پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 28
کد خبر: ۲۲۴۹۲۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۴
سوک گزارش می دهد
حال نیاز است که شورای پنجم نه در فضای پر چالش داد و بی داد و فریاد و فغان بلکه در یک فضای آرام با درک وظایف ذاتی خود ، اقدام به بازسازی نوع نظارت خود بر شهرداری کرده و طی دو سال مانده به فعالیت خود ، زمینه رفع مشکلات گسترده موجود در این شهر را هموار سازد.
به گزارش سوک، روز گذشته و پس از اتمام جلسه علنی شورای شهر بوشهر، اعضاء این شورا به درخواست یک عضو وارد جلسه غیر علنی شدند تا در غیاب خبرنگاران موضوعاتی در فضای اندرونی شورا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در حالی که دکتر دولابی در بیرون از تالار شورا در حلقه خبرنگاران پیرامون ضعف های شدید شورای پنجم برای توسعه شهر بوشهر قرار داشت به ناگاه فریادهای دو عضو شورای شهر بوشهر از عدم منطق گفتمان حاکم بر این پارلمان محلی خبر داد که اگرچه این وضعیت یک رویه معمول در اغلب نشست های علنی شورای بوشهر محسوب می شود اما به دلیل بالا بودن میزان فرکانس صداهای طرفین که حتی تا دو کوچه پشت عمارت امیریه هم قابل شنیدن بود، در نوع خود جدید به حساب می آمد.

این که چه میزان شورای پنجم در سال سوم فعالیت خود موفق بوده را مردم بهتر می توانند قضاوت کنند اما نگاهی به رفتارهای تنی چند از اعضاء این شورا نشان می دهد که این افراد گویا هنوز درک نکرده اند که در چه جایگاهی قرار دارند و اصولا برای چی وارد شورای شهر شده اند.


البته نمی توان بر این افراد هم خورده گرفت چرا که حضور کنونی آنها، محصول انتخاب همان مردمی است که زمینه شورا نشینی آنها را در طی یک فرایند کاملا قانونی فراهم کرده و سرنوشت یک شهر 230 هزار نفری با بودجه 200 میلیارد تومانی که به اندازه یک سوم کل بودجه استان یک میلیون و 160 هزار نفری بوشهر است را به این افراد سپرده اند.

طبیعی است که چون انتخاب این افراد توسط همین مردم انجام شده حقی نیز ندارند از این که بوشهر روند قهقرایی و سیر نزولی خود در توسعه شهری را طی می کند اعتراضی داشته باشند مگر این که شورانشینان مرتکب عمل خلاف قانونی شوند که در آن صورت نیز نه مردم بلکه ساختارهای نظارتی در بسترهای قانونی با آن برخورد متناسب خواهند کرد.

نکته اساسی این که محدود اعضایی از شورای پنجم بوشهر بیش از آن که تمرکزی بر وظایف نظارتی خود داشته باشند در پاره ای از مواقع اقدام به ورود به مسائل اجرایی کرده و اگر شهردار در برابر خواسته های غیرمنطقی آنها تسلیم نشود روزهای یک شنبه هر هفته که جلسات علنی شورای شهر با حضور شهردار و معاونین برگزار می شود با دست گذاشتن بر نقاط ضعف شهرداری ، به گونه ای از خجالت شهردار هم در می آيند تا شهردار فراموش نکند که انتخابش با همین اعضایی صورت گرفته که در صورت نیاز می توانند عزلش هم کنند.

نگارنده در این یادداشت قصد ندارد که مشکلات فراوان حوزه مدیریت شهری را قطار کند اما کافی است فقط به پیاده راه هایی نگاه بیاندازیم که در بخش عمده ای از خیابان های بوشهر از مردم گرفته شده و در تصاحب دکه ها قرار گرفته است .

دکه هایی که معلوم نیست چگونه یک شبه سبز می شوند و حریم های حداقل 10 در 10 متری برای اطراف خود در نظر گرفته و با گذاشتن نیمکت ها و صندلی هایی، فضایی اختصاصی برای سرو انواع نوشیدنی و خوراکی و در برخی مواقع مواد دخانی ایجاد می کنند که یک نمونه کوچک آن در بخشی از ساحل بوشهر و به خصوص در مجموعه تجاری خلیج فارس روبروی پارک خلیج فارس کاملا مشهود است.

حال نیاز است که اعضاء شورای پنجم نه در فضای پر چالش داد و بی داد و فریاد و فغان که دیگر حتی در کوچه و بازار هم این گونه عمل نمی شود بلکه در یک فضای آرام با درک وظایف ذاتی خود و کنار گذاشتن کدورت های فیمابین و ایجاد همدلی، اقدام به بازسازی نوع نظارت خود بر شهرداری کرده و طی دو سال مانده به فعالیت خود در کسوت عضو شورای شهر، زمینه رفع مشکلات گسترده موجود در این شهر را هموار سازد.

طبیعی است که زمان مثل برق و باد می گذرد و چه بخواهند و چه نخواهند عملکرد آنها به عنوان اعضاء شورای پنجم مورد قضاوت و داوری قرار خواهد گرفت.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
بوشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
0
0
یطور برای خرابکاری اتحاد دارن سهرداری و شورا و برای نفع مردم با هم جدل دارن که ادم شک میکنه اینا برای خدمت رفتن شهرداری و شورا.طرف شصت متر زمین فضای سبز مفتی صاحب شده کسی هم حریفش نیست شورا و شهرداری هم حمایت الان جالبتر تر شده که همین زمین ک تخلف شورا و شهرداری خبر دارن اومده وسط محله تعمیرگا زده شهرداری مجوز دادن جلل خالق ادرس صلح اباد سنگسر ........ زمین دیوار بلوکی سقف ایرانیت چجوری میشه مسکونی بشه تعمیرگا ؟؟؟همونجور که دو سال شصت متر زمین مفتی صاحب شدن مردم هم اعتراض میکنند معاون شهردار حمایت متخلفین
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد