جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ - 2020 February 21
کد خبر: ۲۲۴۰۴۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۰
بررسی یک موضوع
با این شرایط فقط سپرده گذارانی که در اواخر دهه 60 ، در این تعاونی های در سطح استان بوشهر با پرداخت هزینه ای عضو شدند چوب ندانم کاری ها توسط عده ای بازنشسته می خورند که برای آنها بدون حساب و کتاب تصمیم گیری می کند در حالی که در سکوت نمایندگان استان بوشهر در مجلس، کسی نیست که از این بازنشستگان سوال و جوابی کند.
به گزارش سوک، در حالی در اواخر دهه شصت تقریبا بخش عمده ای از مردم استان بوشهر به عضویت تعاونی مرزنشینان در آمدند که طی سال های متمادی اندک سرمایه آنها در مسیر تصمیمات نابجای مدیران نتوانسته برایشان چندان سودهی داشته باشد.

این  تعاونی با دریافت ارقامی بین 5 تا 7 هزار تومان از هر خانواده در قالب سپرده های سرمایه گذاری، اقدام به واردات ارزاق عمومی و وسائل مایحتاج از جمله کولر گازی، چای، برنج، فلاسک و می کرد و طی دهه اول فعالیت سود سپرده ها را به شکل غیرنقدی و با همین ارزاق عمومی و مایحتاج مردم بین آنها نقسیم می کرد.

اگر چه طی تقریبا 15 سال گذشته دیگر از دادن سود به شرکاء که گفته می شود قریب به 500 هزار نفر هستند، خبری نیست و حتی سپرده گذاران از سرنوشت سپرده خود نزد 22 تعاونی هم اطلاعی ندارند اما صحبت های رئیس اتاق تعاون استان بوشهر نشان می دهد که چگونه بازنشستگان وزارت صنعت، معدن و تجارت که با راه اندازی یک شرکت خصوصی نه تنها تاکنون به سپرده گذاران تعاونی های مرزنشینان کمکی نکرده بلکه حسابی آنها را بیچاره هم کرده است.

غلامحسین درایی که با ایرنا مصاحبه کرده گفته است: در بهمن ماه سال ۹۱ تعاونی‌های مرزی همه استان‌ها ملزم به همکاری با این شرکت که متشکل از کارکنان بازنشسته و شاغل وزارت صنعت، معدن و تجارت است، شدند ضمن این که در آن زمان و براساس آیین نامه اجرایی ماده ۱۲ قانون ساماندهی مبادلات مرزی مقرر شده بود که همه اعضای تعاونی‌های مرزنشینان استان‌های مرزی برای انجام مبادلات تجاری کارت الکترونیکی مرزی دریافت کنند.

وی اظهار داشت: در ابتدا استان خراسان رضوی به عنوان پایلوت مشخص و مقرر شد درمدت ۲ سال همه مشکلات زیرساختی را برطرف کند و پس از آن درمابقی استان‌های مرزی الزامی شود اما بدون اینکه دراستان بوشهر زیرساخت‌های لازم آماده باشد فعالیت تعاونی‌های مرزنشین منوط به گرفتن کارت الکترونیکی مرزی شد و دفترچه اعضای تعاونی‌ها از اعتبار افتاد.

رئیس اتاق تعاون استان بوشهر می گوید: تا قبل از سال ۸۵ همه جمعیت استان بوشهر به عنوان اعضای تعاونی‌های مرزنشین بودند اما با اجرای قانون ساماندهی مبادلات ارزی مراکز شهرستان‌ها با اینکه نقطه صفر مرزی بودند از عضویت خارج و تنها جمعیت روستائیان مشمول این قانون شدند به گونه ای که از جمعیت بیش از یک میلیون نفری استان بوشهر ۵۰۵هزار نفر عضو تعاونی‌های مرزنشین هستند که تاکنون ۲۴۰ هزار نفر برای دریافت کارت الکترونیکی پول داده‌اند ولی تنها ۴۹ هزار نفر کارت دریافت کرده و بیشتر کارت‌ها نیز تاریخ مصرف آنها تمام شده و مابقی نیز به دست آنها نرسیده‌است.


درایی ادامه می دهد: این شرکت با وجود گرفتن مبالغ بالایی از اعضای مرزنشین نه تنها نتوانست تسهیلاتی در مبادله کالا برای آنان در استان فراهم کند بلکه مانع فعالیت ۲۰ شرکت تعاونی مرزی این استان شد.مسئولان شرکت تار در مرکز نشسته و بخشنامه صادر می‌کنند و این امر نه تنها در استان بوشهر بلکه ۹۰ تعاونی مرزنشین استان‌های کشور را تحت تاثیر قرار داده‌است.

رئیس اتاق تعاون استان بوشهر این را هم گفته که راه‌اندازی پروژه کارت الکترونیک مرزی از سوی شرکت تار نه تنها سودی برای مرزنشینان نداشته بلکه باعث تحمیل هزینه‌های گزاف به مردم و جذب نکردن سهمیه ارزی در سال‌های اجرا شده است.

وی ادامه می دهد: سامانه‌ای که قرار بود عملکرد کلی مرزنشینان از جمله سهمیه سوخت، کارت بانکی و خیلی از مسائل دیگر را گزارش دهد امروز فقط در بخش صدور کارت فعالیت می‌کند و تنها چیزی است که تمدید می‌شود و همیشه هم مهلت ثبت نام دارد تا بتوانند از مرزنشینان هزینه دریافت کنند.

با این شرایط فقط سپرده گذارانی که در اواخر دهه 60 ، در این تعاونی های مرزنشینی در سطح استان بوشهر با پرداخت هزینه ای عضو شدند چوب ندانم کاری ها توسط عده ای بازنشسته می خورند که برای آنها بدون حساب و کتاب تصمیم گیری می کند در حالی که در سکوت نمایندگان استان بوشهر در مجلس، کسی نیست که از این بازنشستگان سوال و جوابی کند.

البته با حضور استانداری و سازمان های نظارتی، نیاز است در کنار رسیدگی به این مشکل، مجمع عمومی تعاونی های مرزنشینان برای ارائه سود و زیان این تعاونی ها به اعضاء نیز پس از چندین سال بی توجهی تشکیل شود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
هم استانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
0
0
بیچاره اعضای هیات مدیره تعاونیها اسمشون الکی بد در رفته و فقط قوانین سلیقه ای افراد بازنشسته تعاونیها را به این روز انداخته .چند برابر سپرده گذاری افراد را شرکت تار جهت صدور کارت الکترونیکی میگیره و هر سال برای تمدید ان دوباره پول میگیره . ولی تعاونیها بابت سپرده افراد چند برابر سپرده هاشون سود داده تا جایی که اطلاع دارم .
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد