پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 06
کد خبر: ۲۲۳۵۹۶
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۱
ویژه دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی؛
کارگاه آموزش تصویر سازی ویژه دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی، با حضور محمد صابر شیخ رضایی روز پنجشنبه و جمعه 28 و 29 شهریور ماه در حوزه هنری استان بوشهر برگزار شد.
به گزارش سوک و به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان بوشهر، مدرس کارگاه در رابطه با موضوع سوگواره بیان کرد: در این کارگاه آموزشی یک موضوع گسترده در رابطه با عاشورا در اختیار است که شورای سیاست گذاری سوگواره هنر عاشورایی امسال به این نتیجه رسیدند که دو کتاب «سقای آب و ادب‌« و «پدر، عشق و پسر» به قلم سید مهدی شجاعی، نویسنده و فیلمنامه نویس مطرح را مبنای تصویرگری قرار دهند.

محمد صابر شیخ رضایی افزود: بخشی از تصویرگری ذهنی و انتزاعی است و بخشی نیز وابسته به روایت و متن است. که معرفی این دو کتاب از جهاتی کار هنرمندان را راحت کرده و به طبع نیز از لحاظ موضوعی بودن و سرفصل های مشخص، نیاز به صرف دقت و وقت بیشتری دارد.

وی با اشاره به شیوه داوری ادامه داد: این محدودیت موضوع باعث می شود که داوران عیار هنرمندانه آثار و ایده پردازی آنان را بهتر مورد بررسی قرار دهند.

شیخ رضایی با اشاره به وضعیت هنرجویان در کارگاه بیان کرد: طبیعتاً ظرفیت هنرمندان و زمینه های تحصیلی آنان متفاوت است ولی توانایی های حاضر و تلاش هنرمندان در راه یادگیری و تولید آثار در سطح قابل قبولی قرار دارد.

وی افزود: هنرمندان جهت پیشرفت باید مداوم خود را در سطح جهانی قیاس کنند و هنرمندی که خود را در سطحی بداند که بی نیاز از آموزش است در واقع شکست خورده است.

مدرس کارگاه آموزش تصویرسازی با اشاره به بخش های مختلف تصویر سازی و فضای آن در کشور بیان کرد: در سال های اخیر در تصویرسازی کودک و نوجوان، از لحاظ کیفیت و کمیت و تنوع آثار موفق بوده ایم و به طبع آن نیز در مطبوعات کودک و نوجوان نیز رشد داشته ایم.

وی با اشاره به لزوم استفاده مطبوعات و رسانه های کشور از تخصص و نیروی تصویر سازی اظهار داشت: در مطبوعات جهان امروز در کوچکترین ابعاد از تصویرسازی استفاده می شود و در صفحه آرایی ها و موضوعات مختلف، تصویرسازی نقش مهمی را ایفا می کند.

شیخ رضایی افزود: در ایران نیز باید مسئولان مطبوعات و رسانه ها توجه داشته باشند که تصویرسازان می توانند بار محتوایی مهمی را از دوش سردبیران بردارند و بر کیفیت کار بیافزایند و در بحث اشتغال نیز این امر، مفید خواهد بود.

وی ادامه داد: حتی در اخبار و اطلاع رسانی ها نیز خیلی از موضوعاتی که با تصویرسازی به راحتی انتقال می یابد با مطالب نازیبا پوشش داده می شود.

شیخ رضایی با اشاره به جنبه مثبت فضای مجازی در فضای آموزشی تصویرسازی خاطرنشان کرد: در دو دهه اخیر فضای مجازی محملی شده است که تصویرگری های تولید شده در سطح جهان و جشنواره ها به صورت آنی قابل جست و جو است.

وی افزود: امروزه از جنبه آموزشی و دیداری برای کلیه هنرمندان، یک کتابخانه عظیم دیجیتال فراهم شده است و دسترسی به منابع به راحتی امکان پذیر است.

محمد صابر شیخ رضایی از فعالان جوان طراحی گرافیک، تصویرسازی و عکاسی است. کسب عنوان برتر بیش از 40 رقابت هنری ملی و بین المللی از افتخارات اوست.

وی  از سال 1382 تاکنون در بیش از صد نمایش که به صورت رقابتی برگزار شده صاحب آثار بوده است و در سال 87 در جشنواره «قابی برای جوانی» به عنوان یکی از 25 جوان موفق استان تهران، در شاخه هنرانتخاب و معرفی شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد