شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 08
کد خبر: ۲۲۶۰۹۰
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
گزارش خبری تصویری؛
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر گفت: وصیت نامه شهدا الگوهای ارزشمندی در اشاعه فرهنگ و هنر ایران اسلامی به جوانان است و آثار هنری بر اساس وصیت نامه شهدا خوشنویسی شد.
 ۳۰ اثر خوشنویسی بر اساس وصیت‌نامه شهدای استان بوشهر خلق شد

به گزارش سوک، امید پارسایی فر عصر سه‌شنبه در کارگاه آفرینش و خلق آثار خوش‌نویسی با عنوان «خط سرخ» اظهار داشت: در اجرای وظایف کمیته فرهنگی هنری کنگره سرداران و ۲۰۰۰ شهید استان بوشهر حوزه هنری بر آن شد تا با همکاری جمعی از خوش‌نویسان متعهد، خلاق و ممتاز استان این کارگاه را برگزار کند.

پارسایی فر با اشاره به برگزاری کنگره سرداران و ۲۰۰۰ شهید استان بوشهر در ۲۵ دی ماه افزود: موضوع این آثار خوش‌نویسی متناسب با محتوا کنگره شهدا و مأموریت‌های حوزه هنری برای پاسداشت و تجلی ایثار و مقاومت با محور وصیت‌نامه شهدای استان و مفاهیم شهادت و جلوه‌های مقاومت انتخاب شد.

وی ادامه داد: در این کارگاه ۱۰ نفر از خوش‌نویسان برجسته شهرستان‌های استان بوشهر شرکت کردند که همزمان وصیت‌نامه شهدای استان مطالعه شد و همچنین بر اساس آنها، آثار و جملات ارزشمندی مربوط به ایثار و شهادت در زمینه هنر خوش‌نویسی خلق شد.

مسئول کمیته فرهنگی و هنری کنگره سرداران و ۲۰۰۰ شهید استان بوشهر افزود: در این راستا ۳۰ اثر خوشنویسی از وصایای شهدای استان بوشهر خوشنویسی شد.

پارسایی فر با اشاره به جایگاه هنر خوشنویسی بیان کرد: خوش‌نویسی هنر برجسته و اصیل دینی و اسلامی است که حوزه هنری انقلاب اسلامی رسالت خود را تقویت، معرفی و نشر این هنر می‌داند و بر هنر خوش‌نویسی تاکید ویژه دارد.

وی با اشاره به برگزاری این کارگاه‌ها در شهرستان‌های استان یادآور شد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، این نشست‌ها هر چند مدت یک بار در شهرستان‌های مختلف استان بوشهر برگزار و آثار بر اساس مفاهیم فاخر هنری و مورد نیاز مردم تولید خواهند شد.

پارسایی‌فر افزود: در این زمینه تلاش شده آثار فاخر فرهنگی، دینی و انقلابی تولید شود تا هنر خوشنویسی از این طریق به عموم مردم معرفی شود.

وی با اشاره به عمومی شدن هنر در میان مردم متناسب با علاقه و توان هنرمندان استان بوشهر گفت: برگزاری این نشست‌ها در اماکن عمومی در دهه ایام الله فجر برنامه‌ریزی شده‌است.

پارسایی فر اظهار داشت: امیدواریم این نمایشگاه علاوه بر نگارخانه سوره در سایر مکان‌ها مانند گلزار شهدا، مصلای نماز جمعه و مراکز خرید عرضه شود.

وی تاکید کرد: در بخش هنرهای تجسمی بر حوزه خوشنویسی و نقاشی‌های فاخر تاکید داریم که برگزاری نمایشگاه و کارگاه خلق نقاشی‌های فاخر نیز به زودی با موضوع شهدای استان بوشهر اجرایی می‌شود.

کارگاه خوشنویسی خط سرخ با موضوع منتخبی از وصایای شهدای استان بوشهر در سالن اجتماعات حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر برگزار شد. این کارگاه به مناسبت کنگره سرداران و ۲۰۰۰ شهید استان بوشهر، میزبان ۱۰ تن از خوشنویسان مطرح استان بود.

در این کارگاه خوشنویسان برجسته استان بوشهر از جمله عباس سلامی زاده، عبدالرحیم شاه حسینی، سیدعبدالحسین هاشمی، احمد جهاندیده، علی تاسا، محمد عباسی، محمد معصومی، اسماعیل کاظمی، اصغر بردخونی و طاهره تمیمی حضور داشتند و به خلق اثر پرداختند.

کتابت پیام شهدا، ابزار بسیار خوبی در انتقال پیام است

محمد عباسی، هنرمند خوشنویس گناوه ای و فوق ممتاز خط ثلث گفت: حسن برگزاری این گونه کارگاه‌ها، گرد آمدن گروهی از خوشنویسان و تبادل نظر و انتقال تجربیات است.

وی با اشاره به موضوع کارگاه اشاره کرد: کتابت پیام شهدا، زینت بخش هر اثر و ابزار بسیار خوبی برای انتقال پیام به جوانان امروز است.

هنرمند خوشنویس بوشهری با اشاره به اینکه هنر یکی از ابزارهای مؤثر در انتقال مفاهیم فرهنگی است، بیان کرد: آثار تولید شده در این کارگاه نمادی از هنر متعهد را جلوه گر بود. هر هنرمندی در قبال شهدا وظیفه دارد فرهنگ شهید و شهادت را به نحو خوبی انتقال دهد.

اسماعیل کاظمی با اشاره به هنر خوشنویسی گفت: خوشنویسی یکی از جلوه‌های هنر است و خط نستعلیق را عروس خطوط اسلامی می‌دانند، همچنین با استفاده از خط ثلث می‌توان ترکیب‌های زیبایی را در بیان مفاهیم خلق کرد.

هنرمند خوشنویس برازجانی و راه یافته به جشنواره بین المللی ثلث نویسان جهان اسلام، با اشاره به اهمیت این کارگاه اشاره کرد: پیام شهدا باید به آحاد مردم منتقل شود و چه فکر خوبی که خوشنویسان با خط خود این پیام را به زیبایی منتقل کنند.

عبدالرحیم شاه حسینی با اشاره به نقش هنر خوشنویسی در بیان مضامین فرهنگی تصریح کرد: ما در زمانه‌ای قرار داریم که حملات رسانه‌ای و فضای مجازی روح و روان جوانان را تهدید می‌کند و خوشنویسی با توجه به اینکه با مضامین ادبیات فارسی، قرآن و احادیث سر و کار دارد تزکیه نفسی برای جوانان است.

مدرس انجمن خوشنویسان برازجان در این کارگاه گفت: رسالت هر هنرمند است که هنر را در راستای انقلاب اسلامی به پیش ببرد و چه بهتر که این مسیر راه شهدا باشد. استفاده از این مضامین تعالی بخش است و تأثیر خوبی بر خط خوشنویس دارد.

احمد جهان دیده افزود: برگزاری این کارگاه‌ها در اماکن عمومی در اشاعه فرهنگ و هنر اسلامی نقش بسزایی دارد و آثار می‌تواند به صورت کتابچه و یا فیلم‌های تصویری عرضه شود./مهر

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد