در داخل استان تامین می شود و سالانه شاهد به دریا ریختن سیلاب های زیادی از طریق رودخانه های فصلی از همین استان هستیم ، ضرورت ایجاد سدهایی برای ذخیره سازی آب در استان بوشهر بیش از هر چیز دیگر قابل توجیه است.

در خرداد ماه سال 1397 با درک نیاز شدید به منابع آبی برای سیراب کردن نخلستان های شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان که تامین کننده زندگی بخش عمده ای از مردمان این سامان است کار ساخت سد خائیز با حضور وزیر نیرو آغاز شد.


ساخت سد خائیز تنگستان نقش مهمی در تامین آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه تنگستان و شکوفایی و رونق این منطقه داشته و با توجه به تکرار خشکسالی‌ها در منطقه و خشک شدن چشمه‌های دائمی، ساخت این سد حیاتی به نظر می رسد.

از آنجا که بارها تعطیلی این پروژه و حتی جمع آوری کارگاه ساخت سد در فضای مجازی، کسب و کاری برای عده ای شده بود ، بازدید از این طرح توسط استانداری بوشهر کلید خورد تا خبرنگاران با مشاهده وضعیت موجود به این شایعات پاسخی در خور مشاهده بدهند.


به گفته معاون امور عمرانی استانداری بوشهر ، سد خائیز در سال جاری از محل اعتبارات سفر اسفندماه سال گذشته رئیس جمهوری به استان بوشهر، اعتباری معادل 250 میلیارد ریال دریافت کرد که هم اکنون دارای پیشرفت فیزیکی 30 درصد است.

اگر این طرح با همین شکل و شمایل بتواند در بخش سازندگی ادامه حیاتی داشته باشد پیش بینی می شود که در بهمن ماه سال آینده ، باغداران تنگستانی بتوانند از آب این سد برای سیراب کردن نخلستان های خود استفاده کنند.


راه آهن شیراز به بوشهر: طرح راه آهن شیراز به بوشهر پس از چندین سال توقف در ایستگاه بلاتکلیفی، در بهمن ماه سال گذشته با پیگیری های ویژه استاندار بوشهر و با تصویب در شورای اقتصاد و بهره گیری از منابع فینانس جانی دیگر گرفت تا بتواند با تلاش های معاون امور عمرانی استانداری این استان این چرخ زنجیر شده را آزاد گرداند.

اگر از همین امروز بوشهر از طریق خط شیراز به راه آهن سراسری وصل شود به اندازه 2019 سال گذشته در همه عرصه ها توسعه خواهد یافت. هدف اصلی طرح راه آهن شیراز به بوشهر، اتصال استان بوشهر به شبكه ریلی ، جابجایی 3 میلیون تن بار در سال اول بهره برداری و افزایش تا 6 میلیون تن طی 10 سال ، جابجایی یك میلیون مسافر در سال اول بهره برداری و افزایش تا 2 میلیون نفر طی 10 سال و رونق اقتصادی و اجتماعی این استان است.

یکی از مهمترین کارکردهای مدیریت ارشد استان در خصوص این طرح، افزایش 183 کیلومتری این خط است به گونه ای که از 250 کیلومتر مصوبه قبلی، توانست دولت را مجاب به افزایش تا 437 کیلومتر کند.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر یکی از سخت ترین قطعه های این خط مربوط به قطعه 10 است که در زمستان سال گذشته عملیات اجرایی آن آغاز و بر اساس برآوردها تا 48 ماه آینده به اتمام می رسد. قطعه 10 دارای 2 ایستگاه هور و اهرم است که ایستگاه اهرم باری و مسافری است و ایستگاه دیگر بین دانشکده امام خامنه ای و منطقه ویژه بوشهر قرار دارد.

رستمی این را هم گفت که مردم استان بوشهر نباید چنذان نگران بودجه این طرح باشند چرا که با حل شدن مسأله فاینانس این پروژه در سال جاری، مشکل مالی برای اتمام آن وجود ندارد.

بزرگراه اهرم به دیلم: محور اهرم، برازجان، گناوه و دیلم از محورهای پرترافیک استان بوشهر است که تکمیل این پروژه بزرگراهی در کاهش حوادث و تصادفات و افزایش ایمنی مسیر نقش بسیار مهمی دارد. وجود تصادفات بی شمار جاده ای در این مسیر سبب شد که مسئولان استان بوشهر از سال 1388 به فکر احداث این مسیر شوند.


با تکمیل بخش عمده ای از این قطعات از برازجان تا گناوه و از گناوه تا دیلم به شکل 100 در صدی به جزء کمربندی آبخش به دلیل داشتن معارض و ورودی شهر دیلم، بخش عمده ای از این بزرگراه حدفاصل اهرم به برازجان هم چنان دست نخورده است.

در این بازدید که خبرنگاران با پیشرفت بزرگراه اهرم - برازجان مواجه شدند، مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر، عنوان کرد: این پروژه دارای ۵۴ کیلومتر طول است که در قالب چهار قطعه در دست اجراست و اکنون ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.


چهار خطه شدن محور حد فاصل شهرهای اهرم تا آباد به طول ۱۱کیلومتر، 12 کیلومتر روسازی قطعه سوم و چهارم این پروژه با پیش بینی اتمام آن تا پایان امسال و دست نخوردن ۱۶ کیلومتر از مجموع ۵۴ کیلومتر پروژه بزرگراه اهرم _برازجان بخشی از گزارشی بود که در این تور رسانه ای توسط مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر عنوان شد.

ایستگاه دوم، سعدآباد دشتستان

پروژه آبیاری تحت فشار سعدآباد: یکی از مهمترین طرح هایی که در تور رسانه ای خبرنگاران بوشهری در شهرستان دشتستان مورد بازدید قرار گرفت ، پروژه آبیاری تحت فشار  بود که در دو هزار و 400 هکتار از نخلستان های بخش سعدآباد دشتستان در حال اجرایی است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان در خصوص پروژه آبیاری تحت فشار نخلستان های سعدآباد با اعلام این که خطوط اصلی این شبکه 2 هزار و 400 هکتار است ، گفت اعتبار  این طرح، 260 میلیارد ریال است که 60 درصد آن در حوزه کاری جهاد کشاورزی محقق شده و 40 درصد دیگر که در اختیار دستگاه اداری دیگری است تا آخر سال عملیاتی می‌شود.

بازیار ادامه داد: با اجرای کامل این طرح، انتظار می رود 41 درصد از کل اراضی آبی استان به سیستم آبیاری تحت فشار  تجهیز شوند که 21 درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

معاون امور  عمرانی استانداری بوشهر ذر خصوص این طرح اظهار داشت: با تمرکز بر کم آبی در استان بوشهر و ضرورت توجه به منابع آبی موجود، اقدامات زیرساختی و بنیادی خوبی طی 18 ماه گذشته در حوزه سیستم آبیاری تحت فشار و اصلاح روش‌های آبیاری انجام شده به گونه ای که این کارکرد در طی مدت یاد شده به تنهایی معادل پنج سال قبل در حوزه آبیاری تحت فشار این استان بوده است.

ایستگاه سوم ، بوشهر

اورژانس هسته ای بوشهر: موقعیت خاص بوشهر به دلیل وجود یک نیروگاه هسته ای این پیش بینی را منطقی جلوه می دهد که در این شهر برای هر گونه اتفاق غیرمترقبه، اورژانسی هسته ای ایجاد شود.


ساخت اورژانس هسته‌ای و عمومی بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر با زیربنای 8 هزار متر مربع با مشارکت سازمان انرژی اتمی در 29 آبان ماه سال 1395 آغاز شد و اگر چه پیش بینی می شد که در مدت 18 ماه ساخته و در تیرماه سال 1397 به بهره برداری رسد اما به دلیل عدم تحقق بودجه آن مسیر طولانی برای اتمام آن ایجاد شد.

این طرح به جای آذرماه سال 1395 ، عملا از اردیبهشت ماه سال 1396، آغاز به کار کرد که تا اکنون دارای پیشرفت فیزیکی 85 درصد است و انتظار می رود که در آینده نزدیک ساختمان اورژانس هسته‌ای و عمومی به اتمام برسد.


آن گونه که دکتر بیژنی معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اعلام کرد در صورتی که این بیمارستان در بخش سازه ای به اتمام برسد 50 درصد از طرح به پایان رسیده و 50 درصد دیگر آن نیز مربوط به تجهیزات است که زمانی برای آن تعیین نشده است.

آب شیرین کن بوشهر: آخرین طرحی که توسط خبرنگاران مورد بازدید میدانی قرار گرفت طرح های در دست اجرای آب شیرین کن بوشهر بود که نشان از عزم جدی مدیران استان بوشهر برای رفع معضل همیشگی کم آبی در این استان است.

حضور یک مدیرعامل کاربلد در شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر سبب شده که با وجود اندک زمانی از حضور وی در راس این شرکت ( دی ماه 1397 )، طرح های بی شمار زیادی در عرصه آب شیرین کن ها در استان بوشهر کلید خورد که چشم انداز خوبی را برای آینده آبی استان رقم خواهد زد.اگرچه بخش عمده ای از ایجاد چندین آب شیرین کن برای استان بوشهر با پیگیری های مدیریت ارشد این استان در کنار معاون امور عمرانی اش رقم خورده است، اما نباید از پیگیری های مستمر حمزه پور برای جذب اعتبارات این آب شیرین کن ها در سالی که دولت به شدت در بخش تامین نقدینگی دست و پا می زند غفلت کرد.

به گفته دکتر ستوده معاون امور عمرانی استانداری بوشهر، طی یک سال اخیر یک تحول عظیم در بخش آب استان بوشهر رقم خورده است به گونه ای که شاهد 330 کیلومتر نوسازی شبکه آب در حوزه روستایی و بیش از 60 کیلومتر در حوزه شهری هستیم که واژه ای بهتر از انقلاب عظیم آب در حوزه زیرساختی نمی توان برای آن متصور بود.


خشکسالی های مستمر و کاهش شدید منابع آبی در استان های تامین کننده آب استان بوشهر سبب شد تا مسئولان این استان چاره اندیشه ای کنند و با پیگیری های همه جانبه زمینه ایجاد تاسیسات آب شیرین کن را در این استان رقم زنند.

نبود حتی یک قطره آب از محل آب شیرین کن ها تا سال 92 و شیرین سازی آب به میزان 22 هزار و 500 متر مکعب در سال های 92 تا 94 بخشی از راهبرد دوراندیشی است که در مجموعه مدیریتی استان بوشهر شکل گرفت تا با ادامه طرح های شیرین سازی آب دریا،هم اکنون ۳۵ هزار متر مکعب در روز آب شیرین و در مدار توزیع برای هم استانی ها قرار گیرد.

بر اساس گفته های دکتر ستوده معاون امور عمرانی استانداری بوشهر، انتظار می رود با اتمام طرح های در دست اجرای آب شیرین کن در استان بوشهر طی سال‌های 98، 99 و 1400 در مجموع 150 هزار متر مکعب آب شیرین برای مصارف آب شرب به مردم استان بوشهر تحویل داده شود که این میزان آب از 16 طرح آب شیرین کن در سطح استان بوشهر ایجاد خواهد شد.


این تور یک روزه بازدید از طرح های در دست اجرا در حالی به همت معاون امور عمرانی و با تلاش های حوزه روابط عمومی استانداری بوشهر از ساعت 06:50 دقیقه بامداد روز یک شنبه 20 مرداد سال 1398 آغاز و در ساعت 16:04 دقیقه همان روز به اتمام رسید که بخش عمده ای از خبرنگاران علاقمند به دلیل کمبود فضا نتوانستند در کنار 42 همکار رسانه ای خود قرار گیرند.

از نکات حائز اهمیت این تور، توضیحات فراوان معاون امور عمرانی استانداری بوشهر به شکل ایستاده در اتوبوس به خبرنگاران و علاقمندی خبرنگاران برای کسب اطلاعات از مدیران دستگاه های اجرایی در زیر تیغ خورشید با گرمای بالای 50 درجه بود که نشان می دهد خبرنگاران استان بوشهر در همه حالت و بدون توجه به گرایش های سیاسی دولتمردان آماده شنیدن هستند اگر معابر توسط روابط عمومی های بعضا بی فایده برخی از این دستگاه های اجرایی برای دسترسی به مدیران باز شود هر چند که پاره ای دیگر از روابط عمومی ها می خواهند اما مدیران اجازه نمی دهند.
یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه
عکس: حسین استوار، فارس
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
0
0
با سلام کار خوبی انجام شده.امید به تکرار داریم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد