يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 09
کد خبر: ۲۲۴۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۸
هزاران پیرو مذهب سیک این روزها از سراسر دنیا در «گردواره پنجه صاحب» که یکی از مقدس‌ترین زیارتگاه‌های آنها در ایالت پنجاب پاکستان است جمع شده‌اند تا مراسم مذهبی خود را به جای آورند.
گردهمايی سيك های جهان در پاكستان +تصاویر
به گزارش سوک، هزاران پیرو مذهب سیک این روزها از سراسر دنیا در «گردواره پنجه صاحب» که یکی از مقدس‌ترین زیارتگاه‌های آنها در ایالت پنجاب پاکستان است جمع شده‌اند تا مراسم مذهبی خود را به جای آورند.

سیک‌ها 3 روز فرصت دارند تا در مراسم مذهبی مخصوص موسوم به «بایسکی ملا» شرکت کنند.

سیک‌ها به عنوان بخشی از این مراسم، دستان خود را در جای اثر دست «گورو ناناک» موسس این مسلک که بر روی یک سنگ است قرار می‌دهند. جامعه سیک بر این باور است که این سنگ به سمت گورو پرتاب شده و او آن را با دستش متوقف کرده و اثر دستش در سنگ به صورت یک فرو رفتگی باقی مانده است.

سیک‌ها برای پاک شدن از گناهان، در حوضچه‌های این مکان حمام می‌کنند؛ مردان کامل در حوضچه آب فرو می‌روند و زنان با چادر دست‌ها و صورتشان را شسته و پاهای خود را در آب فرو می‌کنند. آب حوضچه‌های معبد سیک‌ها از چند چشمه تأمین می‌شود که به کمک آبراه‌های تعبیه شده در محل به داخل معبد هدایت شده است.

در این مراسم، «گرو گرنته» کتاب مقدس سیک‌ها هر روز صبح با صدای بلند خوانده می‌شود و 3 روز نیز غذای رایگان در بین آنان توزیع می‌شود.

مراسم شمشیر بازی و انجام رقص مذهبی که با چرخاندن اجسام گوناگون همراه است نیز از دیگر برنامه‌های جشن سیک‌ها در پاکستان است.

سیک به معنی شاگرد، دینی است که در سده پانزدهم میلادی بدست گورو نانک در منطقه پنجاب در شبه‌قاره هند بنیان نهاده شد و بدست 10 گوروی بعدی گسترش داده شد.

این آئین با بیش از 30 میلیون پیرو، پنجمین دین سازمان‌یافته جهان به شمار می‌رود.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد