دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 June 01
کد خبر: ۲۳۰۰۴۶
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۵
مسئولان تدبیر کنند
هر چند بازار پر زرق و برق بورس، این روزها حسابی چشم تازه واردین را جلب کرده به گونه ای که این موضوع حتی در خرده مبایعه نامه های اسکان مستاجرین به شکل رهن کامل واحدهای استیجاری خود را نشان می دهد اما با افت 55 هزار واحدی شاخص های بورس طی 48 ساعت گذشته و تعجیل بورس اولی ها برای فروش سهام ، به احتمال فراوان موضوع رهن کامل منازل استیجاری از رونق خواهد افتاد و چشمان مستاجرین به قیمت های گزاف اجاره باز خواهد شد اگر واحدی یافت کنند.
به گزارش سوک،  آمارها نشان می‌دهد قیمت مسکن در تهران ظرف سه‌سال گذشته ۲۵۴ درصد رشد داشته به شکلی که میانگین قیمت آن در هر مترمربع به ۱۵.۶ میلیون تومان در اسفند ۱۳۹۸ رسیده است.

با صرف‌نظر از سقوط چشمگیر تعداد معاملات در یک‌ماهه اخیر (افت یک‌درصدی در قیمت و افت ۷۰ درصدی در معاملات نسبت به اسفند ۹۸) که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا رخ داده، این بازار به احتمال زیاد در ماه‌های آتی نیز به روند افزایشی قیمت خود متناسب با نرخ تورم و در مقابل روند کاهشی قدرت خرید مصرف‌کنندگان واقعی ادامه می‌دهد.

این شرایط در استان بوشهر به دلیل هم خوانی نبودن عرصه با تقاضا از شیب تندتری برخوردار خواهد شد و پیش بینی می شود که طی ماه آینده در حوزه رهن و اجاره و در شش ماه دوم امسال با موج جدیدی از گرانی مسکن در این شهر مواجه خواهیم بود.

هم اکنون نیز موضوع اجاره بهاء با رشد 30 تا 40 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته مواجه شده در حالی که هنوز و به شکل رسمی به دلیل وضعیت کرونا و ماه مبارک رمضان چندان جابجایی و اسباب کشی بین مستاجرین انجام نشده است.

هر چند بازار پر زرق و برق بورس، این روزها حسابی چشم تازه واردین را به جمال خود روشن کرده به گونه ای که این موضوع حتی در خرده مبایعه نامه های اسکان مستاجرین به شکل رهن کامل واحدهای استیجاری خود را نشان می دهد اما با افت 55 هزار واحدی شاخص های بورس طی 48 ساعت گذشته و تعجیل بورس اولی ها برای فروش سهام ، به احتمال فراوان موضوع رهن کامل منازل استیجاری از رونق خواهد افتاد و چشمان مستاجرین به قیمت های گزاف اجاره باز خواهد شد، اگر واحدی یافت کنند.

در مجموع تا چند صباحی دیگر از دو منظر شاهد هرج و مرج در بازار مسکن و بخش استیجاری خواهیم بود. اول این که بخشی از مالکین به انتظار فروش واحدهای مسکونی از دادن اجاره ملکشان خودداری می کنند و از طرفی مالکین محدود واحدهای باقیمانده نیز قیمت های گاها نجومی بر املاکشان برای رهن و یا رهن و کرایه قرار می دهند.

نیاز است که قبل از ایجاد این شرایط و صرفا جهت پیشگیری ، حوزه حاکمیتی با همکاری اتحادیه صنف املاک بوشهر و دفاتر ثبت اسناد رسمی تدابیری بیاندیشند که با قیمت گذاری واحدهای ساختمانی در هر کدام از محلات بوشهر در دو حوزه فروش و اجاره، از افزایش قیمت ها در این بخش اجتناب شود.

راه حلی که با ممنوع کردن هرگونه مبایعه نامه اجاره مسکن در بنگاه های املاک و همچنین دفاتر ثبت اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک برای فروش ببش از نرخ مصوب ، کاملا عملی است.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد