سه‌شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 07
کد خبر: ۲۳۱۶۸۳
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲
در مرکز شهر بوشهر
سزا نیست که یک گذری 16 متری در یکی از خیابان های اصلی بوشهر به دلیل نداشتن اعتبار( بخوانید عدم نظارت صحیح شهرداری در انتخاب پیمانکار در کنار بدقولی برای پرداخت ) ناتمام و به محلی برای تخلیه نخاله های ساختمانی تبدیل شود اما هر ساله آمار اجرای پیاده رو و اسفالت بر روی بنرهای تبلیغاتی خودنمایی کند.
زمینی در بوشهر، خیابان بی سیم پشت پارك بانوان ، در شرق دیوار فرودگاه بین المللی بوشهر و همجوار با خیابان ٢٤متری که پس از 37 سال، با پیگیری های سایت سوک (  http://sook.ir/fa/news/216919  ) و تلاش فراوان قضات شریف دادگستری استان بوشهر در بهمن ماه سال 1397 ، از چنگال زمین خواران آزاد شد اما سرگذشتی دردناک را برای اهالی رقم زده است.


گذر قبل از آزاد سازی از جنگال زمین خواران

به گزارش سوک، پس از مدت ها انتظار و هماهنگی صورت گرفته بین معاونت عمرانی استانداری، اداره کل راه و شهرسازی ، شهرداری و شورای شهر بوشهر و نهادهای نظارتی و امنیتی استان بوشهر و همچنین اهالی محل ، گذر منتهی به پارک بانوان که در انتهای خیابان بیسیم در مجاورت سازمان قضایی نیروهای مسلح قرار دارد،از دست زمین خواران و تعرض کنندگان بیت المال کوتاه شد.

البته این پایان ماجرا نبود بلکه با پیگیری های اهالی برای آسفالت گذر ، خواسته به حق آنها عینیت پیدا کرد تا پس از 37 سال ، ساکنان آن گذر خاکی، چشم انتظار خیابانی با پیاده روها و بلوارهایی باشند که آماده آسفالت شدن باشد.


در حالی که بخش ابتدایی این پروژه کوچک شهری آغاز شده بود به ناگاه روند اجرایی کند و پس از سه ماه ، نیمه کاره به حال خود رها شد، هر چند که اخبار دریافتی نشان می دهد که گویا به دلیل تعلل شهرداری برای پرداخت به پیمانکار، بهانه ای به دست وی داده تا عطای این پروژه را به لقایش ببخشد و به دنبال اعمال ماده 46 و تحویل پیمان به شهرداری بیافتد.

این اتفاق از چند منظر قابل بررسی است . نخست این که چرا باید پیمانکارانی برای پروژه های کوچک شهری انتخاب شوند که اگر شهرداری به هر دلیلی تاخیری در پرداخت هایش داشته باشد ، آنها بهانه ای علم کرده و پروژه را بخوابانند و یا با اعمال ماده 46 ، پروژه را تحویل شهرداری داده و از خود سلب مسئولیت کنند. مگر این پروژه چقدر ارزش مالی دارد که یک پیمانکار نتواند بعد از آغاز آن که در اواخر بهمن ماه سال گذشته بوده ، در اردیبهشت ماه امسال به امان خدا رهایش کند. آیا پیمانی که 450 میلیون تومان ارزش ریالی آن بوده و گفته می شود تاکنون 50 میلیون تومان آن پرداخت شده باید تعطیل شود.


نکته دوم این که اهالی این محل ادعا دارند که زمین خواران بیکار ننشسته و در حال پیگیری پرونده برای گرفتن حکم جدید و تملک زمین های این محدوده هستند و با ترفندهایی سعی می کنند که پروژه آسفالت این خیابان متوقف شود. این ادعا را تایید نمی کنیم چون معتقدیم که قضات شریف دادگستری و تفکر عدالت محور حجت الاسلام رئیسی ، رئیس قوه قضاییه این اجازه را نمی دهد که افرادی که دستشان از چنگ زدن به بیت المال کوتاه شده بتوانند فرصتی برای عرض اندام داشته باشند اما نیاز است که شهرداری در انتخاب پیمانکار دقت لازم و کافی داشته باشد تا با توقف یک پروژه فوق کوچک اما تاثیرگذار برای یک محله، چنین مسائلی مطرح نشود.

واقعا سزا نیست که یک گذری 16 متری در یکی از خیابان های اصلی بوشهر به دلیل نداشتن اعتبار( بخوانید عدم نظارت صحیح شهرداری در انتخاب پیمانکار در کنار بدقولی برای پرداخت ) ناتمام و به محلی برای تخلیه نخاله های ساختمانی تبدیل شود اما هر ساله آمار اجرای پیاده رو و اسفالت بر روی بنرهای تبلیغاتی خودنمایی کند.

انتظار می رود که شهرداری بندر بوشهر به این پروژه کوچک اما مهم برای اهالی این محله توجه جدی بنماید و اجازه ندهد که مردم بیش از این نگران باشند. خواسته به حق آنها، از سری گیری ادامه فعالیت این پروژه و اتمام آن در کوتاه ترین زمان ممکن است .

هر گونه تعلل در ادامه فعالیت این پروژه می تواند ، زنگ خطر جدی برای ساکنین این محل در پاییز با بارندگی های احتمالی را در پی داشته باشد که با توجه به عدم فضای کافی برای خروج آب های سطحی می تواند رفت و آمد و سلامت ساکنین با ماندگاری این آب ها را به خطر اندازد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد