دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 13
کد خبر: ۲۳۰۳۹۵
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
پلیس اعلام کرد
سردار خلیلی واعظی افزود: در پی شکایت اداره بنادر و دریانوردی استان بوشهر در سال گذشته با موضوع جعل اسناد دولتی و استفاده از سند مجعول و ارجاع پرونده از طریق مراجع قضائی به پلیس آگاهی استان، این موضوع به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت.
به گزارش سوک ، فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: سوجویان در سال‌های اخیر به نام شناورهای کاغذی (که فقط سند جعلی دارند و وجود خارجی و فیزیکی نداشت) در استان ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر گازوئیل به ارزش 123 میلیارد تومان قاچاق کردند.

سردار خلیلی واعظی افزود: در پی شکایت اداره بنادر و دریانوردی استان بوشهر در سال گذشته با موضوع جعل اسناد دولتی و استفاده از سند مجعول و ارجاع پرونده از طریق مراجع قضائی به پلیس آگاهی استان، این موضوع به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت.

وی بیان کرد: ماموران دایره عملیات ویژه پلیس آگاهی استان بوشهر، با چندین ماه اقدامات پیچیده اطلاعاتی و با انجام یک سری تحقیقات تخصصی و کارشناسی، سرنخ‌هایی مهم از یک باند سازمان یافته قاچاق سوخت به دست آوردند.

واعظی ادامه داد: با توجه به احتمال سریالی بودن جعل و جرم سازمان یافته، پرونده برای رسیدگی به دایره عملیات ویژه پلیس آگاهی استان محول و یک تیم متشکل از کارآگاهان، کارشناسان خبره و ماموران مجرب تشکیل شد و با تحقیقات وسیع و گسترده و بهره‌گیری از بانک‌های اطلاعاتی مشخص و محرز شد که افرادی با جعل پروانه سبز گمرکی با استفاده از سند مجعول اقدام به قاچاق سوخت می‌کردند.

فرمانده انتظامی استان بوشهر بیان کرد: این افراد به صورت هدفمند با سوء استفاده از خلاء قانونی، برای شناوری که در گذشته هم برای آن پروانه سبز صادر کرده بودند، موفق به گرفتن پروانه سبز گمرکی شده و با ارائه آن به اداره ثبت شناورهای بنادرو دریانوردی استان موفق به اخذ گواهی ثبت مجدد برای شناور شده‌اند.

 واعظی با بیان اینکه مرتکبان با ارائه اسناد مجعول به شرکت ملی پخش فراورده های نفتی نسبت به اخذ سوخت مازاد اقدام و به صورت سازمان یافته قاچاق می‌کردند، گفت: پس از هماهنگی با مرجع قضائی و همکاری و تعامل اداره بنادر و دریانوردی، اداره قضایی گمرک و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان بوشهر و استعلام صورت گرفته از گمرک‌های شهرستان های گناوه، دیلم و دیر محرز شد ۹۸ پروانه سبز گمرکی شناور مورد جعل و دستکاری قرار گرفته است و هیچ کدام از شناورها وجود خارجی و فیزیکی ندارند.

وی اظهارداشت: با هماهنگی مقام قضائی ۷۳ نفر از مالکان گواهی ثبت‌ها احضار و از آنان در مورد معرفی شناورها تحقیق شد که بیشتر آنها قادر به معرفی شناور برای کارشناسی نبودند و تعدادی هم که شناوری را معرفی می‌کردند با حضور کارشناسان اداره بندر و ماموران پلیس آگاهی، اصالت هیچ کدام از شناورهایی که معرفی می‌کردند، تایید نشد.

سردار واعظی گفت: 6 متهم اصلی این پرونده بررسیدگی به اتهام در اختیار مراجع قضایی قرار گرفتند.

وی افزود: اعضای این باند ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر گازوئیل به ارزش تقریبی 123 میلیارد تومان از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تحویل گرفته و به صورت هدفمند اقدام به قاچاق آن در سال‌های گذشته کرده‌اند.

فرمانده انتظامی استان بوشهر تاکید کرد: این موضوع به شرکت ملی پخش و فرآورده‌های نفتی بوشهر اعلام و آن سازمان به عنوان دستگاه شاکی، شکایت خود را علیه اعضای این باند، به اتهام استفاده از سند مجعول و قاچاق سوخت در مرجع قضائی مطرح کرد.

رئیس پلیس فتای استان بوشهر نیز گفت: ۳۰ نفر از انتشار دهندگان شایعه‌ها درباره ویروس کرونا در فضای مجازی این استان شناسایی و تحویل دادسرا شدند.

سرهنگ قاسمی ظهر روز سه‌شنبه در نشست ستاد مدیریت کرونا در استان بوشهر افزود: پلیس فتای استان شبانه‌روز تمامی فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را رصد و پایش می‌کند.

وی بیان کرد: کسانی‌که بخواهند در عرصه ویروس کرونا در بین مردم تشویش و نگرانی ایجاد کنند بدون شک تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

قاسمی عنوان کرد: تشویش اذهان عمومی و خدشه وارد شدن به امنیت روانی جامعه از طریق فضای سایبری جرم محسوب و  با متخلفان برخورد می‌شود و در این ارتباط با پایش مستمر اخبار فضای مجازی با متخلفان برخورد می‌شود.

وی گفت: در این ارتباط تاکنون ۱۹۰ نفر از کاربران فضای مجازی در استان بوشهر در عرصه انتشار مطالب ویروس کرونا توجیه شدند.

قاسمی بیان کرد: در این ارتباط ۷۵ نفر از مدیران کانال‌ها و سایت‌ها که اقدام به انتشار اخبار خلاف واقع در فضای مجازی درباره ویروس کرونا کرده بودند پلیس فتای استان بوشهر به این مدیران تذکر لازم  ارائه کرد.

وی با اشاره به اهمیت سلامت روانی و روحی جامعه  گفت: پلیس فتا به صورت ۲۴ ساعته با تشکیل تیم‌های رصد، کار بررسی سایت‌ها و فضای مجازی را برعهده دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد