دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - 2020 March 30
کد خبر: ۲۲۶۹۰۸
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۵
سوک گزارش می دهد
رئیس قوه قضاییه در بدو ورود در فرودگاه بین‌المللی بوشهر، مورد استقبال آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، عبدالکریم گراوند استاندار و جمعی از مدیران کل نهادها و مسئولان قضایی، نظامی و انتظامی استان قرار گرفت.
به گزارش سوک، مردم ولایتمدار و همیشه در صحنه استان بوشهر امروز پنج شنبه 17 بهمن ماه میزبان حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در شهر بوشهر بودند.

ساعت 7:00 صبح

رئیس قوه قضاییه در بدو ورود در فرودگاه بین‌المللی بوشهر،  مورد استقبال آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، عبدالکریم گراوند استاندار و جمعی از مدیران کل نهادها و مسئولان قضایی، نظامی و انتظامی استان قرار گرفت. 

رئیس قوه قضائیه به همراه یک هیات عالی رتبه قضایی برای بررسی آخرین مسائل و مشکلات قضایی و حقوقی به بوشهر  سفر کرد و  در چارچوب این سفر  با مردم، مدیران و قضات استان بوشهر دیدار می‌کند.


دیدار با مردم استان در مصلای نماز جمعه ، شرکت در صبحگاه مشترک نیروهای مسلح،  شورای عالی قضایی، دیدار با قضات و کارکنان دادگستری، شرکت در نشست شورای اداری و گفت وگو با خبرنگاران  از برنامه های رئیس قوه قضاییه به استان بوشهر است.

ساعت 7:30 فرودگاه بین المللی بوشهر در گفتگو با خبرنگاران

* بوشهر از اصیل ترین استان‌های کشور است که در تاریخ خود خدمات بزرگی به استقلال و امنیت کشور داشته و نقش کرانه خلیج فارس و مردم این استان در ایستادگی مقابل انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها نقش مثال زدنی است. مسئولان عالی قضایی کشور امروز دیداری با مردم حماسه ساز و شهید پرور بوشهر دارند که این توفیق بزرگی برای ما است.

* مردم سختکوش استان بوشهر و خانواده معزز و مکرم شهیدان، جانبازان و ایثارگران در این استان برای مردم کشور ما به عنوان چهره های مقاوم و مردمی با صلابت معرفی شده‌اند.

* دیدار با مدیران استان بوشهر در شورای اداری این استان، نشست با مسئولان و همکاران قضایی و سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه را از جمله برنامه‌های خود در سفر به استان بوشهر عنوان کرد.

* ۱۷ گروه در مرکز استان بوشهر و شهرستان‌های آن مسئول بررسی مسائل و مشکلات و عملکرد واحدهای مربوطه در دستگاه قضایی و سازمان‌های وابسته هستند که در بخش پایانی سفر در شورای عالی قوه قضائیه در خدمت نماینده مقام معظم رهبری در استان بوشهر، استاندار و مدیران قضایی این استان  مسائل و مشکلات استان را بررسی و مرور خواهیم کرد و به میزانی که می‌شود در استان و اگر امکان نداشته باشد در مرکز نسبت به آنها تصمیم گیری خواهد شد.

در دیدار با خانواده های شهدا و اقشار مردم

* انتخابات مهمترین مساله کشور است و همه کسانی که دل در گرو نظام، کشور، عزت ملت و این انقلاب دارند باید رسالت خود را در این عرصه انجام دهند.هر کس با هر انگیزه ای جریان انتخابات را به دلیل اینکه منافع آنها را تامین نکند و یا قصد جلب توجه دیگران را داشته باشد زیر سواال ببرد بداند یا نداند، بخواهد یا نخواهد تضعیف جریان انتخابات و درجهت خواست دشمن قرار می‌گیرد.

*باید دوست داران انقلاب و کسانی که دغدغه مردم و نظام را دارند در جهت آنچه گره گشایی و رفع نیاز مردم است حرکت کنند که این مهم امروز از سوی رهبر معظم انقلاب برعهده ما گذاشته شده است .* توانمند کردن کشور، از دستگاه‌های کارآمد و قوی حاصل می شود و شکل گرفتن مجلس قوی نیز از پایه های مهم شکل گرفتن کشور قوی است. راهیابی مردان و زنان قوی که دل در گرو خدا داشته و از دشمن هراسی نداشته باشند، مردمداری دوری از اشرافیت، مرزبندی بین خود و دشمنان، کارآمدی، ایمان، اعتقاد و باور آنها نسبت به انقلاب و ارزشها،  عشق ورزیدن، شناخت مسائل و پی‌گیری حل مسائل و رفع مشکلات مجلس از ویژگیهای آنها باشد می تواند مجلس را قوی کند.

*ما در هر حوزه ای نیروی انقلابی باانگیزه داشته ایم کار به خوبی پیش رفته است و هر جا چشم به دست بیگانگان و به جای گره گشایی در کشور به دنبال بیگانگان بودیم آنجا مشکل داشته ایم. آن جایی که چهره‌های مصمم، کارآمد،  و شجاع و غیرتمند داشتیم در آن عرصه به موفقیت های بزرگی دست یافتیم لذا داشتن روحیه انقلابی، بسیجی و "روحیه ما می توانیم" گره از گره های کشور می گشاید.

* با اشاره به اینکه روحیه ما می توانیم در مسائل اقتصادی بسیار موثرتر است، در کشور سه هزار کیلومتر نوار مرزی وجود دارد که یک هزار کیلومتر آن مربوط به استان بوشهر است و درحالیکه برخی کشورها ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی آنها از دریا بدست می آید در صورت فعال شدن اقتصاد دریا از ذخایر ارزشمند این بخش برای گره گشایی مسائل کشور می توان استفاده بهینه کرد.

*فعال کردن اقتصاد دریا نقش مهمی در تولید، کاهش بیکاری، ایجاد اشتغال و بسیاری از ناهنجاریها دارد. کاهش ناهنجاریها و آسیبهای  اجتماعی که هم اینک خیلی از مردم را رنج می دهد و  زیبنده نظام اسلامی نیست باید برطرف شود.اگر به آسیبهای اجتماعی توجه نشود به مرور زمان تبدیل به جرم خواهد شد برهمین اساس باید زمینه کاهش جرم در جامعه فراهم شود.

*امروز انتظار از مجموعه اداری و قضایی این است که نسبت به اجرای عدالت و حق آنچه که باید و زیبنده نظام است انجام شود.اجرای عدالت یکی از هدفهای مهم رهبر معظم انقلاب، امام راحل و قانون اساسی است و تلاش ما این است که در همه دستگاههای کشور به دنبال اجرای عدالت باشیم.

* مردم انتظار کارآمدی، توجه و گره گشایی از کارها را دارند برهمین اساس همکاران ما به دنبال این هستند که این هدف مهم تحقق یابد و شبانه روز در جهت اجرای عدالت خواهند بود. کاستی در دستگاه‌ها بد است اما در دستگاه قضا بدتر است و خوبی‌ها نیز مطلوب همه دستگاه‌هاست و این مهم در دستگاه قضا زیبنده تر است. حزب، جناح، دسته‌های سیاسی، وابستگی و برخی ارتباطات مانع اجرای عدالت و قانون در دستگاه قضا نمی‌شود.

* با اشاره به دیدگاه رهبر معظم انقلاب در مورد پایداری، مقاومت، زمان شناسی و ایستادگی مردم بوشهر  در مقابل انگلیسی‌ها و متجاوزان گفت: این استان نام آورانی از جمله رئیسعلی دلواری، علامه سید عبدالحسین لاری و  بلادی دارد که به خوبی زمان شناس  بودند و به رسالت خود عمل کردند.

رئیس قوه قضاییه در بازدید سرزده از اسکله صیادی جفره بوشهر

* مشکلات صیادان بوشهری بررسی خواهد شد و اگر در استان قابل حل بود از سوی استاندار و اگر در حوزه استانداری نبود در تهران پیگیری خواهد شد.

* پس از شنیدن مشکلات صیادان خطاب به استاندار گفت: پیش از سفر با آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری تلفنی در مورد مشکلات صیادان صحبت کردم که گفت در جلسه دولت این موضوع تصویب شده است. از استاندار بوشهر خواست که این موضوعات را پیگیری کند و به صیادان اطمینان خاطر داد که مشکلات آن‌ها بررسی خواهد شد.


* در این دیدار صیادان و ملوانان نسبت به مشکلات مختلف خود از جمله سوخت، قطع شدن پیاپی سامانه‌ها، پیاده نشدن مناسب دولت الکترونیک در اسکله، عدم بهره مندی از امتیاز سختی کار، امتیاز آب و نداشتن بیمه گلایه‌هایی را مطرح کردند.

* پس از بازدید سرزده از اسکله صیادی جفره به صورت از پیش اعلام نشده در گمرک بوشهر و محل دپوی خودروهای پرشمار وارداتی حضور یافت.وی در این بازدید در جریان علت دپو و تعداد این خودروها قرار گرفت و مدیر واحد مربوطه توضیحاتی در این رابطه ارائه کرد.

*آخرین وضعیت پرونده خودروهای وارداتی در این دیدار از سوی رئیس کل دادگستری استان بوشهر، تشریح شد و رئیس قوه قضاییه نسبت به تسریع در رسیدگی دستوراتی را صادر کرد.

*رییس قوه قضاییه در ادامه سامانه‌های فعال در گمرک جهت پیشگیری از قاچاق را مورد سئوال قرار داد. در ادامه با کارکنان گمرک گفت و گو کرد و در جریان مشکلات آن‌ها قرار گرفت و در همین زمینه چند دستور خطاب به رییس کل دادگستری استان بوشهر صادر کرد.


رئیس قوه قضائیه در دیدار با کارکنان دادگستری و قضات استان بوشهر

*با وجود قاچاق از افزایش و رونق تولید ملی خبری نیست و باید با این مساله بویژه قاچاق سازمان یافته نه به شیوه اداری و سازمانی بلکه به صورت جدی برخورد شود.قاچاق کالا، ضربه جدی به رونق، افزایش تولید و تولید ملی وارد می‌کند و نباید نسبت به آن کوتاهی کرد. برخورد با قاچاق سازمان یافته برای دستگاه قضا و همه دستگاه‌ها و نهادهای اداری و صادرکنندگان و واردکنندگان مساله مهم و محوری به شمار می‌آید.

* با اشاره به غیرقانونی بودن صید ترال ، این شیوه صید همه چیز را تهدید می‌کند و اقتصاد و صیادی را از بین می‌برد و باید نیروی انتظامی، مسئولان سیاسی و وزارت جهاد کشاورزی برخورد کنند. وزارت جهاد کشاورزی نباید اجازه دهد فضا برای صیادانی که قانونمند کار و از اکوسیستم دریایی محافظت می‌کنند به دلیل فعالیت عده‌ای سودجو مشکل ایجاد شود.

*با اشاره به قاچاق کالا در بندر ،بیش از ۲ سال است که نزدیک به یک هزار دستگاه خودرو در بندر بوشهر توقیف شده‌است و این پرونده که در تهران است باید در مدت سه ماه آینده تعیین تکلیف شود.قرار است با همت نیروهای دستگاه قضایی پرونده معوقه‌ در کشور نداشته باشیم کار هم در این بخش شروع شده و تلاش می‌شود پرونده‌ها به روز باشد.

*در باره وضعیت ته لنجی و کالای همراه ملوان،این مساله در استان بوشهر باید سامان یابد. ملوانان حرف‌هایی در باره ته لنجی دارند که برای ساماندهی این مساله باید شنیده شود و در دستور کار قرار گیرد.

* با تاکید بر تغییر برخوردها و شیوه رسیدگی به پرونده‌ها ،اطاله دادرسی در دستگاه قضا قابل قبول نیست و باید پرونده‌ها در کوتاه ترین زمان بررسی و مورد رسیدگی قرار گیرند.

در نشست شورای اداری استان بوشهر

*تصور کشورهای استکبار براین بود که اقدام ترور سردار سلیمانی ما را متوقف می کند درحالی که زدن پادگان آمریکا در عراق نشان دهنده اقتدار و قدرت نظام جمهوری اسلامی است. زدن پادگان آمریکا در عراق قبل از اینکه چه تعداد تلفات داشته باشد پیام اقتداری بود که ما می توانیم و جرات و توانمندی نظام جمهوری اسلامی را به رخ استکبار کشید.دشمن با تحمیل جنگ هشت ساله و راه اندازی جریان منافقان تلاش کرد نظام اسلامی مبتنی بر دین برای اداره جامعه در ایران اسلامی تاسیس و تشکیل نشود.

* در دوره دوم نیز که تثبیت انقلاب بود برناکارآمدی نظام دمیدند که نظام مبتنی بر رای مردم امکان ندارد پا بگیرد این درحالی است که در دوره تاسیس و تثبیت کارآمدی و پاسخگویی نظام دینی به نیازهای انسان امروزی ثابت شد.


*استکبار در دوره سوم انقلاب نیز تلاش کرد تا پیام انقلاب به دیگر ملت‌ها نرسد و با تکیه بر امپراتوری رسانه ای و ایجاد محدودیت‌های مختلف و حصرها مانع از استقلال کشور در ابعاد مختلف شود.هم اینک پیام و اهداف انقلاب توسعه یافته و حق خواهی وآزادی خواهی در تمام منطقه اتفاق افتاده است. ایران اسلامی نه تنها در جغرافیای داخلی بلکه در منطقه موثر و تاثیر گذار بوده طوریکه هم منطقه به سمت استقلال و مقابله با ظلم و استکبار ستیزی پیش رود.

* آنچه کشور را پیشرفته می کند توانمند شدن در حوزه تولید، بومی شدن دانش و استفاده از تکنولوژی داخلی است این درحالی است که برخی تصور می کنند کشورهای استکباری به ما اجازه پیشرفت می دهند و این دانش را در اختیار ما میگذارند.جمهوری اسلامی هرجا پیشرفت کرده است از جمله در صنایع دفاعی، دانش هسته ای ، نانو و پزشکی با تکیه بر توان داخلی بوده است.

* اگر در زمینه تولید، اشتغال، کیفیت محصول، استقلال اقتصادی، پیشرفت و رونق می خواهیم باید در حوزه اقتصادی پیشرفته و قوی شویم. نباید موانع  در مقابل کارآفرینان ایجاد شود بلکه باید امور سرمایه گذاران تسهیل شود.در دادن مجوزهای لازم برای کارآفرینی سیستم اداری باید روان کننده کارها باشد و بهترین تشویق سرمایه گذار روان سازی امور تولید است.

* با اشاره به نامگذاری سال رونق تولید، نمی گویم این شعار به تمام معنا محقق شده اما در سفرهای استانی مشخص شده است که حال و هوای تولید در کشور رونق گرفته و در زمینه رفع موانع تولید اقدامهای خوبی انجام شده است.

*با اشاره به انتخابات دوم اسفند ماه ، انتخابات باید باشکوه برگزار شود و خدشه وارد کردن به آن جایز نیست. باتوجه به ساز و کاری که در قانون اساسی پیش بینی شده است همه نهادهای نظام مبتنی بر رای مردم است.این انتخابات باید دشمن شکن باشد و کاری که تخلف قانونی است نباید اتفاق افتد.

*خطاب به مسئولان بوشهری، "شما هم که در بخش های اداری هستید مراقبت کنید که تخلف قانونی صورت نگیرد به خصوص از ظرفیت بخشهای اداری کشور در جهت حمایت خاصی استفاده نشود چرا که این اقدام منع قانونی دارد و در نگاه مردم مضموم تلقی می شود.

در نشست خبری پایان سفر به بوشهر

* در مجموع ۷۰۰ میلیارد ریال برای حل مشکلات فوری مجموعه دستگاههای این قوه در استان بوشهر مصوب شدکه بخشی از این اعتبار از بودجه قضائیه و بخشی مربوط به منابع استانی است.

*با توجه به سفر ۲ روز گذشته هیات‌های قضایی به استان که ۹ هیات در شهرستان‌ها و هشت هیات در مرکز استان مستقر شدند مسائل و موارد موجود در استان بررسی شد.

*وضعیت پرونده‌ها و عملکرد آنها مورد بررسی قرار گرفت که نتایج این بحث‌ها در شورای عالی قضایی استان با حضور مسئولان قضایی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر و استاندار تشکیل شد.* یک سری کارهای سریع از جمله نیازمندهای دادگستری، زندان و پزشکی قانونی وجود دارد که باید از همین هفته دراستان آغاز شود. باتوجه به گزارش های ارائه شده مشکل چهار شهرستان استان بوشهردرخصوص پزشکی قانونی باید ازهفته آینده آغاز شود. همچنین بخش های مربوطه باید نسبت به کمبود نیروی انسانی و قاضی در این استان اقدام کنند. بعضی از امکانات در خود استان باید تامین شود که بررسی شد و باید سریع اقدام شود برخی دیگر باید در مرکز بررسی و تصمیم گیری شود.

* در خصوص برخی پرونده های خاص استان بوشهر ، از جمله این پرونده ها، پرونده ۹۰۰ خودرو دپو شده  است که در بنادر استان بیش از ۲ سال است که وجود دارند و قرار شد که تا آخر سال جاری مورد بررسی و وضعیت این خودروها روشن شود.

*در خصوص اراضی ، زمین‌هایی در بخش‌های مختلف وجود دارد که براساس گزارش‌هایی که ارائه شد  بعضی زمین خواری‌ها صورت می‌گیرد و برخی بی توجهی به قوانین و مقررات در تغییر کاربریها انجام می شود.

* تغییر کاربری نیاز به مصوبه دارد و باید قانونی انجام شود و برخی کارهای خودسرانه ای که انجام می شود و برخی از زمین خواریها باید پی گیری شود. برهمین اساس قرار شد جلسه ای با حضور استاندار و رئیس کل دادگستری استان بوشهر با حضور همه دست اندرکاران حفظ حقوق بیت المال تشکیل و نسبت به وضعیت این اراضی و حفظ این منابع ملی تصمیم گیری شود.

* نسبت به تعیین تکلیف و اجرای مصوبه مربوط به سوخت شناورهای صیادی در استان بوشهر تاکید کرد. استانداری باید این مساله را پی گیری کند هرچند قبل از سفر در سخنانی که با معاون اول دولت داشتم گفتند که مساله سوخت مطرح شده و اجرای این  مصوبه و حل مشکل مساله سوخت شناورهای صیادی و برطرف کردن این نگرانی صیادان که نیروهای پرتلاشی هستند ضروری است. بر ضرورت حل مساله بیمه صیادان و مساله آب اسکله ها نیز تاکید کردو این دو مساله از طرف استانداری پی گیری می شود.

* درخصوص صید ترال ، این صید موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که نباید آبزیان لطمه ببینند و خطراتی برای دریا و آبزیان پیش بیاید.

* یک سری مسائلی در خصوص عسلویه مطرح شد که سازمان بازرسی کل کشور مامور شد کار را دنبال و گزارش دهد.

* امشب ۱۷ هیات گزارشهای خود را ارائه دادند و در هر مرورد تصمیماتی به صورت منطقه ای گرفته شد و نکاتی قرار شد به تهران منتقل و در شورای عالی دنبال شود  بعضی نکات را نمی شود در استان تصمیم گرفت و مربوط به شورای عالی است که کار را دنبال کنیم.

*امیدواریم مجموعه انچه بررسی شد بتواند گامی باشد در جهت رفع مشکلات مردم عزیز و پرشور و شعور استان بوشهر که به درستی این استان به نام دارالحماسه معروف است چرا که مردمی حماسه آفرین دارد و نشان دادند که زمان شناس ، دشمن شناسی و به موقع عکس العمل نشان می دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد