پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - 2020 October 01
کد خبر: ۲۲۷۶۱۹
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۳
آن روی سکه
اگر چه ترس از شیوع کرونا به گونه ای در کشور و استانمان فراگیر شده که عملا دادو ستدهای مالی و اقتصادی در کنار ارتباطات نیم بند خانواده ها را دچار چالش جدی کرده اما می توان از زوایای دیگر نیز به آن نگریست.
به گزارش سوک، اگر چه ترس از شیوع کرونا به گونه ای در کشور و استانمان فراگیر شده که عملا دادو ستدهای مالی و اقتصادی در کنار ارتباطات نیم بند خانواده ها را دچار چالش جدی کرده اما می توان از زوایای دیگر نیز به آن نگریست.

* عامل کرونا ، ویروس است که از فردی به فردی دیگر منتقل می شود. می توان با رعایت بهداشت فردی سهمی عمده در عدم انتقال آن داشته باشیم و این زنجیره شیوع را به خوبی قطع کنیم.

* شبکه های اجتماعی در کنار نقاط بسیار مثبت در حوزه سرعت انتقال اخبار و ارتقاء سطح آموزش شهروندی دارای نکات منفی نیز است. خیلی دلخوش به اخبار کرونایی که فاقد منبع بوده و در این شبکه ها به سرعت نور در شهر و دیارمان جابجا می شود اعتماد نکنیم. بخش عمده ای از این اخبار فاقد منبع ، دست پخت خیال افرادی است که در فضای حقیقی مطلقا وجود ندارد و البته پلیس و ساختار قضایی هم با انتشارکنندگان آن به شدت برخورد می کند. اخبار دقیق را از وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی ، صدا و سیما ، خبرگزاری های رسمی و سایت های دارای مجوز پیگیری کنیم.

* در راستای کاهش شیوع کرونا ، شاهد اصلاح جالب رفتارهای اجتماعی هستیم . اگر چه تا همین دیروزها شاید خیلی ها موضوع بهداشت فردی را چندان جدی نمی گرفتند اما با وجود آموزش های بهینه بهداشتی که از طریق همین شبکه های اجتماعی وارد منازل مردم شده شاهد هستیم که مردم به خوبی در این بخش رعایت حال خود و دیگران می کنند به گونه ای که برخی حتی شب ها با ماسک می خوابند و روزها این قدر با الکل و مایعات مختلف ضدعفونی کننده دستانشان را می شویند که عنقریب دستشان پوست اندازی می کند.

* اگر در آستانه نوروز، خانه تکانی به همراه نظافت منازل توسط شهروندان انجام می شود اما کرونا سبب شد تا مبلمان شهری، دستگاه های دولتی و مکان های عمومی مشمول یک ضدعفونی اساسی شود هر چند نیاز است که این نوع ضد عفونی ها منحصر به آمدن فقط یک ویروس نباشد.

* اگر چه بخش کوچکی از کسبه، به دنبال شیوع ویروس کرونا، اقدام به افزایش قیمت مایحتاج مردم کردند اما بخش عمده ای نیز با پیام های محبت آمیز نسبت به همشهریان در محل کسب و کار خودو چسباندن پیام های از سر ددوستی برای توزیع رایگان ماسک و فروش به قیمت های قبلی، یک نوع وفاق و دوستی را به نمایش گذاشتند تا روح سرزندگی و همبستگی ایرانیان همچنان زنده باشد.

* اگر بخشی جزیی از افکار عمومی به دلایل متفاوتی، کارکرد پزشکان و پرستاران بیمارستان ها را به خوبی ارزیابی نمی کردند اما کرونا باغث شد تصاویری از کارکرد و مجاهدت این قشر زحمتکش که در خط اول مقابله با این ویروس زحمت می کشند به فضای عمومی منتقل شود که با تحسین مردم همراه شده است بماند این که این افراد با کمترین حقوق و مزایا با بیش از نود ساعت در هفته به جای 44 ساعت موظفی هر کارمند دولت، به شکل منظمی در محیط کارشان حاضر می شوند.

* نکته دیگر این که بر اساس فراخوانی که وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر امروز به پزشکان و پرستاران هم استانی داده شده تا در صورت تمایل برای کمک به هم نوعان در سایر استان ها اعلام آمادگی کنند، با استقبال بی نظیری از این کادر متخصص مواجه شده ایم که در جای خود بسیار جالب و البته قابل تقدیر است.

*  بنا بر آمار سازمان پزشکی قانونی کشور، در ایام نوروز امسال (25 اسفند97 الی 15 فروردین98)، 915 نفر، در حوادث رانندگی کشته شدند که این تعداد نسبت به ایام مشابه در سال 97، با 1109 نفر، کشته ،17.5 درصد کاهش داشته است. با آمدن کرونا ، امکان سفرهای نوروزی با توجه به این که مدارس ، اقامتگاه ها و مراکز گردشگری تا اطلاع ثانوی تعطیل شده ، تقریبا به کمترین سطح خود می رسد. این وضعیت سبب خواهد شد که آمار مرگ و میرهای رانندگی نیز کاهش داشته باشد . پس در خوشبین ترین شرایط کرونا می تواند عامل کاهش مرگ یک هزار نفری حاصل از تصادفات جاده ای امسال نیز شود.

* تا چندی دیگر، کرونا این مهمان ناخوانده از شهر و دیارمان رخت خواهد بست. پس بهتر است قدردان افرادی در بیمارستان ها باشیم که از جان خود گذشتند تا من و شما به سلامت باشیم. مدیران زحمتکشی، که وقت گذاشتند تا این بیماری مدیریت شود. پاکبانانی که یک لحظه به این فکر نکردند که برای در امان ماندن از این بیماری ، به وظیفه اشان عمل نکنند و آن راننده تاکسی که جابجایی مردم را یک تکلیف برای خود دانست . افرادی که با ساختن جوک های زیبا و ویدئوهای قشنگ، حال همه ما را خوب کردند تا کمتر دچار تشویش باشیم. قدردان تمامی افرادی باشیم که در مجموع سلامتی ما را گارانتی کردند.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
0
1
حل مساله ار طریق پاک کردن صورت مساله ! سفر نکنیم تا تصادف نشه! این طرز فکر ساری و جاری در مدیریت کشوره!
دکتر زارعی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
0
0
واقعا تو قرن 21 همچین راه حل هایی خیلی مسخره و شعور و درک بسیار پایین نگارنده متن را می رساند در کشور آلمان محدودیت سرعت رو در بزرگراهها برداشتن تصادفات و مرگ و میر کمتر شده انوقت ما چه ایده هایی داریم واقعا جک هست جک تلخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
0
0
آقای دکتر زارعی. بعید می دانم که دکتر باشید چون سطح نوشتار شما فوق العاده پایین است و به دکترها نمی خورد. این ادبیاتی که شما استفاده کردید حتی یک فرد کوچه بازاری هم استفاده نمی کند. بگذریم. نویسنده سوک اعلام کرده که برای این که کرونا بر ما غلبه نکند بهتر است که یک سری رفتارهای اجتماعی مان را تغییر بدهیم این کجاش اشکال دارد. گفته سفرهای نوروزی کمتر می شودو خود می تواند در کاهش مرگ و میر تصادفات تاثیرگذار باشد کجایش مشکل دارد و خیلی توصیه های زیبای دیگر. حالا به دل شما نمی شیند و پیشنهاد بهتری دارید بفرمایید تا ما هم مستفیذ شویم . اگر پیشنهادی هم ندارید لطفا زر زیادی نزنید.
رحیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
0
0
با سلام وتشکر ازاعلام نظر دوستان گرامی در مورد یادداشت خبرنگاروفعال رسانه استان آقای جشنی پور. دوستان عزیزبسیاری بر این عقیده هستند که نقد مهم و ضروری است و باید به یاد داشت که هیچ حوزه ای از نقد معاف نیست. انتقاد در کار، وجه مشترک همه ما است که نتایج مطلوبی را در پی دارد. نقد وسیله ای است برای انگیزش، آموزش، توسعه و البته ایجاد روابط قوی، تبادل اطلاعات، تاثیر گذاشتن و برانخگیختن وهر شغلی به فراخور اهمیتی که دارد در معرض نقد است که می بایست با روحیه ای مثبت از آنها استقبال کنید و از آنها در جهت بهبود کار استفاده نمائید. نقد تنها کلمه ای است که مفهوم ارزیابی را هم در بر داردولی دراین یادداشت مطالب زیبایی بود از جمله اصلاح رفتارهای اجتماعی ،سوء استفاده برخی از کفتارها ودر جبران آن نوع دوستی بسیاری از مردم و ازهمه مهمتر جانفشانی پزشکان وپرستاران ودرپایان باورم اینست که خدا در مکان های دو از انتظار،به دست افرادی دور از انتظار،و در مواقعی تصور ناپذیر،معجزات خود را به انجام می رساند.برای آن مهربانِ توانا ، غیرممکن وجود ندارد ،درود برپزشکان وپرستاران گرامی شما انسان های پاک سرزمینم، بهترین ها نصیب شما باد که از لحظه های عمرتان برای بهتر شدن مردمان سرزمین ایران تلاش می کنید،دوستتون داریم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد