دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 10
کد خبر: ۲۲۵۴۲۱
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
طبق لایحه بودجه پیشنهادی دولت، به دولت اجازه داده می‌شود تا مبلغ ۴۰ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های قطعی خود به اشخاص حقیقی و حقوقی را با تحویل نفت به این اشخاص تسویه کند.
به گزارش سوک به نقل از فارس، دولت در بند «و» تبصره یک لایحه بودجه ۹۹ به ازای ۴۰ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های خود به اشخاص حقیقی و حقوقی را با تحویل نفت به این اشخاص تسویه می‌کند.

در این تبصره آمده است: به‌دولت اجازه داده می‌شود پس از گردش خزانه و پس از کسر سهم صندوق توسعه ملی و سهم چهارده و نیم درصد (۱۴.۵ درصد) شرکت ملی نفت ایران تا مبلغ چهارصد هزار میلیارد (۴۰۰، ۰۰۰، ۰۰۰، ۰۰۰) ریال از خالص بدهی‌های قطعی خود به اشخاص حقیقی، حقوقی، تعاونی و خصوصی که در چهارچوب مقررات مربوط تا پایان سال ١٣٩٨ ایجاد شده و همچنین اجرای تکالیف این قانون را از محل تحویل نفت به این اشخاص براساس قیمت بورس انرژی یا قیمت منطقه‌ای تسویه کند. مقدار نفت تحویلی، علاوه بر سقف تعیین شده در بند «ب» این تبصره است. آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری وزارتخانه‌های نفت، دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

به گزارش فارس، در قانون بودجه سال ۹۸ هم این روش تسویه بدهی‌ها در نظر گرفته شده بود، اما براساس گزارش عملکرد ۸ ماهه بودجه ۹۸، دولت هنوز از این روش استفاده نکرده است.

مشابه این اقدام در سال‌های ۹۰ و ۹۲ انجام می‌شد که در ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم، این روش به‌شدت مورد انتقاد مسئولان دولت و وزارت نفت قرار گرفت و بار‌ها به عنوان اقدامی مذموم از آن یاد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد