جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 January 22
کد خبر: ۲۲۵۱۵۸
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
«زرشک سیاه» یا گرانترین زرشک تجاری ایران با قیمت نجومی کیلویی ۱.۲ میلیون تومان به فروش می‌رود.
 
 لاکچری‌ترین میوه ایران است؛ زرشک سیاه بی‌دانه یا زرشک سیاه بدون هسته که به زرشک کرمانشاهی نیز معروف است گرانترین زرشک تجاری ایران محسوب می‌شود که با قیمت بالایش برای اغلب شهروندان دست‌نیافتنی شده است.

به گزارش سوک به نقل از مهر، این زرشک سیاه که تنها در عطاری‌های خاصی پیدا می‌شود قیمت بسیار بالایی دارد؛ کرمانشاهی‌ها از این نوع زرشک بیشتر برای پخت خورش خلال که برند غذایی این استان هم به شمار می‌رود استفاده می‌کنند.

یکی از میوه‌های خاص می‌باشد که کاربرد خوراکی و دارویی بسیاری دارد. این میوه از جنس زرشک معمولی (سرخ) می‌باشد، ولی به علت رشد در شرایط خاص، رنگ و طعم متفاوتی دارد. زرشک سیاه به علت دارابودن ترکیبات شیمیایی سودمند، در زمینه‌های مختلفی همچون آشپزی، تولیدات دارو و عصاره‌های طبیعی به صورت صنعتی و داروی‌های طب گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زرشک‌های سیاه مواد بسیاری دارند که متعادل کننده جریان خون هستند. تنظیم فشار خون، اسیدیته خون، صفرا، تبادلات و انتشار‌های مویرگی و بسیاری از خواص دیگر می‌باشد. همچنین برای بسیاری از بیماری‌ها مثل یبوست، تب، عفونت‌های داخلی، تیفوس و حالاتی مثل عطش یا بی حالی می‌باشد.

قیمت روز زرشک کرمانشاه به صورت عمده در حدود کیلویی ۸۰۰ هزار تومان است که البته برای عمده آن هم به ندرت در حد ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم پیدا می‌شود.

قیمت زرشک سیاه کرمانشاهی بر فرض پیدا شدن در عطاری‌های تا حول و حوش ۱.۲میلیون تومان نیز برای خرید جزیی قیمت گذاری شده است.

شهروندان کرمانشاهی در خرید این میوه لاکچری به دلیل قیمت بالایش صرفه‌جویی می‌کنند و به اندازه نیاز و در حد یک سیر با قیمت حدود ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان خریداری می‌کنند.

اما خبرنگار مهر در گزارشی به بررسی دلیل بالا بودن قیمت زرشک سیاه که بسیار کمیاب است پرداخته و علل اصلی گران بودن آن بررسی کرده است.

کم بودن سطح زیر کشت زرشک سیاه دلیل اصلی گرانی آن است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد