دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - 2020 March 30
کد خبر: ۲۲۶۸۰۸
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
در نشست استاندار
افتتاح و اجرای ۷۵۴ پروژه عمرانی و اقتصادی با اعتبار یک هزار و 200 میلیاردی ، رفع مشکل نوبت بندی آب در بوشهر، طرح های متنوع آب رسانی و فاضلاب، اجرای فاز اول پارک لیان در 5 ماه و پاسخ به حواشی پیرامون دیوارکشی، دلایل عزل فرماندار دیلم و آخرین وضعیت انتخاب شهردار سیراف پس از 8 ماه از جمله محورهای اصلی سخنان استاندار بوشهر با اصحاب رسانه بود.
به گزارش سوک، استاندار بوشهر به مناسبت آغاز دهه فجر میزبان خبرنگاران بود تا ضمن بیان مهمترین برنامه های دهه فجر ، پاسخگوی سوالات نمایندگان افکار عمومی در بخش های مختلف باشد.

عبدالکریم گراوند ، استاندار بوشهر

افتتاح و اجرای ۷۵۴ پروژه عمرانی و اقتصادی با اعتبار یک هزار و 200 میلیاردی

* در دهه فجر امسال عملیات اجرایی و افتتاح 754 پروژه عمرانی و اقتصادی با اعتبار یکهزار و 203 میلیارد تومان اعتبار آغاز و انجام می‌شود. از این تعداد 671 پروژه با 856 میلیارد تومان اعتبار شامل 57 طرح اقتصادی و 614 پروژه عمرانی افتتاح و عملیات اجرایی 83 پروژه با 347 میلیارد تومان اعتبار آغاز می شود.

رفع مشکل نوبت بندی آب در بوشهر

* یکی از مشکلات مهم استان بوشهر نوبت‌بندی آب است و بوشهر تنها مرکز استانی است که آب مورد نیاز مردم آن به صورت نوبت‌بندی تامین می‌شد اما با همت مسئولان بعد از ۴۰ سال آب محله‌های تنگک‌های ۱، ۲ و ۳ واقع در جنوب این شهر از حالت نوبت‌بندی خارج و ۲۴ ساعته شده‌است. پیش از این آب بخش دیگری از محله‌های جنوبی شهر بوشهر شامل امامزاده، رایانی، سرتل، بهمنی و دواس نیز از حالت نوبت‌بندی خارج شده بود.     

*با اجرای پروژه‌های مختلف تلاش می‌شود آب مابقی مناطق شهر بوشهر نیز تا پایان دولت دوازدهم سامان داده شود. در زمان حاضر با اجرای یک خط انتقال آب تلاش می‌شود مشکل آب شهر بوشهر برطرف شود و با اجرای این خط انتقال مشکل خاصی در زمینه تامین آب در این شهر به وجود نمی‌آید.

* در پاسخ به خبرنگاری آبرسانی با تانکر در یکی از محلات تنگک در روز گذشته؛ گزارش بنده براساس اعلام رسمی شرکت آب و فاضلاب است و اگر غیر از این باشد قطعا پیگیری می شود. معمولا هر پروژه وقتی به بهره برداری می رسد امکان دارد ایراداتی نیز داشته باشد که در اسرع وقت رفع می شود. با این وصف حتما پیگیری می شود.

* طی دو سال گذشته 600 کیلومتر در حوزه روستایی استان بوشهر اصلاح شبکه آب انجام گرفته‌ است. در حوزه شهری در شهر دالکی با 65 درصد پرت آب به دلیل فرسودگی شبکه مواجه بودیم که بین 60 تا 70 درصد آن اصلاح شد . در شهر برازجان نیز 20 کیلومتر و و در شهر بوشهر نیز اصلاح شبکه انجام شده است.

* در شرایطی که در سال ۹۳ همزمان با سفر دولت یکی از مشکلات مردم استان بوشهر در بخش تامین آب بود اما امروز با افتخار اعلام می‌کنیم این مشکل سامان یافته و دیگر سوال مردم نیست. در حال حاضر همه پروژه‌های آبرسانی از جمله آب‌شیرین‌کن‌ها در روستاها و نوار ساحلی آغاز شده و با سرعت در حال انجام هستند.

طرح های متنوع آب رسانی و فاضلاب

* در زمان حاضر فاضلاب بافت قدیم شهر بوشهر با اعتبار 130 میلیارد تومان درمراحل پایانی قرار دارد و آماده بهره‌برداری است افزون برآن هفت کیلومتر از شبکه فاضلاب‌های قدیمی که جواب نمی‌داد نیز تعویض و نوسازی شده‌است.

اجرای فاز اول پارک لیان در 5 ماه و پاسخ به حواشی پیرامون دیوارکشی

* سامان دادن پارک لیان از خواسته‌های مردم این شهر بود که عملیات اجرایی آن در هفته دولت امسال آغاز و براساس بازدید به عمل آمده به زودی فاز نخست این پروژه مورد بهره‌برداری قرار می گیرد. احداث پارک لیان از مطالبه‌های بحق مردم بوشهر است و ضمن تلاش مسئولان شهرداری نیز باید به صورت جدی برای به سرانجام رساندن پروژه پای کار باشد.

* در خصوص دیوارکشی در منطقه پارک لیان و برخی اعتراض‌های مردمی ، باید بگویم که در زمان استانداری اینجانب یک متر زمین در این منطقه به کسی واگذار نشده‌ است. واگذاری زمین به اداره اطلاعات در استان انجام نمی‌شود و در سطح دو وزارتخانه در پایتخت انجام شده است.

* کل کاربری این منطقه در نزدیکی ساحل در زمینه گردشگری است. در دولت دوازدهم حتی یک متر زمین از ساحل به کسی واگذار نشده‌ است. مردم  بوشهر به منطقه لیان علاقه خاصی دارند و معتقدم یکی از مناطقی که می‌تواند به شهر بوشهر کمک کند جنوب شهر و منطقه لیان است به همین دلیل با وجود مشکلات مالی تلاش کردیم کار پارک لیان انجام شود.

همه سدهای استان فعال هستند

* فعالیت عمرانی در همه سدهای استان فعال است. سدهای استان از جمله سد کلمه امسال آبگیری می‌شود و این از شاهکارهای پیمانکاران بومی استان است که با هدف برطرف کردن مشکل تامین آب مردم استان با جدیت در حال کار هستند. سد خائیر با 25 میلیارد تومان از محل اعتبار سفر رئیس‌جمهوی تامین اعتبار شده‌است و امید می‌رود تا سال آینده آبیگری شود.

* سد دالکی نیز با همت قرارگاه خاتم در حال کار است و بخشی از اعتبار آن قرار است از محل فاینانس اجرا شود و کارهای اداری آن در حال انجام است و تلاش می‌شود تا پایان دولت به آبگیری برسد.

* سد اخند نیز با 40 درصد پیشرفت فیزیکی تا هفته دولت آینده به بهره‌برداری می رسد . تامین اعتبار سد باغان فاینانس است که البته سهم خود را واریز کرده‌ایم.

آخرین وضعیت شهرک شیلاتی رود شور گناوه

*این پروژه از سوی بخش خصوصی در دست اجراست و دولت تنها موظف به تامین زیرساخت‌های مورد نیاز آن است که در زمان حاضر تنها در زمینه تامین برق مشکل دارد.

*باتوجه به تشکیل کارگروهی برای رصد روند کار شهرک شیلاتی رود شور اگر مشکل برق آن برطرف شود تلاش می‌شود بخشی از این شهرک تا سال ۹۹ به بهره‌برداری برسد.

* با کمک دولت امسال ۱۱ میلیارد تومان تخصیص اعتبار از محل سفر دولت برای تامین زیرساخت‌های برق تخصیص و ابلاغ شده‌است.

الگوی کیش برای گردشگری دریایی در استان بوشهر

*تلاش شده برای استفاده هر چه بهتر از این ظرفیت خدادادی مدیران استان با هدف الگوگیری بازدیدی از جزیره کیش داشته باشند تا بتوان از این ظرفیت استفاده بیشتری شود.

* درباره استفاده از ظرفیت سدها در گردشگری دریایی ، پیوستی را وزارت نیرو ابلاغ کرده‌ است که میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت نیرو باید براساس الگوی ارائه شده کار کنند البته در استان بوشهر به دلیل وجود ظرفیت ساحل تلاش می‌شود از این ظرفیت استفاده بیشتری صورت گیرد.

پرداخت عوارض آلایندگی تا قبل از 22 بهمن به شهرداری ها

* در مورد تخصیص عوارض آلایندگی ، تلاش می‌شود هر چه زودتر تعیین تکلیف شود و قبل از 22 بهمن وجه مربوط به شهرداری‌هایی که مشمول عوارض آلایندگی می‌شوند پرداخت شود.

*در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به استان بوشهر 40 میلیارد تومان برای فاضلاب تخصیص یافت و اعتبار مورد نیاز راه آهن بوشهر 100 درصد تخصیص اعتبار شد براین اساس تلاش ما براین است که از ردیف‌های مختلف کاستی‌ها برطرف و روند اجرای پروژه‌ها پیگیری شود.

کارگروه ملی کاهش آلایندگی در عسلویه در آستانه تصویب

*درباره تشکیل کارگروه ملی کاهش آلایندگی در عسلویه، جلسه‌های کارگروه مقدماتی آن تشکیل شده و کارشناسی‌ها هم صورت گرفته‌است و امیدواریم هر چه زودتر در هیات دولت تصویب و به مرحله عملیاتی برسد.

*کارگروه ملی کاهش آلایندگی در عسلویه با پشتوانه مصوبات آن می‌تواند سند محکمی برای بهبود وضعیت جنوب استان و نقطه‌ای که مایه عزت و اقتدار کشور است باشد و گامی برای برطرف کردن دغدغه مردم در زمینه آلایندگی‌ها باشد.

تذکر به شهردار در خصوص تقاطع غیر هم سطح میدان مطهری

*در مورد تقاطع غیر همسطح میدان مطهری بوشهر ، تذکر لازم به شهرداری بوشهر در این زمینه داده شد و قرار است که این پروژه در مدت ۱۸ ماه اجرا شود.

* در نشستی که با حضور  معاون امور عمرانی استانداری ، شهردار بوشهر و پیمانکار در استانداری بوشهر انجام برنامه زمان بندی از پیمانکار گرفته شده و اگر بیش از این مهلت شود، پذیرفتنی نیست.

*البته پیش از شروع پروژه وعده یکساله برای تکمیل آن داده شد، که همان زمان گفتیم انجام نمی شود و یک فرصت 6 ماه به آن اضافه شد. به هرحال هرچند تامین اعتبار پروژه از استان بوده، ولی انتظار می رود شهرداری بیشتر و جدی تر پای کار این پروژه باشد و تذکرات را به پیمانکار دهد. آنچه الان شاهدیم، ظاهرا نگاهی کارمندی به این پروژه است، درحالی که باید 3 شیفت فعال شود.

دلایل عزل فرماندار دیلم

*یکی از نهادهای نظارتی بحث‌هایی وجود داشت با وجود اینکه فرماندار سابق دیلم صحبت‌هایی داشت ولی بازهم عذر او را خواستیم چون مسئولیت مالی و امضای چک ها داشته و نیاز به تحقیقات بود. بعد از روشن شدن پرونده می‌توان قضاوت کرد و باتوجه به اینکه مسائل حقوقی با آبروی آدم‌ها سر و کار دارد باید در این بخش صبوری کرد.


*درباره مشکلات شهرداری آبپخش، اختلافاتی بین شورا و شهرداری آبپخش وجود دارد و برخوردهایی شده هرچند باید یاد بگیریم شورا براساس قانون و مقررات رفتار کند. قانون‌گذار مسیر استیضاح را مشخص کرده‌است و همه باید این مسیر را رعایت کنند وقتی شورا این مسیر را رعایت نکند به طور قطع با مشکل روبرو می‌شود.

*مدیریت استان هیچ حساسیتی در بحث شورا و شهردار ندارد ، شورا نهادی برخاسته از رای مردم و مدنی است وقتی سیکل اداری طی نشود منجر به دعوا و تنش می شود و شهردار باید حرمت شورا را داشته باشد و شورا نیز به عنوان ناظر باید حرمت مدیریت شهری و شهردار را رعایت کند.

*درباره انحلال شورای شهر آبپخش، تصمیماتی در این زمینه گرفته شده و مسیرهای اداری آن در حال طی شدن است اگر این مساله ادامه یابد راهی به غیر از برخورد قانونی وجود ندارد.

آخرین وضعیت انتخاب شهردار سیراف پس از 8 ماه

* دلیل تاخیر  هشت ماه در صدور حکم شهردار سیراف ، طولانی شدن استعلام ها است. البته به زودی تعیین تکلیف می شود.

*معاون عمرانی پیگیر موضوع است و چون از مهلت قانونی برای پاسخ به استعلام گذشته، باید حکم وی آورده تا امضا کنم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد