يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 31
کد خبر: ۲۲۲۶۷۲
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
شهردار تهران گفت: ما همیشه منتظر هستیم یکی مانند «سوپرمن» بیاید تا مشکلاتمان را حل کند، اما فرهنگ ما چنین توصیه‌هایی ندارد.
حناچی: همیشه منتظر یک "سوپرمن" هستیم!
به گزارش سوک به نقل از تسنیم، پیروز حناچی در مراسم بزرگداشت استاد «عزت‌الله انتظامی»، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون که با حضور جمعی از هنرمندان و اعضای شورای شهر تهران در سالن سینماتوگراف واقع در موزه سینما برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر اظهار کرد: این روزها خاطره بسیاری از مجاهدت‌ها را در سرزمین مقدس و باارزشمان زنده می‌کند. همزمان با سالگرد ورود آزادگان به کشور، سالگرد درگذشت استاد عزت‌الله انتظامی را نیز گرامی می‌داریم؛ او که می‌گفت «عزت هستم، بچه سنگلج».

شهردار تهران با بیان اینکه جای محلات تهران خالی است که به واسطه آن‌ها تمایزهای محلی شکل پیدا می‌کرد، ادامه داد: گرامی می‌داریم یاد این استاد بزرگ را که هم هنرمند بود و هم هنرمندپرور؛ او مجید انتظامی را که از مفاخر موسیقی ایران است و آثار ماندگار بسیاری به موسیقی ایران هدیه داد، برای این کشوربه ارمغان آورد.
حناچی با اشاره به این‌که یکی از خصایص هنرمندان و هنر این است که همواره در دل مردم جا دارند، گفت: ویژگی اصلی دیگر آن‌ها این است که محبوبیت و جایگاهشان در نزد مردم مشمول گذشت زمان نمی‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در این دوره از مدیریت شهری تلاش کردیم تا شهر را به ارزش‌های معنوی و تاریخی آن نزدیک کنیم؛ شهرهای هوشمند دنیا در زمینه‌ فرهنگ، هنر و تاریخ سرمایه گذاری می‌کنند.

حناچی افزود: یونسکو شعار اقتصاد مبتنی بر فرهنگ را معرفی کرد؛ نگاهی که با تکیه بر آن بسیاری از شهرهای موفق می‌توانند بیشتر سرمایه گذاری فیزیکی از تاریخ و فرهنگ خود ثروت بیافرینند؛ این امر را هم مدیون هنر و هنرمندانشان هستند. من همواره فکر می‌کردم چرا در پاریس گالری‌های بسیاری وجود دارد و تا این اندازه آثار هنری به چشم می‌آید؛ دریافتم که با این روش به‌طور غیرمستقیم آستانه تحریک ذوق هنری مردم افزایش پیدا می‌کند.

وی گفت: ما در شهری زندگی می‌کنیم که نه تنها فاقد ارزش‌های هنری نیست اتفاقاً در این زمینه بسیار ثروتمند هم هست، اما این ثروت را برای سال‌ها فراموش و مثل یک گنج در پستوی خانه در را به روی آن قفل کرده بودیم. امیدوارم شرایطی فراهم شود که بتوانیم شهر را به ارزش‌های فرهنگی‌اش برگردانیم و مردم را با فرهنگ و گذشته‌شان آشتی دهیم.

شهردار تهران ادامه داد: در شهرسازی مفهومی داریم تحت عنوان «Place Making»، یا پرورش حس تعلق به مکان. باید کاری کنیم که مردم نسبت به مکان زندگی‌شان حس تعلق داشته باشند. حتما تجربه کرده‌اید وقتی وارد بعضی فضاهایی می‌شوید که خوب طراحی شده‌اند، دوست ندارید از آن خارج شوید؛ این مفهوم پلیس‌میکینگ است.
حناچی گفت: ما ادعا داریم در کشوری با عقبه فرهنگی قوی زندگی می‌کنیم. ادبیات، شعر و اسناد به‌جامانده تاریخی و حتی میراث ناملموسمان نیز این را نشان می‌دهد. اگر از این عقبه فرهنگی برای حل مشکلات استفاده نکنیم، یعنی به بیراهه رفته‌ایم. ما همیشه منتظر هستیم یکی مانند «سوپرمن» بیاید تا مشکلاتمان را حل کند، اما فرهنگ ما چنین توصیه‌هایی ندارد.

وی با بیان اینکه امروزه شهر با مشکلات زیادی مواجه است، عنوان کرد: یکی از مشکلات این است که در زمستان در این شهر نفس کشیدن هم سخت می‌شود. در کوتاه‌مدت هیچ راه چاره‌ای برای این مشکلات نمی‌شناسم، جز همکاری مردم؛ در بلندمدت اما توسعه حمل‌ونقل عمومی است که می‌تواند تاثیرگذار باشد. واقعیت این است که در کوتاه‌مدت راهی جز همکاری مردم وجود ندارد.

شهردار تهران در همین باره افزود: من اینجا از ماجرای «سیمرغ» و «سی مرغ» منطق‌الطیر عطار کمک می‌گیرم. ماجرای مرغ‌هایی که منتظر سیمرغ افسانه‌ای بودند اما درنهایت فهمیدند برای حل مشکلاتشان باید دست به زانوهای خودشان بگذارند. مشکلات ما حل نخواهد شد، مگر با کمک یکدیگر و همراهی مردم. در این زمینه نیز شما هنرمندان نقش بی‌بدیلی برای ایجاد فضایی دارید که به واسطه آن، مردم بدانند مشکلات بدون تدبیر و همکاری حل نخواهد شد.

پیروز حناچی شهردار تهران در پایان خاطرنشان کرد: در خاتمه باز هم از استاد عزت‌الله انتظامی یاد می‌کنم؛ کسی که در دل مردم جا داشت و با ترک ظاهری این دنیا، خاطرش از ذهن و ضمیر مردم ایران پاک نمی‌شود؛ این ارزش جاودانه هنر است.
گفتنی است؛ در این مراسم توسط شهردار تهران و جمعی از هنرمندان عرصه سینما و تئاتر از کتاب «یک عمر با عزت» رونمایی شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد