پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 13
کد خبر: ۲۲۲۷۵۳
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹
دکتر کشمیری در بازدید از سوک:
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: انجام یک عمل جراحی قلب برای بیماران بوشهری حدود 84 دلار ( با دلار 12 هزار تومانی ) و معادل 50 درصد از حقوق و مزایای یک فرد شاغل در بخش دولتی یا کارگاهی به شکل قرارداد تحت شرایط اداره کار است در حالی که در امریکا همین عمل جراحی قلب را با 55 هزار دلار که حقوق متوسط 10 ماه یک شاغل رسمی در بخش دولتی این کشور است، انجام می شود.
به گزارش سوک، دکتر کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به همراه آقایان حسینی و غلامحسینی رئیس و کارشناس روابط عمومی این دانشگاه بعد از ظهر روز پنج شنبه مهمان سایت خبری سوک بود تا نزدیک با فعالیت این مجموعه آشنا شود.

دکتر کشمیری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

* با توجه به تاثیرگذاری رسانه ها در فضای عمومی جامعه به دنبال اجتماعی شدن بحث سلامت از طریق رسانه ها هستیم. یکی از دلایلی که برخی مدیران از رسانه ها فراری هستند به دلیل ضعف در شناخت ماهیت رسانه هاست. به طور سنتی از نقد بدمان می اید و فکر می کنیم اگر نقدی بر کارکرد ما شود برایمان مشکل ایجاد می شود در حالی که نقد همراه با پیشنهاد می تواند به ارتقاء سطوح خدمت رسانی منجر شود.


* به دلیل گستردگی فعالیت ها یک مدیر دستگاه اجرایی، امکان اشرافیت بر همه موضوعات و ماموریت های کاریش وجود ندارد. رسانه ها با پیگیری موشکافانه هر رویداد و حادثه، می توانند  مسائل و مشکلات یک دستگاه را احضاء و با بیانی محکم و مستند به اطلاع مدیران برسانند. پس باید قدردان آنها باشیم که به عنوان یک همکار برای اصلاح یک سیستم معیوب به ما کمک می کنند.

* اگر امروز شاهد ارتقاء سطوح فرهنگ اهداء اعضاء در استان بوشهر هستیم مدیون اطلاع رسانی و فرهنگ سازی رسانه هاست که به سواد سلامت جامعه کمک کرده اند . اگر چه در چهار ماه اول امسال 11 نفر از افراد مرگ مغزی اعضاء خود را به بیماران نیازمند اهداء و زمینه بازگشت سلامت برای چندین نفر فراهم کرده اند اما فراموش نکنیم که در قبال این 80 عضوی که طی چند ساله توسط بیماران مرگ مغزی ساکن در استان بوشهر اهداء شده، بیماران استان بوشهر قریب به 500 عضو از افراد مرگ مغزی شده سایر استان ها دریافت کرده اند که باید تلاش کنیم تا بین اهداء اعضاء و دریافت آن یک تعادل برفرار شود.


* اگر سواد سلامت مردم و اعتماد به سیستم سلامت استان بوشهر بالا رود کمک موثری در ارتقاء سطح اعتماد مردم استان به بخش بهداشت و درمان همین استان می شود. البته در طی چند سال اخیر و با کمک رسانه ها و افزایش همین سطح از سلامت، شاهد کاهش بار مراجعات مکرر بیماران استان بوشهر به استان های همسایه هستیم که نشان از تاثیرگذاری کار رسانه ها برای معرفی خدمات پزشکی استان بوشهر به مردم و پیگیری سیر درمان آنها در همین استان به جای استان های مجاور است.پس در یک کلام ابزار این موفقیت ها رسانه ها بوده اند که ضمن نقد آگاهانه، زمینه ارتقاء میزان اعتماد مردم به ساختار سلامت استان بوشهر را ایجاد کرده اند.

* پرستاران و پزشکان شاغل در بخش های مختلف حوزه سلامت استان بوشهر جدا از جامعه نیستند و فرزندان همین مردم هستند که دل در رفع معضلات و گرفتاری های مردم در حوزه سلامت دارند.پس هر مشکلی در حوزه سلامت را به مانند یک چماق بر گردن پرستاران و پزشکان نکوبیم و به آها اجازه دهیم که به مردم خدمت کنند.

*در طی چند سال گذشته چشم انداز خوبی برای بهداشت و درمان استان بوشهر دیده شده به گونه ای که در نوسازی و بازسازی مراکز  بهداشتی و درمانی تحولات خوبی اتفاق افتاده که مردم در مراجعات به این مراکز به خوبی آن را لمس می کنند. البته این میزان فعالیت را در حق مردم استان بوشهر ناکافی می دانیم و سعی ما این است که با پیگیری های فراوان بتوانیم در نظام سلامت استان یک تعادل بین درخواست های مردمی و امکانات ایجاد نماییم.


*در شش سال گذشته 150 پروژه در سطح استان به مرحله بهره برداری رسیده و  همگی در حال خدمات رسانی به مردم هستند. یکی از مهمترین پروزه هایی که طی چند ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید اورژانس هسته ای بوشهر است.

* اگر چه کارکرد اصلی اورژانس هسته ای بوشهر برای  ارائه خدمات پزشکی در حوادث مترقبه پیش بینی شده اما با موافقت نامه ساخت این مرکز که بین استانداری بوشهر، سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت به امضاء رسید، شاهد ساخت  و تجهیز چندین اطاق عمل ، بخش های مراقبت ها ویژه ، اورژانس،  زنان و داخلی در این مرکز اورژانس هسته ای خواهیم بود به گونه ای که با تکمیل و راه اندازی آن خود یک بیمارستان کوچک به شمار می رود. اورژانس هسته ای بوشهر دارای پیشرفت فیزیکی بالای 70 درصد است که انتظار می رود تا پایان سال جاری تکمیل و زمینه تجهیز آن فراهم شود.


* در مجموع در سطح استان بوشهر 500 تخت بیمارستانی در دست ساخت داریم که با اتمام آنها می تواند تحولی در ارائه خدمات پزشکی به مردم استان بوشهر ایجاد شود.

* کمیته ملی آلاینده های پارس جنوبی سه مصوبه دارد که یکی از آنها ساخت بیمارستان 110 تختخوابی برای حوادث سوختگی و مرکز پالایش سلامت و تصویب پالایش سلامت برای 6 هزار نفر از ساکنین عسلویه است.

*ساخت مرکز سرطان بوشهر به همراه یک شتاب دهنده رادیوتراپی توسط بخش خیرین با 8 میلیارد تومان اعتبار در خیابان چهارباندی بوشهر در حال ساخت است که می تواند نیازهای مردم این استان را به این خدمات مرتفع سازد.


*دستگاه ام ار ای جنوب استان در کنگان در حال خدمت به مردم است که فقط در سال گذشته به  8 هزار نفر سرویس داده است. از زمان بکارگیری این دستگاه تاکنون 30 هزار تصویر گرفته شده که بخش عمده ای مربوط به مردم جنوب استان فارس و هرمزگان بوده است.

* یک مرکز  ام ار ای در مرکز استان با 16 سال کار وجود دارد که از روز گذشته با استقرار دستگاهی جدید که مدل 2018 است به زودی جایگزین مدل قبلی شده و امکانات به روزی در حوزه تصویربرداری به مردم استان ارائه خواهد کرد. البته مدت زمان نصب این دستگاه حدود دو ماه طول می کشد و طی این مدت نیازهای مردم به ام اری ای در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر برآورده می شود. برای برازجان 600 هزار یورو معادل 20 میلیارد تومان اعتبار برای خرید و نصب یک دستگاه ام ار ای هزینه شده که به زودی کار خرید آن انجام می شود . مجوزهای لازم برای خرید دستگاه ام ار ای خیر ساز نیز برای گناوه کسب شده است. برای دیلم نیز مجوز خرید یک دستگاه سی تی اسکن خیر ساز اخذ شده است.

* آخرین امید مردم در حوزه سلامت بخش دولتی در مان که متولی آن دانشگاه علوم پزشکی بوشهر است می باشد. مشاهده می فرمایید که با ویزیت 3500 تومانی، متخصصین پزشکی مردم را ویزیت می کنند که حدود 30 سنت است. در حالی که ویزیت یک متخصص در امارات و قطر 100 دلار است.


* البته همین 30 سنت با 30 درصد مالیات را یک سال بعد به پزشکان می دهیم و حتی آبرویش را هم می بریم چون می گوییم که در طرح نوین سلامت عایده ای پزشکان چند برابر شده است.

* برای یک عمل جراحی قلب فقط یک میلیون تومان از بیماران در بیمارستان تخصصی قلب بوشهر دریافت می شود در حالی که اگر همین فرد بخواهد دو نفر را با خود همراه و به یک استانی دیگر برای عمل قلبی برود حداقل باید بین دو تا سه میلیون هزینه ایاب و ذهابْ اسکان و تغذیه به این افراد پرداخت کند بماند این که در استان بوشهر چیزی به نام پول زیرمیزی در مراکز دانشگاهی و به خصوص بیمارستان قلب از بیماران اخذ نمی شود.

*  انجام یک عمل جراحی قلب برای بیماران بوشهری حدود 84 دلار ( با دلار 12 هزار تومانی ) و معادل 50 درصد از حقوق و مزایای یک فرد شاغل در بخش دولتی یا کارگاهی به شکل قرارداد تحت شرایط اداره کار است در حالی که در امریکا همین عمل جراحی قلب را با 55 هزار دلار که حقوق متوسط 10 ماه یک شاغل رسمی در بخش دولتی این کشور است، انجام می شود.


* دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با قیمت های یارانه ای در حال ارائه خدمات پزشکی به مردم استان است که آن را یک وظیفه برای خود تعریف کرده است اما نباید فراموش شود که برای ماندگاری پزشکان متخصص و فوق تخصص در سطح استان بوشهر، خیلی تلاش می شود.

*ببینید برای یک زایمان طبیعی و سزارین طبق قانون فقط 5 درصد فرانشیز از مردم هزینه دریافت می شود اما درد اینجاست که  1.5 سال مطالبات ما از سامان تامین اجتماعی به تعویق افتاده در حالی که اگر یک روز پول بیمه تامین اجتماعی پرداخت نکنیم حساب ما مسدود می کنند. اگر بیمه ها به موقع اقدام به پرداخت بدهی های خود به دانشگاه کنند نه تنها ارائه خدمات را با کیفیت بیشتر از حال که کیفیتش هم خوب است به مردم ارائه می کنیم بلکه می توانیم مطالبات پرستاران و پزشکان که چندین ماه تلنبار شده را هم پرداخت کنیم.

* در یک کلام اگر قدرت مانور مالی و جذب نقدینگی داشتیم وضعیت از این که بود بهتر می شد در حالی که اکنون با سیلی صورت درمان استان را سرخ نگه داشته ایم و با هر مکافات اجازه نداده ایم پای مردم برای درمان به سمت حوزه های خصوصی پیش برود.


* با کاهش هزینه ها، کاهش مصرف داروهای غیر ضروری، جلوگیری از ام ار ای و سی تی اسکن های غیرنیاز  و بستری های و خدمات پاراکلینیک غیر ضروری سعی کرده ایم که در هزینه ها صرفه جویی و به کیفی تر شدن خدمات کمک کنیم اگر چه طرح تحول نظام سلامت یکی از بهترین طرح های بعد از انقلاب برای ارائه خدمات مناسب به مردم بوده شود.

* در درمان مردم ایده ال گرا بودن خوب و به حق است اما باید امکانات استان طی سه دهه  گذشته نیز به خوبی رصد شود تا ببینیم کجای کار هستیم و به کجا رسیده ایم. به عنوان مثال تا کمتر از ده سال پیش در کل استان بوشهر فقط یک جراح مغز بوده است در حالی که امروز فقط در شهر بوشهر چهار جراح مغز فعال هستند و شهرهای برازجان و کنگان نیز دارای جراح های مغز می باشند.


* در سفر صبح امروز به کنگان در معیت استاندار بوشهر ، شاهد بودیم که فقط در 24 ساعت گذشته سه جوانی که دچار صدمه به مغز شده بودند در اطاق عمل بیمارستان کنگان مورد عمل جراحی قرار گرفته و هر سه عمل با موفقیت انجام شده بود. حال اگر این مرکز فاقد جراح مغز بود شاید زمان طلایی رسیدن به بوشهر را از دست می دادند و در عین جوانی فوت می کردند. برای ارتقاء سطح خدمات پزشکی و  ماندگاری پزشکان در کل استان تلاش می کنیم اما نباید این نوع خدمات پزشکی را هم فراموش کنیم.

* گرانی خدمات دندان پزشکی غیر قابل دفاع است اما در شرایطی که بیمه ها زیر بار پرداخت هزینه های دندان پزشکی نمی روند می بینیم که بر اساس آمار حدود 30 درصد هزینه های درمان در کشور در بخش دندان پزشکی و از جیب مردم هزینه می شود.

* تنها راهی که برای کاهش هزینه های دندان پزشکی از جیب مردم می توانیم انجام دهیم، توجه به فعالیت های پیشگیری در حوزه مراقبت از دندان هاو آموزش های لازم در این بخش است.  البته با اجرای طرح های خوب در استان بوشهر برای دانش آموزان از جمله طرح فلورتراپی، کمک های مناسبی به کاهش ضایعات دندان انجام داده ایم که می تواند در کاهش پوسیدگی دندان موثر واقع شود هر چند از طریق یونیت های سیار دندان پزشکی بخشی از مشکلات دندان های افراد را در مناطق مختلف استان رفع کرده ایم.


* بالای 90 درصد مردم استان بوشهر دارای پرونده الکترونیک هستند. تا یک سال آینده و با اتمام زیرساخت ها برنامه پزشک خانواده در قالب طرح ارجاع نهادینه می شود. الان زیرساخت های اجرای طرح پزشک خانواده در بوشهر و دشتستان به شکل کامل انجام شده و تا یک سال آینده تمام ارجاعات در قالب پزشک خانواده انجام می شود.

* یکی از فعالیت های خوبی که در سطح استان انجام دادیم طرح غربال گیری فشار خون بوده که جامعه هدف ما حدود 500 هزار نفر افراد دارای بالای 30 سال سن بوده است که 400 هزار نفر در این طرح شرکت کرده اند. هم اکنون در حال تجزیه و تحلیل داده های این طرح هستیم و با پایان مراحل بررسی، آمارهای نهایی اعلام می شود.


* بیماری های واگیر مانند ایدز ، هیپاتیت، مالاریا و دیفتری دارای پوشش 100 درصد است . در مراکز بهداشتی استان تست سریع اختصاصی ایدز انجام و بدون این که اسم فرد فاش شود به شکل مجانی انجام می شود. 500 نفر در سطح استان بوشهر مبتلا به ایدز هستند که با درمان های کنونی می توانند زندگی معمولی داشته باشند.

* در خصوص وجود کارت خوان در مراکز پزشکی و مطب ها ، معتقدیم و توصیه هم کرده ایم که حتما از دستگاه های کارت خوان استفاده شود. البته به مانند هر صنفی که دارای فرار مالیاتی است طبیعی است که صنوف پزشکان و مرکز پزشکی هم از این قاعده مثتثنی نیست اما این که گفته شود کلیه پزشکان فرار مالیاتی دارند را هم صحیح نمی دانم.


* یک گزارشی از بخش پژوهش های مجلس بیرون آمد که بعدها مشخص شد دقت لازم در آن وجود نداشته است . در این گزارش عنوان شده بود که پزشکان 8 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند این در حالی است که با تعیین 30 درصدی درآمد پزشکان، انها باید سالانه 27 هزار میلیارد تومان درامد داشته باشند که ما در سطح کشور شاهد این میزان درآمد برای پزشکان نیستیم.

* هر چند بر اساس آمار موجود، حدود 99 درصد پزشکان استان بوشهر کارت خوان دارند اما ممکن است که برخی از پزشکان از آن استفاده استفاده نکنند که توصیه می کنیم برای رفاه حال مردم و ابهام زدایی از فرار مالیاتی ، پزشکان حتما از کارت خوان استفاده کنند.


گزارش و عکس: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۸
توانا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
0
0
از این همه حرف های تکراری و بی نتیجه حوصله تان سر نرفت ؟ این حرف ها را خیلی وقته مسئولین قبلی هم می زدند ولی همه ش در حد حرف و دادن آمارهای غیر واقعی باقی ماند
حالا اون گفت شما چجوری حوصله کردید بنویسید ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
0
0
مرکز دیالیز گناوه از حداقل امکانات لازم برای بیماران برخوردار نیست.تخت قابل تنظیم و ویلچر مخصوص بیماران نیاز فوری بیماران هیت.بیماران اکثرا توانایی راه رفتن ندارند چگونه میخوان به بالای یک تخت ثابت برن.در کشور این مشکل ابتدایی حل شده.اما در مرکز دیالیز گناوه گاهی چهار نفر باید همراه بیمار بیان فقط برای اینکه بیمار را روی تخت بزارن.
کامران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
0
0
باز هم مقایسه مسخره دلار با ریال بیسواد اونها اگر 55 هزار دلار دارن میدن عمل قلب طبق گفته خودتون 5000 دلار درماه حقوقشون است در صورتی که تو ایران ماهی 150 دلاره
از بوشهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
0
0
هفته پیش یکی از بستگان عمل سزارین داشت. این عمل در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر انجام شد. دکتر متخصص زنان از ایشان پس از کلی چانه زنه و تخفیف بالاخره چهارمیلیون و پانصد هزار تومان گرفت و با وجودیکه دفترچه تامین اجتماعی داشت اما هزینه بیمارستان آن هم یک میلیون و هشتصد هزار تومان شد.

به نظر شما این همه هزینه قانونی و صحیح می باشد؟ با این هزینه کمرشکن آیا می توان انتظار داشت خانواده ها تشویق به فرزندآوری شوند؟
همشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
0
0
چقدر تحلیل ابکی داری کامران خوان .... دکتر گفته انجام یک عمل جراحی قلب برای بیماران بوشهری حدود 84 دلار ( با دلار 12 هزار تومانی ) و معادل 50 درصد از حقوق و مزایای یک فرد شاغل در بخش دولتی یا کارگاهی به شکل قرارداد تحت شرایط اداره کار است در حالی که در امریکا همین عمل جراحی قلب را با 55 هزار دلار که حقوق متوسط 10 ماه یک شاغل رسمی در بخش دولتی این کشور است، انجام می شود. این یعنی اگر یک کارگر با حقوق اداره کار و اضافه کاریش دو میلیون تومان در ماه حقوق می گیرد می تواند نصف حقوقش را برای عمل قلبش هزینه کند در حالی که تو اتمریکا یک شاغل باید ده ماه از حقوقش را برای عمل قلب هزینه کند . حالا نصف حقوق زیاد است یا ده برابر حقوق. تو چکار به ریال و دلارش داری . بخون نصف حقوق یا ده برابر حقوق
همشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
0
0
ازساخت بیمارستان خصوصی امام رضا دربلوارامام علی چه خبر راستی قراربوده حای بیمارستان فاطمه زهرا بیمارستان جدید ساخت شود ازانجا چه خبر
مراجعه کننده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
0
0
متاسفانه همش حرف و وعده.سری بزنید به درمانگاه تخصصی و به اصطلاح دولتی ببینید چند تا پزشک متخصص و در ماه چند بار بیمار را ویزیت میکنند.؟تازه بعضی بیمارستانها حتی با کمبود شدید پزشک عمومی مواجه هستند.
بوشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
0
0
از سال 1388قرار بود مرکز رادیوتراپی و مرکز سرطان در بوشهر ساخته باشه.هرسال میگن در حال ساخته
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد