يکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - 2020 February 23
کد خبر: ۲۲۶۴۴۶
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
تحلیل میدانی
اگر چه تا 22 بهمن ماه که لیست نهایی کاندیداهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اختبار فرمانداری ها قرار می گیرد، قریب به 24 روز دیگر باقی مانده اما لیست اولیه تایید شدگان در سطح چهار حوزه انتخابیه استان بوشهر تا حدودی می تواند نشان دهنده بهارستان نشینان خردادماه سال آینده باشد.
به گزارش سوک، اگر چه تا 22 بهمن ماه که لیست نهایی کاندیداهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اختیار فرمانداری ها قرار می گیرد، قریب به 24 روز دیگر باقی مانده اما لیست اولیه تایید شدگان در سطح چهار حوزه انتخابیه استان بوشهر تا حدودی می تواند نشان دهنده بهارستان نشینان خردادماه سال آینده باشد.

یکی از این حوزه های انتخابیه مربوط به شهرستان های دشتی و تنگستان است که بر اساس سرشماری سال 1395 ، جمعیتی بیش از 133 هزار نفر را در خود اختصاص داده است.

آمارها نشان می دهد که در انتخابات سال 94 مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرستان دشتی و تنگستان ، 102 هزار نفر که معادل 83 درصد از واجدین حائز شرایط رای گیری بوده اند شرکت کرده که  نزدیک به 22 درصد از متوسط 61 درصدی کشور بالاتر بوده است.

در آن انتخابات سید كمال الدین شهریاری با 54هزار و 380 رای به عنوان منتخب اول مردم این حوزه انتخاب و محمد پاكدل با 27هزار و 559 رای، عبدالحسین برزگری با یك هزار و 684 رای، صمد سلامی با یك هزار و دو رای، حیدر منصوری با 362 رای و یدالله شیخیانی با 101 رای در جایگاه بعدی قرار گرفتند که برای شهریاری یک رکورد اخذ رای در همه ادوار مجلس محسوب می شود.

اکنون و در کارزار انتخاباتی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ، حسن بارانی ،صفر جعفری نژاد، نورالله جمالی، علی اکبر خورموج ، محدثه دولاح، عبدالحسین زارعی، غلامعلی زارعی، عنایت شاکر، فرامرز صیادی، غلامحسین کرمی، ریحانه قاسمی، ماشالله قطب الدین، سیدحمیدرضا موسوی و غلامعلی موثق موفق به اخذ تاییده برای حضور در این انتخابات شده اند.

اگر بنا را بر این اصل بگذاریم که فردی دیگر تا 22 بهمن ماه امسال، به این جمع اضافه نشود و با احتمال این که تعدادی از این افراد نیز به نفع دیگری کنار بروند شاید در نهایت شاهد حضور پنج تا شش نفر از این کاندیداها برای اخذ رای مردم باشیم.

با این شرایط و با وجود افزایش جمعیت این دو شهرستان طی چهار سال گذشته که آمارها بیش از یک و 6 درصد نشان می دهند ، اگر میزان شرکت کنندگان واجد رای گیری را همان 102 هزار نفر سال 94 در نظر بگیریم ، می توانیم شرایط را برای غلامحسین کرمی که در بین دو شهرستان دشتی و تنگستان دارای بیشترین آراء ممکن است به گونه ای در نظر بگیریم که بتواند رکورد میزان اخذ رای را جابجا کند.

مشاهدات و تحلیل های میدانی نشان می دهد که جمعیت وسیع و غیرقابل تصوری پس از مشخص شدن ترکیب فعلی کاندیداها به سمت غلامسین کرمی گرایش پیدا کرده به گونه ای که وی با وجود این که در 24 ساعت ، حدود 16 ساعت را به نشست های غیر رسمی با گروه های مختلف مردمی اختصاص داده اما بخش عمده ای از جلسات وی متاثر از این ترافیک به روزهای دیگر منتقل شده است.

این وضعیت نشان می دهد که به احتمال فراوان یک رکورد باور نکردنی و دست نیافتنی به تناسب جمعیت نه تنها در سطح حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان بلکه در سطح استان و شاید در سطح کلیه حوزه های انتخابیه کشور به نام غلامحسین کرمی جابجا شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد