سه‌شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - 2020 October 27
کد خبر: ۲۳۱۷۵۷
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۱
رئیس شورای ائتلاف استان:
خط کشیدن روی شورایی که در آن روحانیون معظم انقلابی، بانوان توانمند، جوانان فعال، مدیران پرتلاش احزاب انقلابی، نخبگان سیاسی، استادان دانشگاه و چهره‌های فعال و موفق و خوش فکر سیاسی استان حضور دارند و تبدیل کردن آن به شبه تشکلی که مدنظر خودشان است، ضربه ی مهلکی به استان است.
به گزارش سوک، با همه گیر شدن ویروس کرونا و بروز شرایط شبه قرنطینه ای، فرصت مناسبی پیش نیامد تا شما درباره عملکرد شورای ائتلاف استان بوشهر با مردم و رسانه ها سخنی بگویید. به همین رو لازم می دانیم در این زمینه با دکتر هاشمی فرد رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان بوشهر گفت و گویی داشته باشیم.

ضمن تشکر از جناب عالی به خاطر استقبال از این مصاحبه، لطفا باب بحث را هر طور که مناسب می دانید، با خوانندگان محترم، باز کنید.

دکتر هاشمی فرد : ابتدا خجسته میلاد حضرت ثامن الحجج امام علی بن موسی الرضا (ع) را به حضور مردم عزیز و بزرگوار تبریک عرض می کنم و امیدوارم در پرتو ولایت و امامت ایشان، راه سلاح و سداد  را در پیش بگیریم و در مسیر ولایت، گام برداریم. بعد از آن از شما متشکرم که این فرصت را فراهم کردید تا درباره یک تشکل صددرصد مردمی با عملکرد موفق خداپسندانه، چند نکته را به حضور شما و مردم آگاه استان عرض کنم.

اول اینکه شورای ائتلاف استان با پایه های مردمی و نظام مند و با انتخاب عده ای از نخبگان استان در سال 98 شکل گرفت. بنابراین شورای ائتلاف با حضور جمعی از فعالان و خردمندان حوزه سیاست و نیروهای ارزشی و انقلابی تشکیل شد. در این شورا جمعی از روحانیان معظم، بانوان محترم، استادان دانشگاه، جوانان فعال، کنشگران سیاسی،مسئولان محترم احزاب، در یک فرایند نظام مند و قانونی و دموکراتیک جمع شده‌اند و این شورا به سامان رسید. در حقیقت پس از اینکه هیئت مؤسس مستقر شد طبق دستورالعمل تشکیل شورا، دبیران احزاب استان به آن جمع اولیه پیوستند و بقیه اعضا به انتخاب به پیشنهاد و با رای اعضای محترم حاضر در هر جلسه به مجموعه اضافه شده‌اند و با رعایت دقیق روند قانونی کار، شورا قوام یافت.

پس از آن برای انتخاب رئیس و دبیر شورا در بین مجموعه اعضای محترم رای‌گیری به عمل آمد و رئیس شورا با ۱۰۰ درصد آراء حاضران و دبیر شورا بارای ۹۵%  انتخاب شدند و کار خود را آغاز کردند که الحمدالله با موفقیت تا اکنون وظایف خود را انجام داده اند. این مجموعه در سراسر استان تشکیلات خود را شکل داد و حوزه های شهرستانی کار خود را به نحو مطلوب آغاز و دنبال کردند.

ممکن است بفرمایید مهمترین کاری که شورای ائتلاف در استان انجام داد،  چه بوده است؟

دکتر هاشمی فرد : مهم ترین و موفق ترین کار شورا  در حوزه انتخابات مجلس شورای اسلامی بود که وظیفه اساسی شورا نیز همین بود. ما با تلاش همه اعضا، تقریباً  تمام نامزدهای نمایندگی مجلس یازدهم را شناسایی و دعوت به حضور در جلسات شورا کردیم و با حدود بیش از دویست ساعت کار سنگین کارشناسی از بین مجموعه عزیزان، تعدادی به عنوان نامزدهای شورای ائتلاف به جامعه معرفی کردیم؛ با این سیاست که تلاش کنیم بین نیروهای مستعد نمایندگی مجلس هیچ گونه افتراقی اتفاق نیفتد. البته خوشبختانه این مهم صورت گرفت و در کمال همدلی نامزد ها را به مردم معرفی کردیم. به فراخور حضور داوطلبان نمایندگی در حوزه های چهارگانه ی استان، و شناسایی افراد مستعد و کارآمد و پذیرای شرایط و موازین شورا، در هر حوزه یک ، دو یا چند داوطلب را با رأی اعضای محترم شورا، به  مردم معرفی کردیم. طبیعی بود که عده ای که فقط  خودشان را می‌دیدند و تلاش می کردند و تلاش می کنند فقط خودشان مطرح و میدان دار باشند از این نحوه عملکرد براشوبند. اما تجربه نشان داد با همدلی و حضور همه نیروها در میدان، نیروهای شاخص بهتر شناخته می شوند.  نتیجه آن عملکرد مثبت این است که ما امروز چهار نماینده ارزشی  در مجلس داریم. نتیجه ی نگاه باز و مثبت ما به نیروهای مستعد ارزشی، این موفقیت کم سابقه است.

 عده ای فکر می کردند که شما نتوانستید در هر حوزه ای یک نفر را معرفی کنید و این را به حساب ضعف شورا گذاشته‌اند؛ نظر خودتان چیست؟

دکتر هاشمی فرد : به شما عرض می کنم این طور نیست.اتفاقاً این نقطه قوت ماست. اینکه ما ببینیم در میان فرزندان استان بسیارند کسانی که توان و آمادگی حضور در مجلس شورای اسلامی را دارند و آنها را که حقشان است به حساب بیاوریم، و اینکه ما بسته فکر نکنیم و به جوانان فرصت حضور و عرضه ی با عرضگی هاشان را فراهم کنیم، یک رویکرد مثبت و انقلابی است. یکی از ایرادهای مهم ما در استان این است که نخبه پروری نکرده‌ایم. فرصت را برای ابراز وجود به جوانان کمتر داده ایم و این ایراد بزرگی است که به تمامیت خواهی منجر می شود. اگر اینگونه باشد که عده ای فکر می کنند اول و آخر همه ی امور خودشانند،  پس از ایشان جامعه باید بمیرد _ البته امیدوارم این بزرگواران  عمرشان،  عمر نوح باشد اما پس از آن تکلیف جامعه چیست؟ با آن طرز تفکر، قطعاً ما به بن بست می رسیم. عده ای نباید خود را همه کار و دایمی بدانند و تئوری "قحط الرجال الا ما" را به ذهن جامعه متبادر کنند. باید بدانیم نیروهای حاضر در میدان،  شایستگی هایی دارند که در این فرصت ها باید به جامعه معرفی بشوند.

شنیده شده است عده ای دست به کار شده اند تا شورای ائتلاف استان را از نو بسازند،  آیا واقعیت دارد؟

دکتر هاشمی فرد : شایعه ای در این زمینه به گوش من هم رسیده است. البته فکر می کنم هم مرکز نشینان هوشمندانه تر از این عمل کنند و هم افرادی که درون استان به این روش دل خوش کرده اند، آگاهانه تر در این مسیر گام بردارند.

من بعید می دانم  هردو این مشارعلیهما به این کوتاه نگری سیاسی دچار باشند.البته در مرکز که بزرگانی چون جناب استاد دکتر حدادعادل، جناب استاد دکتر محسن رضایی و بزرگان دیگر حضور دارند، قطعا مانع این حرکات می شوند، من فکر می کنم این حرکت -اگر راست باشد-  از نگاه تیزبین آنها به دور مانده است به ویژه که شنیده ام کسانی که در پی این کارند،  همان کسانی هستند که هیئت مؤسس شورای موجودند.

اگر تشکیل شورای فعلی نادرست بوده است،  حاصل عملکرد اولیه ی همین آقایان است و اگر درست و بجاست که دیگر نیازی به به هم زدن قاعده ی کار نیست. البته این اتفاق که شما به آن اشاره کردید بعید است در هیچ استانی جز این جا روی دهد. و البته در استان بوشهر نیز روی نخواهد داد.

شایدهمان کسانی که از نوع عملکرد موفق شورای ائتلاف راضی نبودند دست به کار شده اند و قصد دارند که شورایی را متناسب با تفکرات بسته خودشان شکل بدهند. خط کشیدن روی شورایی که در آن روحانیون معظم انقلابی،  بانوان توانمند،  جوانان فعال، مدیران پرتلاش احزاب انقلابی، نخبگان سیاسی، استادان دانشگاه و چهره‌های فعال و موفق و خوش فکر سیاسی استان حضور دارند و تبدیل کردن آن به شبه تشکلی که مدنظر خودشان است،  ضربه ی مهلکی به استان و بی توجهی به بزرگان استان و شخصیت های سیاسی حاضر در میدان و شورای ائتلاف خواهد بود. اگر ایرادی در شورای ائتلاف یا هر تشکل دیگری باشد باید آن ایراد را برطرف کرد، نه  اساس کار را به هم ریخت و طرحی من خواسته در انداخت.

بنابراین، این شایعه اگر واقعیت داشته باشد، نه به نفع استان است و نه شورای ائتلاف و نه متناسب با حفظ شان بزرگان استان و نیروهای حاضر در میدان. این شورا یکی از موفق ترین تشکل هایی است که در استان در حوزه انتخابات به فعالیت پرداخته است. ما انتظار نداریم از ما قدردانی کنند -که نکردند- اما به هم ریختن قاعده بازی هم متناسب با رفتار سیاسی انقلابی نیست.

به هم زدن قاعده ی بازی از سوی کسانی که ابتدا به عنوان هیئت مؤسس و سپس عضو شورا و با این که باید در انتخابات بین نامزدها نقش بی طرفی و مورد اعتماد بودن برای همگان را ایفا کنند، در قالب عضو و مسئول ستاد کاندیدا و در لباس تبلیغاتچی، اصرار به این تخلف آشکار داشتند،  آیا  پذیرفتنی است که به این کار - حتی اگر به فرض محال کار درستی باشد-  اقدام کنند؟اصلا این افراد چگونه و از سوی چه کسی به این کار گماشته می شوند؟

اگر عیبی در کار شورای ائتلاف استان است و باید برطرف شود و باز هم  فرضا راه آن تشکیل شورای جدید است -که نیست-  چرا باید همان افرادی که شئون بی طرفی  را رعایت نکرده اند وآشکارا و جانبدارانه می خواستند فضای انتخابات را به میل خود سوق دهند،  باید دوباره هم عضو هیئت مؤسس باشند. مگر این استان بزرگ با این همه نیروی نخبه و توانمند فقط دو سه نفر فعال سیاسی دارد؟

چرا عده ای فکر می کنند مردم از این امور سردرنمی آورند وواین گونه به شعور جامعه و نخبگان آن، اسائه ادب می کنند.از طرفی این گونه کارها، بی توجهی به درک درست از خویشتن داری جامعه ی انقلابی است. آقایان بگویند چه اتفاقی افتاده است که چنین تصمیمی را اتخاذ کروه اند؟

من به عنوان رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان بوشهر، از همه بزرگان آقایان و خانم هایی که در شورای ائتلاف حضور دارند به خاطر سعه ی صدر و تحمل سختی های کار، بسیار سپاسگزارم و از این عزیزان دعوت می کنم برای ادامه کار در شرایط سخت فعلی، در شرایطی که متاسفانه به دلیل همه گیر شدن بیماری کرونا حتی نمی توانیم نشست های خودمان را برگزار کنیم، کار را دنبال کنند تا بتوانیم برنامه های آینده را طراحی و عملیاتی کنیم.

بفرمایید برنامه شما برای ادامه کار شورا چیست؟

دکتر هاشمی فرد : شورای ائتلاف استان در نظر داره در شرایط فعلی به مطالعه چند نکته بپردازد. یکی اینکه با کسانی که می‌توانند در بهبود امور استان نقش ایفا کنند نشست‌ها و گفتگوهایی را برگزار کند و برخی از راهکارها را به آنها پیشنهاد کند.  یکی دیگر از فعالیت های ما آماده کردن زمینه برای انتخابات فراگیر ریاست جمهوری است که انشاالله در سال آینده انجام خواهد شد.ایجاد شور و نشاط اجتماعی برای شناخت بهتر نامزد های انتخاباتی و گزینش نامزد اصلح که درد مردم را حس کند و جامعه رنج دیده ما رو از این وضع نابسامان که -نتیجه ناکارآمدی دولت فعلی است- نجات دهد، وظیفه شورا است.شورای ائتلاف استان با قوت کار خود را دنبال می کنه و از بزرگان استان به ویژه روحانیت معزز مخصوصاً حضرت آیت الله صفایی بوشهری، نماینده معظم ولی فقیه در استان به خاطر مدیریت مطلوب فضای استان قدردانی می کند و راهنمایی ها و ارشاد های لازم را در صورت صلاحدید ایشان ، از محضرشان تقاضا دارد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۴
خواننده سایت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
1
0
درود بر مواضع انقلابی دکتر هاشمی فرد
کارشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
0
1
خط دهی شورای ائتلاف برای نمایندگان مجلس خنده آور است و .....
بوشهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
0
0
بنظرم ما به این کار تشکیلاتی کاملا نیاز داریم و شورا با قدرت بایستی به کارش ادامه بدهد ونه اینکه چون این شورا به مزاق بعضی ها خوش نیامده و نظر آنان را در مورد اینکه این شورا را تبدیل به ستاد کاندیدای فرد خاصی شود ایستادگی شد بایستی منحل شود!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
0
0
من شخصا از جناب دکتر هاشمی فرد بزرگوار سوال میکنم؛ چرا مطلب کذب منتشر میکنین و از اینکار چه هدفی رو دنبال میکنین؟؟
شما میفرمایید رئیس شورا با ۱۰۰ درصد آرا رای آوردند در حالیکه این کذب محض است!!!
بماند مابقی اتهاماتی که بطور هدف دار در این نوشته، حواله ی عده ای نموده اید...

شما که اینگونه باشید، حال و روز ائتلاف مشخص است!
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد