دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 28
کد خبر: ۲۲۳۲۴۷
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹
رئیس پلیس فتا استان بوشهر هشدار داد:
رئیس پلیس فتا استان بوشهر از کلاهبرداری و فیشینگ با ترفند کارت حساب بانکی اجاره‌ای خبر داد و گفت: مسئولیت بخشی از اعمال مجرمانه این کلاهبرداران متوجه صاحبان حساب‌های اجاره‌ای است.

به گزارش سوک؛ سرهنگ مهدی قاسمی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: عده‌ای از نوجوانان و جوانان بوشهری اقدام به اجاره دادن کارت حساب بانکی خود به کلاهبرداران بدون اطلاع از نیت مجرمانه آن‌ها می‌کنند.

وی افزود: تبعات قضایی و مسئولیت بخشی از اعمال مجرمانه این کلاهبرداران متوجه صاحبان حساب‌های اجاره‌ای خواهد شد.

رئیس پلیس فتا بوشهر درباره نحوه کار این کلاهبرداران گفت: کلاهبرداران سایبری در گروه‌های شبکه‌های اجتماعی با جوانان و نوجوانان دوست می‌شوند و پس از جلب اعتماد آن‌ها، اعلام می‌کنند می‌خواهند فروشگاه‌های اینترنتی راه اندازی کنند و برای گسترش کار خود نیاز به داشتن چندین شماره کارت حساب با اسامی اشخاص مختلف و مورد اعتماد دارند تا درگاه اینترنتی فروش خود را به این کارت حساب‌ها لینک کنند و به صاحبان حساب‌ها وعده می‌دهند که ماهانه مبلغی در حدود نیم میلیون ریال از بابت اجاره کارت‌ها پرداخت می‌کنند.

وی اضافه کرد: صاحبان حساب‌ها پس از دستگیری به دست پلیس متوجه می‌شوند کلاهبرداران و مجرمان سایبری مبالغ بسیاری از حسابشان سرقت یا کلاهبرداری کرده‌اند و عواقب فعالیت مجرمانه این افراد گریبان‌گیر آن‌ها می‌شود و راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی فقط پوششی برای فریب صاحبان حساب‌ها بوده است.

سرهنگ قاسمی تاکید کرد: کارت حساب، شماره خطوط تلفن همراه و امثال این موارد در صورتی‌که برای اعمال مجرمانه استفاده شود، مسئولیت قضایی آن متوجه کسانی است که به نام آن‌ها ثبت شده است.

وی بیان کرد: کاربران فضای مجازی به وعده‌هایی که ظاهر مناسبی دارند یا در ظاهر سود مالی را با کمترین کار ارائه می‌دهند، به طور حتم شک کنند و با مراجعه به پایگاه پلیس فتا، صحت موضوع را از کارشناسان پلیس فتا جویا شوند.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر به کاربران هشدار داد: هویت‌های ارائه شده در گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی گاهی غیر واقعی هستند و تنها با مشاهده تصویر اوراق هویتی ارسالی مخاطب در فضای مجازی نباید به صحت اظهارت او اعتماد کرد، زیرا امکان دارد که این اوراق متعلق به فرد دیگری باشد که هیچ اطلاعی از سوء استفاده فرد مجرم سایبری از آن‌ها نداشته باشد.

پلیس فتا به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان است و کاربران می‌توانند مشکلات و شکایات خود را در خصوص این گونه مؤسسات از طریق مراجع قضایی طرح کنند تا پلیس فتا موضوع را رسیدگی کند و یا با استفاده از پایگاه پلیس فتا به نشانی www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در همه شبکه‌های اجتماعی داخلی در ارتباط باشند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد