کد خبر: ۲۳۰۲۳۸
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
آیا تعللی صورت گرفته
خارج از این موضوع ، آیا واقعا مطب داری برخی اندک از پزشکان پول دوست که نعوذبالله خود را خدای روی زمین می دانند و همگان را نوکر درب خانه پدریشان، باید این گونه باشد که جان آدمی برایشان ابن قدر بی ارزش باشد؟
به گزارش سوک، فعالان اجتماعی در شبکه های مجازی روز 30 اردیبهشت ماه خبر از مرگ دردناک مادری باردار به همراه نوزاد متولد شده اش دادند تا پس از فشار افکار عمومی ، بیمارستان تامین اجتماعی بوشهر ناچار به پاسخی گنگ و مبهم دهد.

بر اساس آن چه در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود در روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه خانم 38 ساله بارداری که برای تولد فرزندش به شکل طبیعی از اهرم به بیمارستان تامین اجتماعی سلمان فارسی بوشهر اعزام می شود، پس از چندین ساعت معطلی در حالی از زایشگاه این بیمارستان به اتاق عمل منتقل شده که اقدامات انجام شده برای وی ناکافی به نظر می رسد و وی و فرزندش فوت می کنند تا یک مرد به همراه سه دخترش برای همیشه عزادار شوند.

در متن منتشر شده در شبکه های اجتماعی که به شکل وسیعی سبب جریحه دارشدن افکار عمومی شده، آمده است: این خانم باردار پس از چند ساعت حضور در زایشگاه، کیسه آب وی پاره شده و ماماهای بخش زایشگاه با پزشک مربوطه که خانم "ح" متخصص زنان و زایمان است تماس گرفته و خواهان حضور وی در بیمارستان شده اند که گفته می شود این پزشک پاسخ داده که ساعت 12 شب امکان حضور در بیمارستان دارد و در این شرایط زائو به اتاق عمل منتقل می شود.

بر اساس این متن، با حضور دیرهنگام پزشک بر بالین بیمار، به دلیل اشتباه رخ داده، تیغ جراحی به اشتباه مثانه و رحم زائو را دچار آسیب کرده و او را دچار خونریزی شدید می کند که در این شرایط نوزاد بدون جان از شکم مادر خارج و زائو هم به دلیل خونریزی رخ داده، روز سی ام اردیبهشت فوت می شود.

در مطلب منتشر شده در شبکه های اجتماعی، ادعا شده که پس از این اتفاق ، اختلافاتی برای درج علت فوت ایجاد شده که در نهایت پزشک متخصص قلب، هر نوع بیماری قلبی زائو را مردود و دلیل مستندش را اکو قلبی این بیمار پیش از عمل جراحی و سالم بودن وی عنوان کرده است.

پس از این اتفاق بیمارستان تامین اجتماعی سلمان فارسی بوشهر و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به شکل جداگانه نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

در این بین انسانی بیگناه که صاحب سه دختر و در آستانه فرزندآوری بوده، به علت تعلل انجام شده فوت کرده است ، اما به دلیل قوانینی که چندان بازدارنده نیست، جان انسانی به راحتی گرفته می شود و از آنجا که کادر درمانی از جمله پزشکان متخصص خود را بیمه مسئولیت می کنند اگر صاحبان خون بتوانند پس از سه چهار سال دوندگی در نظام پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و دادگستری ثابت کنند که مقصر کادر درمانی است در نهایت شاید یک دیه شامل حال آنها شود.

خارج از این موضوع ، آیا واقعا مطب داری برخی اندک از پزشکان پول دوست که نعوذبالله خود را خدای روی زمین می دانند و همگان را نوکر درب خانه پدریشان، باید این گونه باشد که جان آدمی برایشان ابن قدر بی ارزش باشد؟

مردم از سازمان نظام پزشکی که هم خود وضع کننده بخش نامه و هم ناظر به اجرای آن از طرف همکارانشان هستند امیدی ندارند ، فقط دادستان است که می تواند به عنوان مدعی العموم از حقوق مردم دفاع کند مانند دفاع از این خانواده که دارای سرپرست کارگری است که دستش به هیچ جا بند نیست.

اطلاعیه معاونت درمان تامین اجتماعی بوشهر: ابعاد حادثه در دست بررسی است

در همین خصوص، روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر پیرامون اتفاق رخ داده در بیمارستان سلمان فارسی اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده: در پی انتشار خبر تاسف انگیز فوت خانم بارداری در بیمارستان سلمان فارسی و بازتاب آن، ضمن ابراز تاسف از این حادثه و تسلیت به خانواده گرانقدر این بانو، موارد زیر به استحضار مردم عزیز می رسد:

طبق پروتکل های درمانی کشور در اولین ساعات پس از حادثه، امروز ۳۱ اردیبهشت ماه کمیته علمی و تخصصی مورتالیتی (مرگ و میر) با حضور ریاست، مدیران و پزشکان و متخصصین بیمارستان  و همچنین کارشناسان ارشد ستادی و دستگاه نظارتی سازمان در بیمارستان سلمان فارسی تشکیل شده و با حداکثر سرعت و دقت سعی شد همه زوایای مختلف و الزامات علمی این رویداد مورد بررسی قرار گیرد.

در این جلسه همه عوامل نیروی انسانی درگیر شامل پزشکان، ماماها و پرسنل جهت گزارش و ثبت و توضیحات حضور داشتند. ضمنا پرونده پزشکی بیمار  نیز مورد مطالعه دقیق قرارگرفت و جهت صیانت از آن تدابیر لازم انجام شده است.

سپس مطابق آیین نامه ها، نتایج این جلسه به همراه پرونده بیمار به کمیته تخصصی ویژه مرگ مادران در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و نظام پزشکی استان نیز ارسال خواهد شد، لذا باید به عرض مردم شریف استان و خصوصا خانواده ایشان برسانیم در رویدادهای پزشکی این چنینی می بایست تمام ابعاد ماجرا به صورت علمی و دقیق مورد بررسی مراجع ذیصلاح قرار بگیرد.

لذا  در این فرصت کوتاه نمی توان قاطعانه در مورد رویداد مذکور اظهار نظر کامل نمود، ولی این اطمینان را خواهیم داد تمام مراحل قانونی آن تا روشن شدن ابعاد واقعی ماجرا پیگیری خواهد شد. بنابراین عاجزانه از مردم عزیز و اصحاب رسانه خواستاریم تا مشخص شدن دقیق نتایج این بررسی و تحقیقات، از گمانه زنی ها و اظهار نظر های شتابزده که ممکن است موجب افزایش آلام و نگرانی جامعه و مردم شود جدا خودداری نمایند و قطعا این صبوری کمک شایانی به مراحل تحقیقات خواهد نمود.

در پایان لازم به یادآوری است که قطع به یقین مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر خط قرمز خود را صیانت و پاسداری از سلامت و جان بیماران مراجعین و مردم شریف استان بوشهر می داند و هیچ‌گونه اغماضی در رسیدگی به پرونده مذکور را جایز نمی داند و نتایج را به محض مشخص شدن، به اطلاع خانواده داغدیده ایشان و مردم عزیزمان خواهد رساند.

واکنش دانشگاه علوم پزشکی به مرگ مادر و نوزاد در بیمارستان سلمان فارسی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفت‌وگو با ایسنا درباره فوت مادر و کودک در بیمارستان تامین اجتماعی عنوان کرد: یک کمیسیون به نام "بررسی علت مرگ مادر باردار" داریم که با حضور تمام پزشکان درگیر این ماجرا، برای هر مرگ مادر بارداری که در استان اتفاق بیافتد برگزار شده و پرونده ریز به ریز بررسی می شود، این کمیسیون زیر نظر وزارت بهداشت است زیرا مرگ مادر باردار جزو شاخص های خیلی مهم سلامت کشور محسوب می‌شود و از چنین موردی به آسانی رد نشده و اگر کوچکترین قصوری صورت گرفته باشد با مسبب آن برخورد خواهد شد و ممکن است حتی بررسی های بعدی در وزارتخانه طی شود.

سعید کشمیری تاکید کرد: چنین مواردی با حضور رئیس دانشگاه، معاون درمان، رئیس بیمارستان، نظارت بر درمان به علاوه پزشکان درگیر قضیه و بازرسان و کسانی که پرونده را بررسی می‌کنند با بالاترین حساسیت پیگیری می شود که این نه فقط برای این مرگ و بلکه برای تمامی مرگ های مادران باردار به همین شکل تا الان بررسی شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته ۳ مورد مرگ مادر باردار داشتیم که البته پایین‌ترین آمار مرگ مادران باردار طی سال‌های اخیر بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: این موضوع در یک جلسه فنی پس از بررسی ابعاد ماجرا توسط کارشناسان، از طریق مصاحبه با همراه بیمار، مصاحبه پزشک و بیهوشی، بررسی مستندات و پیوست آنها و بعد مستندات در اختیار کمیسیون قرار گرفته و بعد در جلسه ای که دقیقاً مانند جلسه دادگاه برگزار می شود، چرایی موضوع بررسی شده و در صورت اثبات قصور با عوامل آن برخورد خواهد شد.

کشمیری تصریح کرد: موضوع از این قرار است که ظاهراً مادر باردار، برای زایمان چهارم به بیمارستان مراجعه می کند و در حین مراحل اولیه زایمان دچار یک سری علائم می‌شود که تشخیص پارگی رحم می‌دهند و بلافاصله بیمار به اتاق عمل انتقال داده و چندین پزشک جراح فراخوان می شوند، رحم زن به دلیل پارگی و برای جلوگیری از خونریزی بیشتر برداشته شده اما این اتفاقات آنقدر سریع رخ می‌دهد که در ICU مرگ ناخواسته رخ می دهد و تا آنجایی که من در جریان هستم حدود ۴-۳ لیتر خون، ۱۰ کیسه پلاکت، ۱۰ لیتر سرم به بیمار تزریق شده اما شدت خونریزی به علت پارگی رحم خیلی بالا بوده است.

این مسئول در مورد اینکه آیا تاخیر پزشک دلیل مرگ مادر و نوزاد بوده است، توضیح داد: اینها همه ادعاهایی است که باید بررسی شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: پارگی رحم در واقع مانند خونریزی داخلی شدید است، چون رحم در زمان بارداری یک عضو پرخون است، پارگی آن باعث خونریزی زیاد و ناگهانی شده و ممکن است به مرگ فرد منجر شود. در این مورد زمان بسیار مهم است، اما همه این فاکتورها باید مورد بررسی قرار بگیرد که جراح چه دستوراتی داده، اولین علامت بیمار چه زمانی بوده، پزشک چه زمانی بر بالین بیمار حاضر شده و کِی او را به اتاق عمل برده‌اند.


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
0
0
متاسفانه کادر درمانی ما تاکنون براحتی مسایل این چنینی را ماسمالی کرده و بشدت پشت هم هستند و هیچگاه خود را مقصر شناسایی نمی کنند. اما بنده بشخصه تا اخر دنیا هم که باشد دنبال شکایتم میروم و ساکت نمی نشینم.
بنده نیز فرزند خود را ماه پیش بدلیل قصور پزشک و ماما در بیمارستان هوایی از دست دادم. فرزندی که نه ماه انتظار دیدنش را کشیدم، نه ماه شرایط سخت بارداری را تحمل کردم، نه ماه از صبح تا شب باهاش صحبت میکردم و خاطره سازی میکردم، نه ماه باهاش زندگی کردم. فرزندی که چند خانواده منتظر به دنیا امدنش بودند و میتونست شادی بخش زندگی چندین نفر باشد، بدلیل عدم تصمیم به سزارین از دنیا رفت و خودم با کلی عارضه روحی و جسمی که بعد از یک ماه هنوز رفع نشده، رها شده ام.
ما بعد از پنج سال بعد از مساعد شدن اوضاع روحی و مالی امان تصمیم به بچه دار شدن کرفتیم و همه مراقبتهای پزشکی را با وسواس تمام انجام داده بودیم اما همه اینها با بی مسبولیتی ماما ح و پزشک ص نادیده و بی اهمیت گرفته شد و تمام این نه ماه تلاش و مشقت در چند ساعت از بین رفت.
اتفاقات زایمانم، رفتارهای زشتشون، زانو زدن بر شکمم، دروغگوییهاشون و حرفهای دلخراششون تا اخر عمر جلوی چشممه.
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
0
0
آقای دکتر ....! آیا برای دعوای شخصی یک پزشک با مهماندار هواپیما هم تا روشن شدن ابعاد قضیه سکوت کردید یا طبق عادت جامعه غوغاسالار و هوچیتان پزشک را خدا و بقیه را کافر به این خدا انگاشتید؟! انصاف و وفای به قسم رو که از شما انتظار نداریم، لااقل بخاطر اینکه تشنه قدرتید و نیازمند حفظ وجهه، سعی کنید ظاهر حرفه ای حفظ کنید و یک متاسفم خالی خرج ملت کنید...
لعنت به متولیان جامعه پزشکی که دکتر قاتل برای بار چندم میتونه جنایت کنه و کماکان در مطبش باز باشه! از پزشکان واقعی و منصف تقاضای اعلام موضع قاطع در همراهی با جانیان یا همقدمی در راه حق و مردم دارم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
0
0
آقای دکتر این حرفها همه چرت است .میخواهید این قضیه رو ماست مالی کنید خدا جای حق نشسته و از خون اون زن و بچه بیگناه نمی‌گذره .یه زره فقط فکر کن اگه زن و بچه خودت بودند هم به همین سادگی و راحتی از آن میکذشتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
0
0
بلوک زایمان بیمارستان .... افتضاح است.
همسر بنده اخیرا عمل داشته، از لحاظ روحی و جسمی داغونش کردن. کادر درمانی همه عقده اشان را سر همسرم خالی کردند و سرش تا تونستن غر زدن و اذیتش کردن. سر عمل همسرم داشته خفه می شده ولی کسی توجه نمی کنه.. شکایت هم که کردم نتیجه نداشت
فرزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
0
0
رفتاری که ماما و پزشکان زنان با زنان‌باردار میکنن بسیار شرم‌اور است .اگه قبل از عمل پول حسابی بهشون داده باشی بهت رسیدگی میشه درغیر اینصورت هیچ‌توجهی بهت نمیکنن طوری که از فرزند اوردن خود پشبمان میشی .سیستم‌پزشک سالاری همینه و با انها بدخوردی نشده و نخواهد شد .تمامی پزشکان متخصص زنان حداقل یک سکه از بیمار طلب نیکن در همه بیمارستانهای استان و طرح مسخره تحول سلامت با اینکه دریافتی انها را چند بدابر کرد ولی چون این قشر عادت به‌پول مفت‌دارن هیچ وقت سیر نمیشوند .سازمان بازرسی به طور نامحسوس میتونه این‌ مشکلات رو بررسی کنه و جنایات این قشر رو بخوبی ببینه
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
0
0
متاسفانه با سهل انگاری و ندانم کاری عده ای آدم پول پرست و بی لیاقتی مسئولینی که برای ماندگاری چند روز پشت میز قدرت این جریان هم با مقصر دانستن مرحومه تمام میشه و میماند درد و رنجی برای خانواده اش
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد