پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 28
کد خبر: ۲۲۳۹۰۳
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
در حالی که بازار مملو از لوازم خانگی قاچاق است وزیر صمت عنوان کرده هر کسی مدعی است مدرک ارائه کنید.
جولان لوازم خانگی قاچاق در بازار +عکس
به گزارش سوک، واردات لوازم خانگی سال گذشته در راستای حمایت از تولید داخل در لیست کالاهایی که واردات آن‌ها ممنوع است قرار گرفت تا در شرایط جنگ اقتصادی ارز کشور بی جهت برای کالاهایی که در کشور ظرفیت تولید آن وجود دارد خارج نشود.
 
بر اساس اعلام وزات صنعت در ۵ ماهه امسال یک میلیون و ۵۵۱ هزار دستگاه لوازم خانگی در کشور تولید شده است که نشان دهنده ظرفیت بالای صنعتگران کشور در این بخش است.

اما نکته جالب توجه در این بخش می‌توان به وفور کالاهای با برند خارجی در بازار اشاره کرد که علی رغم ممنوعیت واردات، اما همچنان به راحتی در دسترس قرار دارد و سایت های اینترنتی نیز به راحتی آنها را عرضه می کنند تا جایی که با بیمه به دست مصرف کننده می رسانند.

پیش‌تر مرتضی میری رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار کرده بود: این موضوع دو بخش دارد، بخش اول مربوط به کالاهای خارجی است که به صورت قاچاق وارد و عرضه می‌شود و بخش دوم کالاهایی هستند که در آن‌ها تقلب صورت می‌گیرد بدین صورت که کالای مرغوب ایرانی را انتخاب کرده و با تغییر برند، آن‌ها را به عنوان کالای خارجی به فروش می‌رسانند.

به گفته وی، افراد متخلف در انبارهایی که در اختیار دارند برندهایی کالاها را تغییر می‌دهند به گونه‌ای که مصرف کننده قادر به تشخیص آن نیست و نکته مهم‌تر این است که جنس ایرانی که قیمت آن ارزان‌تر است را با قیمت بالاتر به اسم خارجی عرضه می‌کنند.

جولان لوازم خانگی قاچاق در بازار/ وزیر صنعت مدرک رو کنید!جولان لوازم خانگی قاچاق در بازار/ وزیر صنعت مدرک رو کنید!
 
البته رضا رحمانی وزیر صمت در جدیدترین اظهار نظر درباره برندهای جعلی در بازار گفت: اگر کسی ادعایی دارد، خودش مدارک ارائه کند، اگر این موضوع صحت دارد رئیس این اتحادیه باید خودشان پیگیری کنند.

همچنین حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: لوازم خانگی قاچاق به صورت کاروانی به کشور وارد و جابجا می‌شوند.

غزنوی با بیان اینکه قاچاق لوازم خانگی نسبت به سال گذشته ۱۰۰درصد رشد داشته است، خاطرنشان کرد: لوازم خانگی قاچاق در حال پر کردن جای خالی بازار لوازم خانگی خارجی است و در قبال آن ارز کشور در حال خارج شدن است.

اکنون باید در انتظار بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای حمایت از تولید داخل در برابر قاچاق لوازم خانگی چه رویه‌ای را در پیش خواهد گرفت.
 
منبع: میزان
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد