دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - 2020 April 06
کد خبر: ۲۲۸۰۶۸
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
شهردار بوشهر مطرح کرد
در دو روز مانده به فعالیت ادارات استان بوشهر، دکتر امیری با دعوت از معدودی از خبرنگاران ، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد شهرداری بندر بوشهر، پاسخگوی سوالات مختلف آنها در حوزه کاری شهرداری بود.
به گزارش سوک، در دو روز مانده به فعالیت ادارات استان بوشهر، دکتر امیری با دعوت از معدودی از خبرنگاران ، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد  شهرداری بندر بوشهر، پاسخگوی سوالات مختلف آنها در حوزه کاری شهرداری بود.

دکتر سید نورالدین امیری؛ شهردار بندر بوشهر

* علاقمند بودم که این نشست خبری با حضور کلیه فعالان عرصثه خبر انجام شود اما به دلیل پیشگری از شیوع بیماری کرونا، به ناچار مجبور هستم امروز با تعداد اندکی از فرهیختگان این بخش ملاقاتی داشته باشم .

*تقریبا در طی 18 ماه مسئولیت در شهرداری بندر بوشهر با وجود انواع و اقسام نقدها و تخریب تاوسط برخی از رسانه ها و کنشگران مدنی، نه تنها هیچ شکایتی نکرده و دست به قلم برای دفاع از خود نزده ام بلکه فقط مدارا کرده و تلاش نموده ام که رواج دهنده روحیه اصیل بوشهری باشم. اگر مدت فعالیتم در شهرداری بوشهر استمرار داشته باشد با همین روحیه ادامه خواهم داد.

* هزینه مقابله با فساد در کشور برای هر مدیریتی بالا و قابل وصف نیست. من هم با علم به این موضوع تلاش کردم که با برجسته سازی عنصر شفافیت و مقابله با فساد کارم را در شهرداری آغاز کنم و در این راه آبرو و جانم نیز گرو گذاشته ام. همگان شاهد هستند که شفافیت را از اطاق کارم آغاز و به دیگر بخش های شهرداری تسری دادم و خوشحالم که تاکنون در این بخش موفق عمل کرده ام. ای کاش همان گونه که برای مقابله با کرونا ، در کشور یک همتو اراده ای ایجاد شده برای مقابله با فساد نیز همین اراده ایجاد می شد.


* بودجه سال 1398 را 212 میلیارد بستیم که امروز 210 میلیارد تومان آن محقق شده و بر اساس گزارشی که از همکاران دریافت کرده ام به زودی با جذب دو میلیارد تومان دیگر، عملا کلا بودجه سال جاری، جذب می شود که از این حیث یکی از سال های خوب شهرداری برای تحقق بودجه به حساب می آید

* با وجود این موفقیت در جذب 100 در صد بودجه، به دلیل تورم بالای موجود در سال جاری، عملا بخشی از پروژه ها به سامان نرسید که علت آن بالا رفتن قیمت مصالح و ترک پیمان توسط برخی از پیمانکاران بوده است. البته افزایش 13 میلیارد تومانی حقوق پرسنل شهرداری با مصوبه دولت که بعد از آغاز سال انجام شد در کنار حمایت از تیم شاهین در لیک برتر مزید بر علت شد تا نتوانیم بخشی از پروژه های عمرانی را به اتمام برسانیم.

* ناچاریم به دلیل موانع قانونی ، سال آینده در خصوص حمایت از تیم شاهین تجدید نظر کنیبم مگر این که اتفاق قانونمی دیگر بیافتد که بخواهیم از این تیم حمایت داشته باشیم. البته تا همین حالا نیز شاهین بوشهر با دریافت 14 میلیارد تومان بیش از همه تیم های لیگ برتری دریافتی داشته به گونه ای که از این حیث خوش نام ترین تیم لیگ برتری است. این شرایط در حالی اتفاق افتاده که به عنوان مثال تیم پارس جنوبی جم که از بودجه وزارت نفت ارتزاق می کند در شرایط خوب پرداختی قرار ندارد.

* از مجموع 212 میلیارد تومانی که بودجه امسال شهرداری بندر بوشهر بوده، 210 میلیارد تومان آن تاکنون جذب شده که 154 میلیارد تومان از محل ارزش افزوده و 56 میلیاردتومان از منابع درآمدی شهرداری و از محل کمیسیون ها ، چک ها و فعال تر شدن برخی کدهای درآمدی است.

* به محض این که موضوع ارزش افزوده مطرح می شود برخی با یک نگاه منتی بر سر مردم و شهرداری این موضوع را بیان می کنند در حالی که ارزش افزوده حق شهرداری است و بابت پرداخت آن نباید هیچ کسی منتی بر سر مردم و شهرداری بگذارد چرا که در قالب عوارض های مختلف آن را وصول کرده ایم و طی چند سال گذشته تاکنون به شکل تجمیعی توسط امور مالیاتی به حساب شهرداری واریز می شود.

* با وجود پیش بینی سه سناریو کاری در بدو ورود به شهرداری، که شامل تبدیل بوشهر به منطقه آزاد تجاری، حفظ شرایط سال 97 و  افزایش تحریم ها و تورم بود که هر سه اتفاق افتاد اما پیش بینی نمی کردیم که کرونا ایجاد شود.

* بودجه سال آینده شهرداری با  199 میلیاردی و رشد 32 درصدی نسبت به سال جاری به تصویب شورای شهر رسیده است. عمده ترین بندهای این بودجه شامل،به نتیجه رساندن پروژه های ناتمام مانند تقاطع مطهری، پرداخت دیون به پیمانکاران و ساماندهی پروژه هایی مثل گذر سرتل به نیروگاه اتمی ، به سازی بافت تاریخی و بازار بوشهر، تاریخی و بازار بوشهر، بازگشایی رینگ موازی با خیابان سنگی برای کاهش ترافیک این خیابان ، پارکینگ عمومی، توسعه فرهنگسرا در محلات، تکمیل کانال اصلی تنگک ها و خیابان معاینه فنی و بازگشایی برخی معابراست.

* در خصوص ارائه سوال اعضای شورا، باید بگویکم که سوال و جواب حق قانونی شورای شهر است و اتفاقا فرصت خوبی برای من شد که حرف های دلم را بازگو کرده و سبک شوم. افکار عمومی در جریان موارد مطرح شده و وزن سوالات قرار گرفتند و من هم پیش وجدانم راحت هستم که واقعیت ها را بازگو کردم. مردم مشکلات را می دانند و قضاوت را به آنها واگذار می کنم.

* به این دلیل اینکه کناره گیری نکردم  که در شرایط حاضر رها کردن کارها را اخلاقی نمی دانستم، چون با همه گیر شدن کرونا، شهرداری در خط مقدم ضدعفونی و نظافت شهر است و روزانه باید پیگیر رفع کمبودها و مشکلات در این خصوص بود.

* یکی از برنامه ها در سال جاری برای بهبود شرایط حمل و نقل شهری،  فروش اتوبوس هایی است که چندین سال در پارکینگ خوابیده و هزینه احیای آن بسیار بالا بود که در این راستا برای خرید 10 مینی بوس اقدام کردیم که با بخشنامه وزارت کشور درباره ممنوعیت فروش اتوبوس های مستهلک مواجه و ناچار منصرف شدیم. البته امسال خرید چند عدد مینی بوس در برنامه داریم.

* درباره بازداشت برخی کارمندان شهرداری ذکر این نکته را لازم می دانم که از اواخر سال گذشته با مجوز دادستانی، یکی از دستگاههای نظارتی به شهرداری ورود ،برخی پرونده ها را بررسی و تعدادی از کارمندان شهرداری بندر بوشهر را به اتهام اختلاس مورد تحقیق قرار داد.این پرونده هنوز در مرحله تحقیقات است و تا نرفتن به دادگاه و صدور حکم نهایی، اظهارنظری نمی کنم.

* درخصوص پروژه چرخ فلک 72 متری بوشهر باید بگویم که قبل از حضورم در شهرداری بندر بوشهر، حدود 90 درصد اعتبار این پروژه به پیمانکار پرداخت شده بود. اگر می خواستم از پیمانکار شکایت کنم که  دو تا 3 ساله زمان باید صرف می شد تا نتیجه قضایی آن مشخص می گردید و در این فاصله هم تمامی آهن ها زنگ می زد و از بین می رفت. بهترین راه انتخاب یک پیمانکار دیگر بود که انجام دادیم.

* این پروژه ای تا قبل از من فقط پایه هایی داشت که شبیه منبع آب بود، در حالی که امروز با نصب کابین ها، در انتظار رسیدن موتور برای به حرکت درآمدن است. سرمایه گذار هم موتور را خریده و با نظارت های سختگیرانه و خوب استاندارد باید نصب شود. این که تا کی این پروژه به اتمام برسد هیچ قولی نمی توانم بدهم هر چند پیمانکار اعلام کرده بود که به عید امسال می رسد که تحت شعاع بیماری کرونا قرار گرفت. 400 میلیون تومان مطالبه پیمانکار است که تا اتمام و تحویل پروژه پرداخت نمی کنیم.

*بیشترین کمک های دولت به شهرداری در زمان استاندار کنونی بوده و این که گفته شده که شهردار بوشهر در جذب اعتبارات از منابع دولتی موفق نبوده ، صحت ندارد.اتفاقا بهترین دوره اختصاص اعتبارات استانی به شهرداری، در همین مقطع و همکاری و حمایت استاندار،  معاونت عمرانی، سازمان برنامه و بودجه و فرماندار شهرستان بوشهر است که نمونه تخصیص استانی پروژه هایی مانند  آسفالت کوچه ها و معابر، کانال معاینه فنی، سردر ورودی شهر و یک سری پروژه های دیگر بوده است. البته میزان تخصیص برخی از این پروژه ها کمتر از حد انتظار است که ناشی از شرایط سخت بودجه ای کشور می باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد