يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 31
کد خبر: ۲۲۳۲۵۷
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۹
دکتر مزارعی:
این حمله بزرگترین حمله از زمان پرتاب موشک های اسکاد صدام حسین در ۲۸ سال پیش به کشور عربستان می باشد که باعث شد ، بزرگ‌ترین جهش بهای طلای سیاه را در بازار نفت جهان رقم زند.
سوک: در چند روز گذشته شاهد حمله 10 پهپاد انصارالله یمن به بزرگترین شرکت نفتی جهان با تولید روزانه حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز بودیم . حمله ای که باعث شد حدود 6 میلیون از تولید نفت این شرکت با چالش و مشکل اساسی مواجه شود و فقط روزانه 4 میلیون تولید خود را صادرنمایید.
 
دقیقا این حمله بزرگترین حمله از زمان پرتاب موشک های اسکاد صدام حسین در ۲۸ سال پیش به کشور عربستان می باشد که باعث شد ، بزرگ‌ترین جهش بهای طلای سیاه را در بازار نفت جهان رقم زند.

البته علل مختلفی چون تاکید بر استفاده از ذخایر استراتژیک نفت خام دنیا، آمادگی آمریکا برای تولید نفت از مخازن اضطرای، استفاده از مازاد عرضه‌ای که در بازار وجود دارد و آمادگی اوپک برای افزایش تولید احتمالی باعث شد که تا حدودی شاهد کنترل و عدم افزایش قیمت جهشی نفت در جهان باشیم ، هر چند کارشناسان اقتصادی عقیده دارند در صورت طولانی شدن روند بازیابی نیمی از تولید روزانه نفت عربستان تا چند هفته آینده بهای نفت به راحتی از سطوح ۷۰
دلار در هر بشکه عبور کرده و به پیش‌بینی نفت ۱۰۰ دلاری نزدیک می‌شود.

این حمله پهپادی اثرات متعددی بر معادلات امنیتی ، سیاسی و اقتصادی جهان از جمله بهم ریختن نبض بازار نفت جهان ، پایین آوردن سهام شرکت ارامکو، ضربه پذیر بودن بزرگترین خریدار اسلحه جهان، تغییر موازنه قوا و یا همان شکل گیری بازیگران جدید منطقه ای، اثبات در تیررس بودن سایر کشورهای منطقه چون امارات و بحرین، اثبات ناتوانی امریکا از کشورهای هم پیمان و بر هم خوردن هژمونی و هیمنه امریکا در جهان را در پی داشت .

بنابراین با حمله پهبادی انصارالله یمن باید اذعان کرد که امنیت سیاسی و اقتصادی کشورهای متجاوز منطقه بسیار شکننده تر از گذشته شده و بهتر است که بازیگران و واحدهای سیاسی با
پوست اندازی و تغییر استراتژی و نگرش سیاسی و چپاول گری خود در منطقه ، زمینه امنیت پایدار را فراهم کنند و مانع از بر هم خوردن توازن اقتصادی خود و حتی کشورهای جهان شوند .

یادداشت: دکتر ایرج مزارعی،کارشناس مسایل امنیت ملی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد