چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 05
کد خبر: ۲۲۲۷۷۴
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱
فرماندار تنگستان با بیان اینکه در برخی از روستاها تنش آبی را به حداقل رساندیم ولی در بعضی از روستاها امسال نسبت به سال گذشته وضعیت بدتر شده است، گفت: در روستاهای میانی و بخش مرکزی تنگستان تنش‌هایی ایجاد شده که مدیریت می‌کنیم تا وضعیت بهتر شود.
به گزارش «سوک» به نقل از فارس؛ عبدالحسن رفیعی‌پور در رابطه با مشکلات کم آبی و تنش‌های آبی که در سال‌های اخیر در بخشی از روستاهای شهرستان تنگستان به ویژه در بخش میانی و دلوار رخ داده است با بیان اینکه برای خود من قابل هضم نیست که برخی از روستاها در هفته یک یا دو ساعت آب داشته باشند، اظهار داشت: ما شرمنده مردم هستیم چرا که اگر آب نباشد زندگی معنا ندارد.

10 کیلومتر از شبکه آب شهرستان تنگستان نوسازی شد

فرماندار تنگستان با بیان اینکه کلیپی که از مشکلات آب در روستای خورشهاب تنگستان منتشر شد به دست وزیر نیز رسید و ایشان دستور رسیدگی دادند، افزود: با بازدیدهایی که توسط استاندار و معاون عمرانی استانداری و رؤسای آبفا و آبفار از روستاها داشتند، حدود 10 کیلومتر از شبکه نوسازی شد و از طرف دیگر استاندار نیز هزار متر مکعب به ورودی آب شهرستان از خط کوثر اضافه کردند که موجب شد تا حدودی تنش آبی فروکش کند.

وی با اشاره به اینکه شهرستان تنگستان عکس سایر مناطق استان دارای 70 درصد جمعیت روستایی و 30 درصد جمعیت شهری است، ادامه داد: گاهی اوقات خانه‌هایی که در ورودی روستاها هستند  با استفاده از پمپ خوب آبگیری می‌کنند و ممکن است به افرادی که در انتهای روستا یا مناطق بالادستی هستند آب نرسد که دستور دادیم میزان ورودی آب به این روستاها افزایش یابد.

«بحران آب» در دلوار در پی احداث بی‌رویه «خانه‌باغ‌ها»/ تنش بین روستاهای تنگستان بر سر آب

 ورود چندین چاه کشاورزی به مدار

رفیعی‌پور با بیان اینکه در روزهای آینده با ورود چندین چاه کشاورزی دیگر به مدار سعی می‌شود روند آب‌دهی در اهرم 24 ساعته شود، گفت: اکنون هفت هزار و 200 متر مکعب ورودی آب شهرستان از خط کوثر و  دو هزار و 500 متر مکعب نیز از چاه‌های کشاورزی است و هزار و 500 متر مکعب دیگر هم با چاه‌های جدیدی که اجاره شد به ظرفیت آب شهرستان اضافه می‌شود.

 فرسوده بودن خط لوله آب در بخش دلوار 

وی با اعلام اینکه اگر مدیریت خوبی صورت گیرد و هدررفت آب و آب‌دزدی نداشته باشیم به همه مردم سرانه آب 145 لیتر در شبانه‌روز به ازای هر نفر می‌رسد، افزود: یکی از مشکلات اساسی ما بحث فرسوده بودن خط لوله آب در بخش دلوار  است که بالغ بر 45 درصد هدررفت آب داریم و از طرفی شکستگی‌های لوله آب است.

فرماندار شهرستان تنگستان ادامه داد: علاوه بر نصب کنتور در ورودی شهرستان در ورودی روستاهای دارای تنش آبی نیز کنتور نصب کردیم تا به میزانی که آب نیاز دارند آب‌دهی صورت گیرد و در این دوساعتی که مطرح می‌شود روستاها آب دارند در واقع ما آب یک هفته آنها را در همین ساعات تأمین می‌کردیم و از طرفی پنج دستگاه تانکر به منظور آبرسانی در تابستان اجاره کردیم و هرجا که وضعیت بحرانی بود استفاده شود.

وی عنوان کرد: همچنین افرادی را به منظور نظارت بر خط گذاشتیم که دستمزد آنها بر اساس رضایتمندی مردم پرداخت می‌شود که با این اقداماتی که انجام شده است به گفته خود شوراها و دهیاران وضعیت آب بهتر شده است.

احداث بی‌رویه خانه‌باغ‌ها یکی از مشکلات اصلی بحران آب

رفیعی‌پور  یکی از معضلات اصلی که منجر به کم‌آبی در روستاها شده است را احداث بی‌رویه خانه‌باغ‌ها دانست و خاطرنشان کرد: بیشتر این خانه باغ‌ها به روستائیانی تعلق دارد که اکنون از روستا مهاجرت کرده‌اند و آخر هفته‌ها به روستا مراجعه می کنند که خارج از محدوده روستاها ساخته شده اند.

وی با تأکید بر اینکه طبق مصوبه شورای تأمین شهرستان هیچ دستگاهی حق ارائه خدمات به ساخت و سازهای خارج از محدوده شهرها و روستاها ندارد، افزود: آمار دقیقی از تعداد این خانه باغ‌ها در دست نیست و آمارها متفاوت است که  طبق نقشه طرح هادی که به دستگاه‌ها اعلام شده به‌زودی آمار دقیق در اختیار ما قرار می‌گیرد.

صدور حکم قضایی برای تعدادی از خانه باغ‌ها

مقام عالی دولت در شهرستان تنگستان با تأکید بر اینکه جلو ساخت و سازهای جدید خارج از محدوده گرفته خواهد شد، بیان داشت: همچنین برای تعدادی از این خانه باغ‌ها حکم صادر شده است و منتظریم با هماهنگی دستگاه قضایی انجام شود.

رفیعی‌پور با بیان اینکه سمت گورکات خانه‌هایی ساخته شده و افرادی نیز ساکن شده‌اند که به دنبال این هستیم آنها را وارد محدوده روستا کنیم و حداقل ساماندهی صورت گیرد، یادآور شد: برنامه ما این است که جاهایی که می‌توانیم ساماندهی کنیم  و مکان‌های خارج از محدوده برخورد کنیم بدون در نظر گرفتن اینکه این خانه باغ‌ها مربوط به چه کسانی است.

وی با تأکید بر اینکه ما نباید جمعیت زیادی که مشکلات بی‌آبی دارند را فدای افرادی که خانه باغ دارند کنیم، اضافه کرد: دستگاه قضایی محکم پای کار ایستاده  است و جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و بنیاد مسکن هم پای کار هستند  تا مدیریت لازم صورت گیرد. 

اداره برق از دادن انشعاب موقت خودداری کند

فرماندار شهرستان تنگستان گفت: اداره برق بخشنامه‌ای دارد که به صورت موقت می‌تواند انشعاب برق واگذار کند و متقاضی متعهد می‌شود که بعد از سه سال نسبت به اخذ مجوز اقدام کند  وگرنه برق آنها قطع می‌شود که البته ما از اداره برق خواسته‌ایم از دادن انشعاب‌های موقت هم خودداری کنند.جلوی نقشه طرح هادی دادیم که دستگاه‌های خدماتی که آمار خانه باغ‌ها را مشخص کنیم.

وی بیان کرد:  برخی جاها وضعیت حاد است و چون ساخت و سازها چسبیده به طرح هادی است  یا یک طرح صنعتی در حال اجراست  در حوزه برق با مشکل مواجه شده‌ایم که در این راستا ایستگاه 132 کیلو وات فوق توزیع جایینک با اعتبار 21 میلیارد تومان شروع کردیم.

300 انشعاب آب باع ویلاهای تنگستان قطع شد

 این مسؤول با بیان اینکه سال گذشته بالغ بر 300 انشعاب آب باع ویلاهای تنگستان قطع شد، تأکید کرد: برخوردهایی با این خانه باغ‌ها صورت گرفته و اگر چه فشارهایی هم برما وارد شد و اعتراضاتی هم صورت گرفت اما با این حال تخریب تعدادی از این خانه باغ‌ها با حکم دادگستری بازخورد خوبی داشت که البته انتظار می‌رفت ادارات متولی و دهیاری‌ها قبل از ساخت این خانه باغ‌ها هشدارهای لازم به مالکان می‌دادند.

رفیعی‌پور با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلات در بحث آب، طولانی بودن شبکه‌های انتقال است، گفت: دغدغه اصلی بحث آبشیرین کن داریم که باید دو سال قبل شروع می‌شد. اگرچه سرمایه‌گذار وارد کار شد اما با توجه به افزایش قیمت‌ها از سرمایه‌گذاری در این زمینه انصراف داد که الان سرمایه‌گذار جدید آمده  در مرحله ایجاد راه دسترسی ایجاد است  و قول داده  ظرف 15 ماه آبشیرین‌کن به ما تحویل دهد.

وی بیان داشت: از محل سفر اسفند ماه سال گذشته رئیس جمهور به استان، اعتباری جهت نوسازی شبکه‌های آب خط ساحلی در شهرستان تنگستان و دشتی مصوب شده که طی دو سال عملیاتی می‌شود.

فرماندار شهرستان تنگستان اضافه کرد: در روستاهای بخش مرکزی نوسازی شبکه آبرسانی انجام شده است ، آب شیرین‌کن هم که به بهره‌برداری برسد بزرگترین دغدغه مردم در حوزه آب رفع خواهد شد.

هیچ وقت نمی‌توانیم هدررفت آب را به صفر برسانیم

وی با بیان اینکه هیچ وقت نمی‌توانیم هدررفت آب را به صفر برسانیم و حتی تا 20درصد هم طبیعی است، عنوان کرد: انشعابات غیرمجاز، شکستگی لوله‌ها، خانه باغ‌ها و آب دزدی از مشکلات پیش روی ماست که با بهترین اقدامات و مدیریت صحیح شاید بتوانیم هدررفت آب را به 25 درصد برسانیم.

رفیعی‌پور با اعلام اینکه ما نمی‌توانیم نارضایتی‌ها را به صفر برسانیم و همیشه نارضایتی است، ادامه داد: به طور مثال در قسمتی از روستای شورکی هر کاری کرده‌ایم، آب  به آن بخش از روستا نمی‌رسد، حتی پمپ عوض کرده‌ایم و آب با فشار فرستاده‌ایم و شبکه را عوض کرده‌ایم، اما باز هم مشکل برطرف نشده است تاجایی که مدیرعامل آب استان حداقل پنج بار  به این روستا رفته است.

وی با اشاره به اینکه برخی مواقع افرادی از اهالی روستا با ما همکاری نمی‌کنند، گفت: آب روی یک محله باز می‌کنیم، محله پایینی هنوز نوبتش نشده، شبانه درب حوزچه را  باز می‌کنند و شیر آب می‌بندند که آب آن طرف‌تر بیاید.

فرماندار شهرستان تنگستان با بیان اینکه برخی از اهالی روستاها چون آب به آن‌ها نمی‌رسد اقدام به دستکاری حوزچه‌ها می‌کنند که چندین بار شناسایی و به سیستم قضایی معرفی شده‌اند، اضافه کرد: ما تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا نارضایتی‌ها را به حداقل رساندیم که انتظار داریم مردم هم در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

وی بیان کرد: در روستایی رفتیم که یک خانوار از سه پمپ جداگانه  برای آب انبار، مخازن روی زمین و ورود مستقیم آب به شبکه خانگی استفاده کرده‌اند به نحوی که آب به همسایه‌اش نمی‌رسد چون برای آبگیری  آب انبار 30 متر مکعب آب نیاز است و اگر 10 تا از این آب انبارها باشد، به خانوارهای زیادی در روستا آب نمی‌رسد.

این مقام مسؤول با بیان اینکه برخی نیز از آب شرب برای مصرف دام و آبیاری درخت استفاده می‌کنند، یادآور شد: برای تأمین آب 200 حیوان و آبیاری 10 تا 15 اصله نخل، حداقل سهمیه 15  انشعاب به خودش اختصاص می‌دهد، لذا ما نیاز به همکاری مردم برای مدیریت توزیع آب شهری و روستایی داریم.

وضعیت برخی روستاها از سال قبل بدتر شده

وی با بیان اینکه در برخی از روستاها تنش آبی را به حداقل رساندیم ولی در بعضی از روستاها امسال نسبت به سال گذشته وضعیت بدتر شده است، افزود: در روستاهای میانی و بخش مرکزی تنگستان تنش‌هایی ایجاد شده که مدیریت می‌کنیم تا وضعیت بهتر شود و در کل وضعیت آب نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

رفیعی‌پور با اعلام اینکه  امسال دوهزار متر مکعب آب از چاه‌های محلی به شبکه تزریق می‌شود، گفت: آبی که در آب انبارهای روستاییان وجود دارد، ظرف یک هفته مصرف می‌شود که از قبل  ما آب را کلرزنی می‌کنیم اما نیاز به نظارت بهداشتی دارد که حتما شبکه بهداشت در این زمینه اقداماتی انجام داده است که ما خبر نداریم.

بیشترین حجم آب مصرفی تنگستان از خط کوثر است

وی با بیان اینکه بیشترین حجم آب مصرفی تنگستان از خط کوثر است، خاطرنشان کرد: سال قبل چند سازه سمت خاییز افتتاح کردیم و امسال هم سمت روستاهای «سمل» و «گلنگون» آبخیزداری انجام می‌شود و عملیات اجرایی سد خاییز هم در حال انجام است که بالغ بر 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که 60 میلیارد تومان در سفر هیأت دولت هم تصویب شده است که نقش مهمی در آبیاری نخیلات اهرم و تأمین آب شرب دارد که امیدواریم در پایان سال 99 درصد آبگیری شود.

سد باهوش نقش مهمی در تأمین آب شرب بخش مرکزی و دلوار دارد

فرماندار شهرستان تنگستان با اشاره به اعتبار 14 میلیارد تومانی سد باهوش، اظهار کرد: سد باهوش نقش مهمی در تأمین آب شرب بخش مرکزی و دلوار دارد و آبشیرین کن دوم پنج هزار متر مکعبی نیز مصوب شده و در مرحله انتخاب سرمایه‌گذار قرار دارد.

وی با بیان اینکه با راه‌اندازی این دو آبشیرین کن و اجرای سد خاییز و باهوش تقریبا در درازمدت این مشکل بی‌آبی حل می‌شود، یادآور شد: با نوسازی شبکه و جلوگیری از هدررفت آب و انشعابات غیرمجاز و صرفه‌جویی مردم و مدیریت توزیع در کوتاه مدت و میان مدت مشکل آب را حل می‌کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد