جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - 2020 September 18
کد خبر: ۲۳۰۳۴۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۴
مرگ نوزاد و آسیب های جدی به زائو در بیمارستان غیر دانشگاهی
به دلیل جلوگیری از هرگونه بهره ‏برداری بر علیه این پرونده، از ذکر بیشتر جزئیات خودداری و تنها ابعاد مهمی از این مسأله که جنبه عمومی دارد، با هم استانی‏ های عزیز در میان گذاشته می ‏شود.
به گزارش سوک، در حالی که اذهان عمومی درگیر موضوع کرونا و انتشار این ویروس در ابعاد محلی ، ملی و بین المللی است اما رسوخ اخباری پیرامون اشتباهات پزشکی بار دیگر فضای استان بوشهر را متاثر کرده است .

پس از فوت مادر و نوزاد متولد نشده در بیمارستان سلمان فارسی تامین اجتماعی بوشهر در هفته گذشته، اخبار دریافتی نشان می دهد که خانم بارداری پس از تحمل نه ماه سختی و مشقت دوران بارداری که در شرایط کرونایی سخت‏ تر نیز شده بود ، توسط مامای خصوصی خود (خانم ح) به بیمارستان امیرالمومنین بوشهر فراخوانده و گفته شده که فرآیند زایمان این مادر با اینکه هیچ دردی نداشته است با تزریق آمپول فشار آغاز می ‏شود.

بر این اساس ، فرآیند زایمان از حدود ساعت 11:20 شب شروع و تا ساعت 7:45 صبح روز بعد ادامه می‏ یابد که در این ساعت نوزاد با مشکل تنفسی و قلبی به دنیا آمده اما احیاء قلبی ریوی این نوزاد جوابگو نبوده و نوزاد فوت می‏‏ کند.

مشورت‏ های این خانواده با برخی پزشکان و ماماها بیانگر این است که اصرار به تولد نوزاد به صورت طبیعی و تعلل (خانم ص) پزشک متخصص زنان و زایمان و عدم تصمیم‏ گیری ایشان به انجام عمل سزارین باعث مرگ نوزاد بوده است.

به دلیل جلوگیری از هرگونه بهره ‏برداری بر علیه این پرونده، از ذکر بیشتر جزئیات خودداری و تنها ابعاد مهمی از این مسأله که جنبه عمومی دارد، با هم استانی‏ های عزیز در میان گذاشته می ‏شود.

نکته اول

* بیمارستان امیرالمومنین(ع) فاقد امکانات زایمانی همچون NICU می‏ باشد و در صورتی که نوزاد متولد شده نیازمند مراقبت‏ های ویژه ‏ای باشد، این بیمارستان فاقد ارائه خدمت است. لازم به ذکر است که در این مورد نیز ساختار بیمارستان از دادن اطلاعات لازم مبنی بر فقدان این امکانات  امتناع کرده است. به نظر می‏ رسد در اقدامی فوری واحد بازرسی علوم پزشکی نسبت به اقدام اساسی در این باره تصمیم جدی بگیرد.

نکته دوم

*به نظر می رسد بیمارستان امیرالمومنین(ع) هیچ‏گونه مسئولیتی در قبال این اتفاق ندارند!! که بعد از گذشت حدود یکماه از زایمان، و از دست دادن نوزاد و وارد شدن آسیب‏ های جسمی و روحی متعدد به زائو (که بنا به نظرات متخصصین نمی‌توان آن‌ها را در زمره عوارض متعارف زایمان طبیعی قلمداد کرد)؛ هیچ‏ گونه تماس یا پیگیری توسط بیمارستان، نظام پزشکی و علوم پزشکی برای پرسش در مورد ابعاد ماجرا یا مشاوره جهت تسکین دردهای روحی و جسمی و کمک به زائو گرفته نشده است.

* تألمات روحی و جسمی خانواده نوزاد آنگاه دو چندان شد که شنیده شده خانم دکتر ص بعد از این حادثه گویا به آن‏ها می‏ گوید "که من نمی‌دانستم که شما از قشر باسواد جامعه هستید و مشکل مالی ندارید و گرنه اقدام به سزارین می‏ نمودم". حال این سؤال مطرح می‌شود که آیا بی‌اطلاعی مردم از حقوق خود باید سببی برای بی‌مبالاتی و بی‌مسئولیتی برخی از پزشکان و کادر درمانی باشد؟

نکته سوم

*چگونه ممکن است جلسات کارشناسی بیمارستان (RCA)، برگزار شود و همین جلسات مبنای تصمیم ‏گیری پزشکی قانونی، علوم پزشکی و نظام پزشکی قرار گیرد، بدون اینکه هیچ یک از حرف‏های زائو در مورد واقعه شنیده شود. به اعتقاد بسیاری از بیماران، در خوشبینانه ترین حالت و بدلیل رودربایستی برخی از پزشکان با همکاران؛ حقیقت از این جلسات استخراج نمی‏ شود.

نکته چهارم

*تاکنون بعد از گذشت یکماه از وقوع این حادثه، با وجود تماس‏ ها و مراجعات مکرر این خانواده به پزشک قانونی، علوم پزشکی و نظام پزشکی هیچکدام از این نهادها، توضیح روشنی در این خصوص به این خانواده داغدار نمی دهند.

نکته آخر

* پس از شکست قطعی طرح تحول نظام سلامت در بخش واریزی به پزشکان متخصص طرف قرارداد، که سبب به تاخیر افتادن کارانه این پزشکان به بیش از 16 تا 18 ماه شده ،حرکات خزنده ای برای اعمال جراحی در بیمارستان های غیر دانشگاهی در جهت اخذ پدید زیرمیزی در حال انجام است و بیمارانی که به دلایل متعددی بدون پرداخت حق زیرمیزی یک پزشک متخصص، مسیر درمانشان به این بیمارستان ها برخورد می کند، در پاره ای از موارد با این مشکلات مواجه خواهند شد.

* پیشنهاد می شود که یا واقعا نظارت جدی بر موضوع زیرمیزی انجام شود تا حقوق بیماران به شکل یکسان دیده شود و یا این که اخذ زیرمیزی را مجرمانه تلقی نکنند تا تکلیف آن فرد که ندارد، مشخص شود و خودش را درگیر بیمارستان های غیر دانشگاهی که پزشکانش زیرمیزی بگیر هستند نکند.


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
مرضیه
|
Canada
|
۰۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
0
0
این خانم زائو دوست صمیمی منه و من از نزدیک در جریان اتفاقات بودم. همینطور که نوشته شده بچه بخاطر تعلل ماما ‌و دکتر زنان از دست رفت و اصرار غیر منطقی اونا برای زایمان طبیعی به هر قیمتی آسیب‌های شدیدی به مادر وارد کرد. ما مردم بوشهر تا کی باید بخاطر کم کاری کادر پزشکی با جون و سلامتیمون هزینه بدیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد