دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - 2020 September 21
کد خبر: ۲۲۲۵۶۲
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۴
دکتر رضایی
تمامی اقدامات رخ داده در منطقه کشمیر نه تنها دارای ممنوعیت شدید مطابق با قاعده آمره منع نسل کشی ،کنوانسیون منع نسل کشی و اساسنامه دیوان بین المللی کیفری بوده و عاملان آن به عنوان مجرمین بین المللی مستوجب تعقیب بین المللی و مجازات می باشند بلکه طبق قواعد حقوق بین الملل و قوانین ملی همه کشورها من جمله قوانین کیفری هند مستوجب شدیدترین مجازات ها می باشد .
سوک: این روزها شاهد اوج کشتار ،ضرب وشتم ، مجروح کردن ، اذیت و آزار مسلمانان و نقض آشکار و گسترده حقوق بشر در حق این قوم اکثریت در منطقه کشمیر توسط نیروهای نظامی و دولتی هند هستیم.

جای بسی تعجب و تاسف است کشوری با قدمت و تمدن طولانی متشکل از قومیت های فراوان ، اینگونه قوم مسلمان را مورد هجمه قرار داده است . بی شک خوش نداریم به کشور هند اتهام "نسل کشی" که ما آن را تحت عنوان "مسلمان کشی" می شناسیم زده شود ولی متاسفانه آنچه روزانه و طی چند سال اخیر و خصوصا در این روزها شاهد آن هستیم چیزی جز نسل کشی و مسلمان کشی نیست . اقدامات فوق الذکر در کشمیر مطابق کنوانسیون منع نسل کشی ۱۹۴۸ و اساسنامه دیوان بین المللی کیفری ۱۹۹۸ تحت این عنوان صدق می کند که بر مردمی مسلمان که مالک و‌ساکن  دیرین این منطقه هستند روا می شود .

تمامی اقدامات رخ داده در منطقه کشمیر  نه تنها دارای ممنوعیت شدید مطابق با قاعده آمره منع نسل کشی ،کنوانسیون منع نسل کشی و اساسنامه دیوان بین المللی کیفری  بوده و عاملان آن به عنوان مجرمین بین المللی مستوجب تعقیب بین المللی و مجازات می باشند بلکه طبق قواعد حقوق بین الملل و قوانین ملی همه کشورها من جمله قوانین کیفری هند مستوجب شدیدترین مجازات ها می باشد .

 در ادبیات حقوق بشر نیز سلب حق حیات این انسان ها -  بعنوان سخت ترین لایه حقوق بشر - در کنار ضرب و شتم و مجروحیت چند هزار انسان مسلمان چیزی جز نسل کشی بر آن صدق نمی کند .

بنابراین اینگونه کشتارها و اعمال غیر انسانی بر مردم طبق اصول حقوق بین الملل ، حقوق بشر ،قوانین و مقررات ملی ،اصول اولیه انسانی و اخلاقی ممنوع و مستوجب مجازات های مقرر می باشد .

جامعه جهانی خصوصا کشورهای  مسلمان می بایست با اعمال فشار به دولت هند باعث گردند تا با صدور دستورات فوری این اعمال وحشیانه ضد انسانی متوقف و خاتمه یافته و با عاملان این فجایع در قرن حاضر که همگان داعیه رعایت حقوق بشر و حفظ کرامت انسانی دارند برخورد قاطع قانونی صورت گیرد تا بیش از این ظلم ناروا در ستاندن جان و جسم و امنیت مسلمانان وارد نشود و لکه ننگ نسل کشی وجهه بین المللی کشور هند را ویران نکند .

دکتر علیرضا رضائی عضو شورای مرکزی جمعیت حقوقدانان ایرانی مدافع حقوق بشر (دارای مقام مشورتی ویژه از سازمان ملل متحد)
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد