چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 27
کد خبر: ۲۲۲۶۸۵
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
با اعتماد مسئولان ستاد علم و فناوری استان بوشهر کار تنظیم سند راهبردی کارآفرینی به دانشگاه علمی کاربردی استان واگذار و کلید خورد.
تنظیم سند راهبردی کارآفرینی در استان بوشهر کلید خورد

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر گفت: در همین ارتباط تاکنون کارهای اولیه هسته‌های مشاوره تشکیل و تلاش می شود با تنظیم سند نسبت به ارتقای شاخص‌های  کارآفرینی در استان اقدام شود.

به گزارش سوک، حسین اسکندری روز یکشنبه دربازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر افزود: تنها راه برون رفت جامعه از مشکلات، ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی آموزش مهارتی و دگرگونی در نظام آموزشی است.

وی بیان کرد: در زمان حاضر توانمندسازی و ارتقای مهارت جوانان درصنایع مختلف به جای مدرک گرایی لازمه پیشرفت جامعه است.

اسکندری گفت: ۶۰ درصد درس‌های ارائه شده در دانشگاه علمی کاربردی مهارتی و ۴۰ درصد نظری است که براساس نیاز منطقه می‌تواند رشته‌های مقطع‌دار، کوتاه مدت و تک پودمان را برای به روز کردن آموزش‌ها ارائه دهد.

وی بیان کرد: نداشتن مهارت دانشجویان فارغ التحصیل شده از جمله مشکلات دانشگاه‌های نظری است که بعد از پایان تحصیل باید به دنبال کسب مهارت باشند این درحالی است که دانشگاه‌های علمی کاربردی و فنی و حرفه ای از همان ابتدا مهارت آموزی می‌کنند.

وی با اشاره به تغییر نگاه جامعه نسبت به جایگاه دانشگاه‌های مهارتی گفت: براساس برنامه ششم توسعه تعداد دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی تا ۳۰ درصد معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر امکان افزایش جذب دانشجو دارد.

اسکندری اضافه کرد: وجود تعداد قابل توجهی فارغ التحصیلان بیکار در جامعه نشان میدهد گرفتن مدرک به تنهایی کارساز نیست و مهارت لازمه تحصیلات دانشگاهی است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر گفت: رویکرد این دانشگاه تربیت فارغ التحصیلانی است که خود کارآفرین هستند و بتوانند با ایجاد کسب و کار زمینه اشتغال افراد دیگری را نیز فراهم کنند.

وی یادآورشد:هدف از راه‌اندزی دانشگاه علمی کاربردی  افزون بر به روز کردن و ارتقای سطح مهارت کارکنان دستگاههای اجرایی مهارت آموزی به دانش آموزان با قابلیت کارآفرینی و ارائه کسب و کارهای جدید است.  

وی ادامه داد: در همین ارتباط نهادهای خبری، فرهنگی و اجتماعی برای آماده سازی ذهنی جامعه برای پذیرش این تحولات باید همکاری لازم را داشته باشند.

اسکندری اضافه کرد: نگاه حاکم بر دانشگاه توسعه کیفی به جای کمی است بر همین اساس از ۲۰ مرکز فعال قبل از مصوبه شورای عالی اداری در زمان حاضر۱۳ مرکز فعال است و باتوجه به مجوز فعالیت ۲ مرکز دیگر تعداد این مراکز به ۱۵ مرکز فعال افزایش خواهد یافت.

وی جذب بهترین استادها، بازنگری برنامه درسی، ایجاد تعامل بین المللی با دانشگاه‌های مهارتی دنیا، هدفمندی  نظارت‌ها، اساسنامه دار شدن مراکز خصوصی و اجرای نظام رتبه بندی مراکز را از جمله برنامه‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر عنوان کرد.

اسکندری گفت: با اجرای نظام رتبه بندی زمینه ایجاد رقابت مناسبی بین مراکز دانشگاه علمی کاربردی فراهم می شود براین اساس برای مراکز سطح یک و ۲ تسهیلاتی ارائه و مراکز سه و چهار نیز برای ارتقای سطح خود هشدار دریافت می‌کنند.

وی یادآور شد: همچنین با اساسنامه دار شدن مراکز خصوصی این مراکز دارای هویت و پاسخگو می‌شوند.

وی با اشاره به توسعه مراکز نوآوری و کارآفرینی در مراکز علمی کاربردی استان بوشهر گفت: با تشکیل تیم های  مهارتی دانشجویی استارتاپ‌هایی برگزار می شود که در زمان حاضر برنامه ریزی برای برگزاری ۲ استارتاپ استفاده صنعتی پزشکی از پوست میگو و استارتاپ مهارتی خرما با همکاری دانشگاه پیام نور در حال انجام است.

وی یادآور شد: به دانش آموختگان ماهرکه اقدام به کارآفرینی و تشکیل تیم‌های دانش بنیان بدهند تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی از منابع دانشگاه و ۵۰ میلیون تومان از معاونت علمی پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر نیز گفت:بخش مهمی از جویندگان کار دانش آموختگان مراکز آموزش عالی است که مدرک آنها با نیاز بازار کار همخوانی ندارد.

اکبر اقبال مجرد افزود:اهتمام به مهارت آموزی به عنوان یک ضرورت برای کارافرینی به گونه ای است که این مهم در زمان امیر کبیر نیز با احداث دارالفنون مورد توجه قرار گرفت اما در گذر زمان بجای توسعه چنین مراکزی به گسترش مراکز آموزش عالی بدون برنامه ریزی برای پیوند با مراکز صنعتی و مهارت آموزی بسنده شد .

وی بااشاره به ضرورت کیفی سازی و به روز شدن رشته های مراکز علمی کاربردی متناسب با نیاز بازارکار یادآورشد: آموزشی که منجر به کسب مهارت برای کارآفرینی نشود فرصت سوزی است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد