کد خبر: ۲۲۴۰۴۶
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲
توسط گروه هومهر؛
با اجرای گروه فرهنگی هنری هومهر بوشهر، نهضت عاشورا با زبان هنر بوشهری در لوبلین لهستان به تصویر کشیده شد.
نهضت عاشورا با زبان هنر بوشهری در لوبلین لهستان به تصویر کشیده شد
به گزارش سوک؛  گروه هنری هومهر بوشهر با ترکیبی از هنرمندان توانمند خود در شهر لوبلین کشور لهستان به اجرای برنامه پرداخت و نهضت عاشورا با زبان هنر بوشهری را به تصویر کشید.

در اولین برنامه این گروه، نمایش عشق اعلی اجرا شد. این نمایش توسط تعدادی از هنرمندان بوشهر از گروه فرهنگی هنری هومهر بوشهر در صومعه دومنیکن شهر لوبلین لهستان اجرا شد.

داستان نمایش به این صورت است که فردی به نام خولی از یاران یزید، سر امام حسین(ع) و یارانش را به سمت کاخ یزید می‌برد و شب‌هنگام به یک صومعه می‌رسد و اتفاقاتی که بین راهب صومعه و خولی می‌افتد به نمایش درآمده است.

در این نمایش، احمدرضا قربانی در نقش راهب و مهدی ضیغمی‌نژاد در نقش خولی بازی کردند و طراح و کارگردان این نمایش مهدی جلالی و طراح فرم نمایش عباس بارونی و آهنگ‌سازی کریم آبادی بودند و یحیی حمیدی، علیرضا دریانورد، محمود شمشیری، سید محمدحسین سیدزاده و آریا انصاری از گروه نوازندگان بودند.

مدیر گروه فرهنگی هنری هومهر گفت: با توجه به اینکه مردم لهستان کاتولیک هستند، این نمایش با بهره‌گیری از برخی نشانه‌ها و مشترکات اسلام و مسیحیت و کنار هم قرار گرفتن این اتفاقات در ایام بعد از شهادت امام حسین(ع) طراحی و اجرا شده است.

مهدی جلالی خاطرنشان کرد: هدف از اجرای طرح تجلی حقیقت گروه فرهنگی و هنری هومهر در کشور لهستان، ایجاد همبستگی، صلح، سلامت و مهربانی است.

در دومین برنامه طرح تجلی حقیقت، گروه فرهنگی و هنری هومهر بوشهر آئین موسیقیایی نمایشی تعزیت حسینی با نام آفتاب مهر را در صومعه دومنیکن شهر لوبلین لهستان اجرا کرد.

کریم آبادی طراح برنامه آفتاب مهر گفت: برنامه آفتاب مهر یک برنامه سنتی بوشهری بود که توسط گروه هنری هومهر با حضور هنرمندان اجرا شده است.

وی اضافه کرد: در این آئین از گروه کر استفاده کردیم. بوشهری‌ها از کودکی خواندن سینه را آغاز می‌کنند و از آنجا که نوحه‌خوانی یک اپرا است و قابلیت نمایش زیادی دارد به جای ساز از ویژگی نمایش برای امتداد حس صحنه و مفهوم استفاده کردیم.

آبادی با اشاره به اینکه در این کار فقط از فلوت استفاده شده و اجرا به سمت انسانی شدن رفته است بیان کرد: در این کار از نوحه‌های معروف بوشهری استفاده شده است.

سنج و دمام  بوشهری نیز توسط این گروه در بافت تاریخی شهر لوبلین اجرا شد.

گروه هنری هومهر متشکل از شماری از هنرمندان بوشهری از سال ۷۵ کار خود را آغاز کرده و در مناسبت‌های مختلف اجراهای متفاوتی در داخل و خارج کشور داشته که رویکرد همه این برنامه ها، توجه به آیین، فرهنگ و هنر بومی بوشهر بوده است.

این گروه سال ۹۵ هم به دعوت سفارت ایران و چند مرکز اسلامی در آلمان، به مدت یک هفته ویژه برنامه ایام محرم را در شهرهای مختلف آلمان اجرا کرد که مورد استقبال مسلمانان ساکن آلمان و همچنین هموطنان عزیز ایرانی در آلمان قرار گرفت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد