دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 10
کد خبر: ۲۲۳۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۵
ضرغام حیدریه:
مع الوصف می بایست طراحی برنامه راهبردی توسعه روستایی و عشایری در دستور کار متولیان امر قرار گرفته چراکه بر اساس تمامی شاخص های علمی و منطقی، سرمایه‌گذاری جهت رسیدگی به روستائیان و عشایر کشور، نقشی بی بدیل در رونق تولید خواهد داشت.
سوک: امروزه یکی از مهمترین دغدغه های توده های مردم مباحث اقتصادی است و هر مؤلفه ی مؤثر در این زمینه، مورد توجه برنامه ریزان و دولتمردان قرار دارد. در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، فعالیت های اقتصادی و تولیدی در روستاها از اهمیت ویژه ای برخوردار است چراکه یکی از مؤثرترین عوامل در تأمین امنیت اقتصادی، تأمین مواد غذایی بوده که خواستگاه آن مناطق روستایی می باشد. روستائیان و عشایر در میهن عزیزمان ایران اسلامی به نوعی صد در صد تولید کننده می باشند و بازدهی سرمایه گذاری در این زمینه از توجیه اقتصادی مناسبی برخوردار است. حال که بواسطه تحریم های ظالمانه و غیر قانونی استکبار جهانی و هم مسلکانش، ملت سرافراز ایران در جنگ اقتصادی قرار گرفته و رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) نیز به همین دلیل امسال را سال رونق تولید نامیده و دکترین اقتصاد مقاومتی را ابلاغ نموده اند، می بایست بیش از پیش روستائیان و عشایر مدنظر قرار گرفته شوند.

با ارائه پاسخ جامع به این سوال که چرا روستائیان و عشایر عزیز به شهرها مهاجرت می کنند؟ می‌توان مشکلات و راهکارهای حل آن ها را بررسی نمود. با وجود آنکه همگان می دانند محیط اجتماعی روستاها به مراتب عاطفی تر و صمیمانه تر از شهرهاست و محیط زیست روستاها دارای شرایط آب و هوایی سالم تر، محصولات غذایی ارگانیک، امنیت بیشتر و... می باشد اما هنوز تمایل بیش از حد به مهاجرت محسوس است فلذا قطعاً دلایلی وجود دارد که به نظر نگارنده به عدم برنامه ریزی جامع مسئولین مربوطه بازمی‌گردد. ‌علی رغم ارائه خدمات بیشماری که در چهل سال اخیر صورت گرفته اما نبود بیمه اجتماعی خاص، فراگیر و مؤثر برای روستائیان و عشایر، توجه ناکافی به جایگاه این قشر زحمتکش در تدوین قوانین و برنامه‌های ملی، عدم اجرایی نمودن طرح آمایش سرزمین، تخصیص نامتوازن بودجه و اعتبارات، تبعیض در توزیع امکانات آموزشی و بهداشتی، عدم توجه به نظر عشایر و روستاییان در اولویت بندی امورات و برنامه ریزی ها و... باعث ضربه زدن به امر تولید در روستاها گردیده است.

مع الوصف می بایست طراحی برنامه راهبردی توسعه روستایی و عشایری در دستور کار متولیان امر قرار گرفته چراکه بر اساس تمامی شاخص های علمی و منطقی، سرمایه‌گذاری جهت رسیدگی به روستائیان و عشایر کشور، نقشی بی بدیل در رونق تولید خواهد داشت.
پانزدهم مهر ماه، روز ملی روستا و عشایر را به تمامی هموطنان تبریک عرض می نمایم.

 ضرغام حیدریه ، مشاور رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در امور توسعه روستایی و عشایری
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد