جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 10
کد خبر: ۲۳۰۷۴۴
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
سخنگوی صنعت برق گفت: امسال تابستانی گرم پیش رو داریم به همین دلیل میزان مصرف برق در کشور روند صعودی دارد که مردم باید با همراهی و مصرف بهینه این وضعیت را کنترل کنند.
روند صعودی مصرف برق در کشور کنترل شود

به گزارش سوک،مصطفی رجبی مشهدی روز پنجشنبه در حاشیه بهره‌برداری از طرح‌های توسعه برق و انرژی در عسلویه استان بوشهر در جمع خبرنگاران افزود: به طور معمول میزان مصرف برقی که امسال در روزهای نخست خرداد ماه به ثبت رسید، در سال‌های گذشته در روزهای پایانی خرداد یا اوایل تیرماه به وقوع می‌پیوست که این موضوع بیانگر فرا رسیدن گرمای زود رس است.

وی اضافه کرد: از سویی با فراگیر شدن کرونا و ماندن مردم درخانه استفاده از وسایل برقی و سرمایشی مصرف را افزایش یافته و لازم است برای عبور از شرایط اوج مصرف روزهای گرم سال همراهی و مشارکت بیشتری از سوی مردم شکل گیرد.

رجبی، روند افزایشی دمای هوا و ورود سریع وسایل سرمایشی به مدار مصرف را مهمترین دلیل افزایش ناگهانی و بی سابقه مصرف برق در روزهای ابتدایی ماه جاری دانست و گفت: مصرف برق کشور در روزهای ماه گرم سال بین ۲۱ تا ۲۳ هزار مگاوات افزایش می‌یابد که این میزان افزایش بطور دقیق متاثر از  ورود وسایل سرمایشی (کولرها، اسپلیت‌ها و...) به مدار مصرف برق است.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به افزایش مصرفمشترکان و بالا رفتن هزینه آنان بیان کرد: مهمترین راهکاری‌هایی که می‌تواند به کاهش مبلغ قبض برق کمک کند، تنظیم درجه کولرگازی روی ۲۴ تا ۲۵ درجه، استفاده از دور کند کولرهای آبی، استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی در ساعات‌های گرم روز است.

رجبی یادآور شد: استفاده از نور طبیعی در طول روز و خاموش کردن لامپ‌های اضافه نیز می‌تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش مصرف برق مشترکان داشته باشد.

وی با تقدیر از استاندار بوشهر برای تنظیم ساعات کاری ادارات این استان در ماه‌های گرم سال گفت: تنظیم ساعات اداری در ماه‌های گرم موجب صرفه جویی ۵۰ مگاواتی مصرف برق است ضمن آنکه لازم است ادارات بعد از پایان ساعت کاری با خاموش کردن لامپ‌ها و کولرها، شرکت‌های برق را در تامین برق پایدار و بهینه همراهی کنند.

سخنگوی صنعت برقٍ، به برخی از مشوق های وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق در استان بوشهر هم اشاره کرد و گفت: ۹۶ درصد از مشترکان برق در این استان زیر الگو مصرف برق دارند ، ۴ درصد نیز بیشتر از الگو برق مصرف می کنند برای این ۴ درصد حدود ۱۶ درصد افزایش تعرفه در نظر گرفته شده‌است، این مصرف کنندگان با اقداماتی ساده ازجمله قرار دادن دمای آسایش روی ۲۴ درجه می‌توانند به جمع آن ۹۶ درصد بپیوندند و از مشوق‌های وزارت نیرو بهره ببرند.

وی با بیان اینکه ۷۲ درصد از مصرف برق در استان بوشهر مصارف وسایل سرمایشی است گفت: سال گذشته ۸۷ هزار مشترک برق در استان بوشهر ۱۰ میلیارد ریال پاداش خوش مصرفی دریافت کردند، این رقم برای کشور حدود یکهزارو ۶۰۰ میلیارد ریال بوده‌است، در مصارف کشاورزی، صنعتی و تجاری استان بوشهر نیز سال گذشته ۲۰ میلیارد ریال پاداش خوش مصرفی پرداخت شده‌است.

رئیس جمهوری امروز پنجشنبه در ارتباطی ویدئو کنفرانسی ۹ پروژه برق رسانی با اعتبار ۲ هزارو ۴۰۰ میلیارد تومان را در استان بوشهر افتتاح کرد./ایرنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد